https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_bc45595ed7e9d043aac9d85a2_o.jpg
DokuBaku BSFF festivalda nümayiş olunacaq filmlərin seçimini yekunlaşdırmışdır. 32 müxtəlif ölkədən 68 sənədli film seçilmişdir. Bütün filmlər 7 kateqoriya üzrə nümayiş olunacaq. Ən Yaxşı Sənədli Film (13), No-Main Müsabiqəsi (18) və Ən Yaxşı Xarici və Yerli Qısa Sənədli Film (19) kateqoriyasındakı filmlər münsiflər heyyəti tərəfindən dəyərləndiriləcək, və qaliblər festivalın sonuncu günü, Sentyabrın 25-i elan olunacaqlar. Qalan filmlər isə Müsabiqədən Kənar (5), DokuKids (4), və DokuUA (5) kateqoriyalarında nümayiş ediləcəklər.
Hər il festivalımız öz işləri ilə film sənayesində yüksək standartlar qoymuş, dünyaca məşhur bir sənədli film ustasının filmlərindən ibarət silsilə nümayiş təşkil edir. Bu il öz “Tülpan” tammetrajlı filmi ilə 2009-cu il Oskar mükafatlarının Əcnəbi Film Kateqoriyasında Qazaxıstanı təmsil etmiş xüsusi qonağımız Sergey Dvortsevoyun dörd filmindən ibarət retrospektiv hazırlamışıq.
Festivalın 6-cı buraxılışı iki yeni kateqoriya ilə gəlir. Festival tarixində ilk dəfə proqrama Uşaqlar üçün Sənədli Filmlər daxil edilmişdir. Eyni zamanda, festival Ukraynadan sənədli filmlər nümayiş etdirməklə, Ukraynalı rejissorlara dəstək olacaq. Nümayişlərin məkanları, tarixləri, və vaxtlarından ibarət cədvəl önümüzdəki həftələrdə açıqlanacaq.

https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_bc45595ed7e9d043aac9d85a2_o.jpg
МФДД DokuBaku завершил отбор фильмов для показа на фестивале – было отобрано 68 документальных фильмов из 32 разных стран. Все фильмы будут представлены в 7 номинациях. Фильмы, вышедшие в финал в трех категориях: «Лучший полнометражный документальный фильм» (13), «Вне основного конкурса» (18), и «Лучший международный и местный короткометражный документальный фильм» (19), будут оцениваться членами жюри, а победители будут объявлены 25 сентября, в последний день фестиваля. Остальные фильмы будут показаны в следующих категориях: «Вне конкурсной программы» (5), «DokuKids» (4), «DokuUA» (5).
Каждый год фестиваль выбирает серию фильмов одного из мастеров-документалистов, чьи имена известны во всем мире, а работы стали наивысшим стандартом в киноиндустрии. В этом году фестиваль организовал ретроспективу четырех фильмов специального гостя Сергея Дворцевого, казахстанского режиссера, чей полнометражный фильм «Тюльпан» был официально представлен Казахстаном на соискание премии «Оскар» 2009 года в категории «Фильмы на иностранном языке».
Шестое фестиваль отмечен двумя новыми категориями. Впервые в истории фестиваля в программу вошли документальные фильмы для детей. Кроме того, Фестиваль поддерживает украинских кинематографистов, демонстрируя фильмы из Украины. Расписание показов с указанием мест проведения, дат и времени будет представлено позже.