Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Qlobal Sazişinə qoşulub.
“AzInTelecom” MMC dünyanın 160-dan çox ölkəsinin nüfuzlu şirkətlərinin üzv olduğu təşəbbüsdə Azərbaycanı təmsil edən qurumlar arasında yer alıb. Təşəbbüsə qoşulmaqla qurum ekoloji, sosial və korporativ idarəetmə sahələrində fəaliyyətini təkmilləşdirməyi, BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə, eləcə də ölkə iqtisadiyyatına daha geniş töhfə verməyi planlaşdırır.
Həmçinin insan haqları, işçi hüquqları, gender bərabərliyi, ətraf mühitin mühafizəsi və korrupsiyaya qarşı mübarizə ilə bağlı Qlobal Sazişin 10 prinsipinə əməl etməyi öhdəsinə götürür.
Bulud xidmətlərinin müasirləşdirilməsini, imza hüququ olan hər bir şəxsi rəqəmsal imza ilə təmin etməyi hədəfləyən “AzInTelecom” Azərbaycanın rəqəmsal transformasiyasında ciddi səy göstərir. Şirkət dayanıqlı inkişaf və sosial məsuliyyətə sadiqliyini nümayiş etdirən bir sıra təşəbbüsləri isə artıq reallaşdırıb. Bu təşəbbüslərə idarəetmənin avtomatlaşdırılması, kağız sənədləşmənin rəqəmsal sənədləşmə ilə əvəz olunması, ağacəkmə aksiyaları, işçilərin inkişafı proqramları və müxtəlif layihələr vasitəsilə cəmiyyətə dəstək tədbirlərinin həyata keçirilməsi daxildir.
Beləliklə, “AzInTelecom” BMT-nin Qlobal Sazişinin iştirakçısı olaraq öz fəaliyyətini “yaşıl” inkişaf istiqamətlərinə və öhdəliklərinə uyğunlaşdıracaq. 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunmasını və BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Azərbaycanda keçiriləcəyini nəzərə alaraq qurumun fəaliyyətində ətraf mühit məsələlərinə, “yaşıl” texnologiyaların təbliğinə diqqət daha da artırılacaq.
Qeyd edək ki, BMT-nin təşəbbüsü ilə 2000-ci ildə əsası qoyulmuş Qlobal Saziş 160-dan çox ölkədə 20 mindən artıq biznes və qeyri-biznes tərəfdaşlarını bir araya gətirir. Qlobal Saziş üzvlərinin əsas məqsədi öz strategiya və fəaliyyətlərini beynəlxalq səviyyədə qəbul edilmiş insan haqları, işçi hüquqları, ətraf mühitin qorunması ilə bağlı prinsiplərə və “Dayanıqlı inkişaf üzrə 2030 Gündəliyi”nə uyğunlaşdırmaqdır.

Operating under the Ministry of Digital Development and Transport "AzInTelecom" LLC has joined the United Nations (UN) Global Agreement.
“AzInTelecom” LLC has become one of the institutions representing Azerbaijan in the initiative, which includes influential companies from more than 160 countries. By joining the initiative, “AzInTelecom” plans to improve its activities in the fields of environmental, social and corporate governance, to make a wider contribution to the UN Sustainable Development Goals, as well as to the country's economy.
The company also adheres to the 10 principles of the Global Compact on human rights, labor rights, gender equality, environmental protection and anti-corruption.
"AzInTelecom" plays a significant role in Azerbaijan's digital transformation, aiming to modernize cloud services and provide digital signatures for individuals with signing rights. The company has already implemented a number of initiatives that demonstrate its commitment to sustainable development and social responsibility. These initiatives include automation of administration, replacement of paper documentation with digital documentation, tree planting campaigns, employee development programs and implementation of community support activities through various projects.
"AzInTelecom" as a participant of the UN Global Agreement will adapt its activities to "green" development directions and obligations. Taking into account that 2024 has been declared the "Year of Solidarity for the Green World" in our country and the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) will be held in Azerbaijan, the focus on environmental issues and the promotion of "green" technologies will be increased in its activities.
It should be noted that the Global Agreement, founded in 2000 on the initiative of the UN, brings together more than 20,000 business and non-business partners in more than 160 countries. The main goal of the members of the Global Agreement is to align their strategies and activities with the internationally accepted principles of human rights, labor rights, environmental protection and the "2030 Agenda for Sustainable Development".