Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Qlobal Sazişinə qoşulub.
“AzInTelecom” MMC dünyanın 160-dan çox ölkəsinin nüfuzlu şirkətlərinin üzv olduğu təşəbbüsdə Azərbaycanı təmsil edən qurumlar arasında yer alıb. Təşəbbüsə qoşulmaqla qurum ekoloji, sosial və korporativ idarəetmə sahələrində fəaliyyətini təkmilləşdirməyi, BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə, eləcə də ölkə iqtisadiyyatına daha geniş töhfə verməyi planlaşdırır.
Həmçinin insan haqları, işçi hüquqları, gender bərabərliyi, ətraf mühitin mühafizəsi və korrupsiyaya qarşı mübarizə ilə bağlı Qlobal Sazişin 10 prinsipinə əməl etməyi öhdəsinə götürür.
Bulud xidmətlərinin müasirləşdirilməsini, imza hüququ olan hər bir şəxsi rəqəmsal imza ilə təmin etməyi hədəfləyən “AzInTelecom” Azərbaycanın rəqəmsal transformasiyasında ciddi səy göstərir. Şirkət dayanıqlı inkişaf və sosial məsuliyyətə sadiqliyini nümayiş etdirən bir sıra təşəbbüsləri isə artıq reallaşdırıb. Bu təşəbbüslərə idarəetmənin avtomatlaşdırılması, kağız sənədləşmənin rəqəmsal sənədləşmə ilə əvəz olunması, ağacəkmə aksiyaları, işçilərin inkişafı proqramları və müxtəlif layihələr vasitəsilə cəmiyyətə dəstək tədbirlərinin həyata keçirilməsi daxildir.
Beləliklə, “AzInTelecom” BMT-nin Qlobal Sazişinin iştirakçısı olaraq öz fəaliyyətini “yaşıl” inkişaf istiqamətlərinə və öhdəliklərinə uyğunlaşdıracaq. 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunmasını və BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Azərbaycanda keçiriləcəyini nəzərə alaraq qurumun fəaliyyətində ətraf mühit məsələlərinə, “yaşıl” texnologiyaların təbliğinə diqqət daha da artırılacaq.
Qeyd edək ki, BMT-nin təşəbbüsü ilə 2000-ci ildə əsası qoyulmuş Qlobal Saziş 160-dan çox ölkədə 20 mindən artıq biznes və qeyri-biznes tərəfdaşlarını bir araya gətirir. Qlobal Saziş üzvlərinin əsas məqsədi öz strategiya və fəaliyyətlərini beynəlxalq səviyyədə qəbul edilmiş insan haqları, işçi hüquqları, ətraf mühitin qorunması ilə bağlı prinsiplərə və “Dayanıqlı inkişaf üzrə 2030 Gündəliyi”nə uyğunlaşdırmaqdır.

ООО «AzInTelecom» при Министерстве цифрового развития и транспорта присоединилось к Глобальному соглашению Организации Объединенных Наций (ООН).
ООО «AzInTelecom» стало одним из учреждений, представляющих Азербайджан в инициативе, которая включает в себя влиятельные компании из более чем 160 стран. Присоединившись к инициативе, «AzInTelecom» планирует усовершенствовать свою деятельность в сферах экологического, социального и корпоративного управления, внести более широкий вклад в достижение Целей устойчивого развития ООН, а также в экономику страны.
Компания также придерживается 10 принципов Глобального договора о правах человека, трудовых правах, гендерном равенстве, защите окружающей среды и борьбе с коррупцией.
«AzInTelecom», целью которого является модернизация облачных услуг и предоставление цифровой подписи каждому лицу, имеющему право на подпись, прилагает серьезные усилия в цифровой трансформации Азербайджана. Компания уже реализовала ряд инициатив, демонстрирующих ее приверженность устойчивому развитию и социальной ответственности. Эти инициативы включают автоматизацию администрирования, замену бумажной документации цифровой документацией, кампании по посадке деревьев, программы развития сотрудников и реализацию мероприятий по поддержке сообщества посредством различных проектов.
«AzInTelecom» как участник Глобального соглашения ООН будет адаптировать свою деятельность к направлениям и обязательствам «зеленого» развития. Принимая во внимание, что 2024 год объявлен в нашей стране «Годом солидарности зеленого мира» и 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) пройдет в Азербайджане, в центре внимания по экологическим вопросам и продвижению «зеленых» технологий будет усилена его деятельность.
Следует отметить, что Глобальное соглашение, основанное в 2000 году по инициативе ООН, объединяет более 20 000 деловых и неделовых партнеров в более чем 160 странах мира. Основная цель участников Глобального соглашения — привести свои стратегии и деятельность в соответствие с международно признанными принципами прав человека, трудовых прав, защиты окружающей среды и «Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года».