https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_2b00b0ca85bf770be794a80f4_o.jpg
Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyev Bakı Dövlət Universitetinin qonağı olub. BDU ilə tanış olan qonaq BDU-nun professor-müəllim heyəti ilə görüşüb.
Qonağı salamlayan BDU rektoru Elçin Babayev qeyd edib ki, hazırda Türk dünyası tarixdə heç vaxt olmadığı qədər güclüdür. Türk dövlətləri iqtisadi, siyasi, sosial, mədəni, hərbi sahələrdə günü-gündən güclənir. Bu sahələr içərisində elm-təhsil istiqaməti xüsusi önəm daşıyır. Türk Dövlətləri Təşkilatının alt qurumlarının uğurlu fəaliyyəti barədə məlumat verən Elçin Babayev bu gün öz işinə başlayan Türk Universitetlər Birliyinin (TÜRKÜNİB) 7-ci Baş Assambleyasının iclasında Birliyin fəaliyyətinin yeni istiqamətdə qurulmasına dair ciddi müzakirələrin aparıldığını bildirib. O diqqətə çatdırıb ki, BDU TÜRKÜNİB-in tamhüquqlu üzvüdür. BDU Türk Universitetləri Birliyinin üzvü olan universitetlər ilə “Orhun” mübadilə proqramı çərçivəsində əməkdaşlığa da xüsusi önəm verir və bu proqrama qoşulub.
Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyev Azərbaycanın ən böyük və qədim ali məktəbi olan BDU-ya səfərinin tanışlıq məqsədi daşıdığını deyib və Universitetin professor-müəllim heyəti ilə görüşdən məmnunluğunu bildirib.
Baş katib təşkilatın gördüyü işlər, gələcək fəaliyyət istiqamətləri, TÜRKÜNİB çərçivəsində əməkdaşlıq imkanlarından söz açıb. Qeyd edib ki, hazırda TDT-yə üzv ölkələrlə 30-dan artıq müxtəlif istiqamət üzrə əməkdaşlıq edilir. Bu əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsində elm-təhsil müəssisələrinin də üzərinə mühüm öhdəliklər düşür.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_2b00b0ca85bf770be794a80f4_o.jpg
Генеральный секретарь Организации тюркских государств (ОТГ) Кубанычбек Омуралиев побывал в Бакинском государственном университете (БГУ) и встретился с профессорами и преподавателями вуза.
Приветствуя гостя, ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что тюркский мир сейчас сильнее, чем когда-либо в истории. Тюркские государства день ото дня становятся сильнее в экономической, политической, социальной, культурной и военной областях. Среди этих направлений особое значение имеет направление науки и образования.
Эльчин Бабаев сообщил, что на заседании 7-й Генеральной ассамблеи Союза тюркских университетов (TÜRKÜNİB), начавшей свою работу, состоялись обсуждения по налаживанию деятельности союза в новом направлении. Ректор отметил, что БГУ является полноправным членом TÜRKÜNİB. Особое значение БГУ придает сотрудничеству с вузами, входящими в союз в рамках программы Orhun.
Кубанычбек Омуралиев рассказал о проделанной работе, будущих направлениях деятельности, сотрудничестве в рамках TÜRKÜNİB. Гость отметил, что интеграция со странами-членами ОТГ осуществляется более чем по 30 направлениям. Научные и образовательные учреждения также несут важную ответственность в развитии этих связей.