https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_2c9f178c6da4aa5d5032c6e77_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) 105 illik yubileyi çərçivəsində həyata keçirilən “BDU qocaman müəllimlərin gözü ilə” layihəsinin ilk qonağı Filologiya fakültəsinin Dünya ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Cəlil Nağıyev olub.
Görüşün moderatoru, BDU-nun tarixi muzeyinin müdiri Günel Orucəliyeva layihənin əsas məqsədinin qocaman müəllimlərin iştirakı ilə BDU-nun tarixini, zəngin ənənəsini yaşatmaq və tələbələrə öyrətmək olduğunu deyib.
Daha sonra BDU-nun rektoru Elçin Babayev Universitetin həyatında önəmli yerə sahib olan Cəlil Nağıyevin fəaliyyətindən söz açıb. Bildirib ki, o, 50 ilə yaxındır Universitetin Filologiya fakültəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması işində yaxından iştirak edir: “Universitetimizin nüfuzlu alimlərindən olan Cəlil Nağıyev çoxsaylı elmi araşdırmaların, tədris vəsaitlərinin və ən əsası, ixtisaslı, savadlı bir gənc nəslin müəllifidir. Zəngin, tarixi elm, təhsil ənənələrinə sahib BDU-da əvəzsiz xidmətləri olan Cəlil Nağıyev tələbələrin sevimli müəllimi, xeyriyyəçi elm adamı, görkəmli filoloq alimdir”.
Rektor tələbələri Cəlil Nağıyev kimi qocaman müəllimlərdən öyrənməyə, peşəkar mütəxəssis, ölkəmizi sevən vətəndaş olmağa səsləyib: “Əminəm ki, siz BDU məzunu olmağınızla həmişə fəxr edəcək, Vətənimizin inkişafına öz töhfələrinizi verəcəksiniz. Həyatı, fəaliyyəti nümunə olan müəllimlərimiz bu yolda sizə ən yaxşı bələdçidir”.
Görüşdə professor Cəlil Nağıyev Universitetlə bağlı xatirələrini bölüşüb. O bildirib ki, ölkənin ilk ali təhsil ocağı olan BDU Azərbaycanı dünyaya tanıdan, görkəmli ziyalıların çalışdığı elm məbədidir. 50 ildir Universitetdə müəllim kimi fəaliyyət göstərdiyini deyən Cəlil Nağıyev Mir Cəlal Paşayev, Muxtar Hüseynzadə, Əkbər Ağayev, Fərhad Zeynalov kimi alimlərdən dərs aldığı, onların tələbəsi olduğu üçün qürur duyduğunu deyib: “Biz bu müəllimlərdən həm dərs alırdıq, həm də həyatı öyrənirdik. Azərbaycanda universitet çoxdur, amma BDU tam fərqlidir. BDU ölkənin elm, təhsil, sosial-iqtisadi və siyasi həyatında önəmli rola sahibdir. BDU-nun belə əzəmətinin səbəbi yüksək varislik ənənəsinin olmasıdır. Universitet sağlam özüllər üzərində qurulub və bu, indiyədək davam etməkdədir. BDU-nun məzunu, müəllimi olmaq böyük şərəfdir”.
Professor torpaqlarımızın azad edilməsindən sonra gənclərimizin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü bildirib: “Hazırda bizlər yeni erada yaşayırıq. Bu erada taleyimizdə iki böyük hadisə baş verib: birincisi, Azərbaycanın müstəqillik əldə etməsi, regionda lider dövlətə çevrilməsi, ikincisisi, Qarabağda böyük qalibiyyətimiz. 30 ildən sonra torpaqlarımızın azad edilməsi bu günün tələbələrinin çiyninə böyük məsuliyyət qoyur. Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulan uğurlu siyasət, gərgin əməyin nəticəsi öz bəhrəsini verir. Bu ənənəni davam etdirmək üçün gənclərimiz daha çox çalışmalı və Azərbaycanımzı, doğma Universitetimizi daha çox sevməlidirlər”.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_2c9f178c6da4aa5d5032c6e77_o.jpg
Первым гостем проекта «БГУ глазами преподавателей-старейшин», реализуемого в рамках 105-летия Бакинского государственного университета (БГУ), стал заведующий кафедрой факультета филологии, профессор Джалиль Нагиев.
Модератор встречи, директор музея истории БГУ Гюнель Оруджалиева рассказала, что основная цель проекта – сохранить историю и традиции БГУ и ознакомить с ними студентов с участием преподавателей-старейшин.
Затем о деятельности Джалила Нагиева рассказал ректор БГУ Эльчин Бабаев, отметивший, что профессор уже почти 50 лет в вузе занимается подготовкой высококвалифицированных кадров: «Джалиль Нагиев – автор многочисленных научных исследований, учебных материалов и, самое главное, он вырастил поколение квалифицированных и образованных молодых людей. Джалиль Нагиев, имеющий неоценимые заслуги в БГУ, является любимым педагогом студентов, учёным-меценатом, выдающимся филологом».
Ректор призвал студентов учиться у старейших преподавателей, таких как Джалиль Нагиев, стать профессиональными специалистами и гражданами, любящими страну: «Уверен, что вы всегда будете гордиться тем, что являетесь выпускником БГУ, и внесете свой вклад в развитие страны. Наши преподаватели, чья жизнь и деятельность являются образцовыми, являются для вас лучшими проводниками на этом пути».
На встрече профессор Джалиль Нагиев поделился воспоминаниями об университете. Он сказал, что учился у таких ученых, как Мир Джалал Пашаев, Мухтар Гусейнзаде, Акбер Агаев, Фархад Зейналов. «Мы брали уроки и учились жизни у этих педагогов. В Азербайджане много университетов, но БГУ – это совсем другое. БГУ играет важную роль в научной, образовательной, социально-экономической и политической жизни страны. Причина величия БГУ – высокая степень преемственности, ибо университет построен на прочном фундаменте. Для меня большая честь быть выпускником БГУ и его преподавателем». Профессор сказал: «Освобождение наших земель спустя 30 лет оккупации возлагает большую ответственность на плечи сегодняшних студентов. Успешная политика, напряженная работа дает свои результаты. Чтобы продолжить эту традицию, молодежь должна больше работать и больше любить наш Азербайджан и наш родной университет».