https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_d913d41d3855199146e694129_o.jpg
Günəşdə bir neçə oblastda baş verən M sinif M 1.0 və M 2.7 alışmaları səbəbindən Günəş aktivliyinin səviyyəsi artıb. Lakin Yerə yönələn tac kütlə atımaları müşahidə ediməyib.
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə, Günəş aktivliyi M (R1-R2 mülayim orta) və müəyyən ehtimalla X (R3-güclü) səviyyədə olacaq. 03-05 may tarixlərində aktivlik səviyyəsi azalacaq. Hazırda geomaqnit qasırğanın səviyyəsi yüksəkdir. G2 geomaqnit qasırğa səviyyəsində olan geomaqnit sahəsindəki artım günortaya, saat 15.00 radələrinə kimi davam edəcək, qasırğa səviyyəsi G1 səviyyəsinə və daha sonra normal hala enəcək. Saat 15.00-dan sonra maqnit qasırğa aktivliyini göstərən əmsal normal fon səviyyəsində olacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_d913d41d3855199146e694129_o.jpg
Уровень солнечной активности повысился из-за вспышек М класса М 1.0 и М 2.7, произошедших в нескольких областях Солнца. Однако корональных выбросов массы в сторону Земли не наблюдалось.
Об этом сообщили на кафедре астрофизики факультета физики Бакинского государственного университета (БГУ).
Отмечено, что солнечная активность будет на уровне M (R1-R2 умеренный) и, возможно, X (R3-сильный). Уровень активности снизится 3-5 мая. В настоящее время показатель геомагнитной бури высок, активность на уровне G2 сохранится до полудня, около 15:00, затем снизится до уровня G1 и примет нормальное значение. После 15:00 коэффициент активности магнитной бури будет на нормальном фоновом уровне.