https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_894cd3cfaf79036f93dafa68f_o.jpg
Son üç gün ərzində Günəş aktivliyi artıb, radiosiqnalları əngəlləyən və pozulmasına gətirən çoxlu M sinif, eləcə də radiodalğaların yayılmasına, mobil rabitəyə güclü mane olan X1.4 sinif alışmaları yüksək səviyyədə olub. Günəş səthində digər aktiv oblastlar M sinif alışmalarla aktivliklərini davam etdirib. Mayın 27-də baş verən X alışmaların yaratdığı tac kütlə atılmaları mayın 31-də Yerə çatacaq.
Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə, mayın 29-da baş verən atılma bu təsiri gücləndirəcək və geomaqnit qasırğası iyunun 1-dək davam edəcək. Bu periodda geomaqnit şəraiti göstərən əmsal 10 ballıq sistemlə 6 (G2 səviyəsində) olacaq. Bu hadisə daha çox yüksək coğrafi enliklərə təsir göstərəcək. Qasırğanın mayın 31-i axşam saat 20.00-dan başlayaraq iyunun 1-i saat 14.00-dək davam edəcəyi proqnozlaşdırılır.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_894cd3cfaf79036f93dafa68f_o.jpg
За последние три дня возросла солнечная активность, произошло множество вспышек класса М, которые блокируют и нарушают радиосигналы, а также вспышек класса Х1.4, которые сильно мешают распространению радиоволн и мобильной связи.
Другие активные области на поверхности Солнца продолжили свою активность вспышками М-класса. Корональные выбросы массы, вызванные Х-вспышками, произошедшими 27 мая, достигнут Земли 31 мая.
По информации, предоставленной кафедрой астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета, извержение 29 мая усилит этот эффект, и геомагнитная буря продлится до 1 июня. В этот период коэффициент, указывающий на геомагнитную обстановку, составит 6 (на уровне G2) по 10-балльной системе. Это явление в большей степени затронет более высокие географические широты. По прогнозам, буря продлится с 20:00 31 мая до 14:00 1 июня.