Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Filologiya fakültəsinin Azərbaycan dili və ədəbiyyatının tədrisi metodikası kafedrasında görkəmli dilçi alim, Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, filologiya elmləri doktoru, professor Yusif Seyidovun 95 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Azərbaycan dili və ədəbiyyatının tədrisi metodikası kafedrasının müdiri, professor Mətanət Abdullayeva görkəmli dilçinin gələcək nəsillərə örnək ömür yolu və yaradıcılıq istiqamətləri haqqında məlumat verib. O, Yusif Seyidovun Azərbaycan dilçiliyinin aktual problemləri ilə yanaşı, ədəbiyyatşünaslıq və ədəbi tənqid sahəsində yazdığı əsərlərinin də dəyərli elmi araşdırmalar olduğunu vurğulayıb, çoxşaxəli yaradıcılığı ilə Azərbaycanda filoloji düşüncənin inkişafına böyük töhfələr verdiyini diqqətə çatdrıb. Bildirib ki, alimin ədəbiyyatşünaslıq və ədəbi tənqid sahəsində yazdığı əsərlərdə həm də fəlsəfi dünyagörüşü, estetik baxışları ifadə olunub.
Filologiya fakültəsinin dekanı, dosent Elçin Məmmədov Yusif Seyidovun Azərbaycan dilinin qrammatika problemlərinin araşdırılmasında, dilimizin saflığının qorunması sahəsində nəinki Azərbaycan, ümumən türkoloji dilçiliyin önəmli mənbələrindən biri olduğunu qeyd edib, ana dilimizin ali və orta məktəblərdə tədris olunmasında və kafedranın yaradılmasında mühüm xidmətlərindən söz açıb.
Sonra Türkologiya kafedrasının müdiri, professor Məhərrəm Məmmədov, Azərbaycan dili və nitq mədəniyyəti kafedrasının müdiri, professor İlhamə Hacıyeva, Azərbaycan dili və ədəbiyyatının tədrisi metodikası kafedrasının dosentləri Rəhilə Quliyeva, Rəna Mahmudova və Şəlalə Abdullayeva, həmçinin mərhumun ailə üzvləri çıxış edərək, böyük ziyalının şərəfli ömür yolundan, zəngin elmi yaradıcılığından, Azərbaycan dilinin tədrisi sahəsindəki müstəsna xidmətlərindən, kafedra müdiri kimi 50 illik fəaliyyətindən, alim və müəllim kimi şəxsi keyfiyyətlərindən danışıb, onunla bağlı xoş xatirələrini bölüşüblər.

На филологическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялось мероприятие, посвященное 95-летию выдающегося лингвиста, лауреата Государственной премии, заслуженного деятеля науки, доктора филологических наук, профессора Юсифа Сеидова.
Заведующая кафедрой, профессор Метанет Абдуллаева рассказала об образцовом жизненном пути и творческом пути выдающегося лингвиста. Она подчеркнула, что произведения Юсифа Сеидова, написанные в области литературоведения и литературной критики, наряду с трудами на актуальные проблемы азербайджанского языкознания, являются также ценными научными исследованиями. Метанет Абдуллаева обратила внимание на то, что своим творчеством Юсиф Сеидов внес большой вклад в развитие филологической мысли в Азербайджане.
Отмечено, что работы учёного в области литературоведения и литературной критики также выражают его философское мировоззрение и эстетические взгляды.
Декан филологического факультета, доцент Эльчин Мамедов отметил, что творчество Юсифа Сеидова является одним из важных источников не только азербайджанского, но и тюркологического языкознания в целом, в исследовании грамматических проблем азербайджанского языка, в области сохранения его чистоты, ученый имеет важные заслуги в преподавании родного языка.
Затем на мероприятии выступили заведующие кафедрами, профессора Магеррам Мамедов и Ильхама Гаджиева, доценты Рахиля Гулиева, Рена Махмудова и Шялала Абдуллаева.