https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_672be438e02dbc7b99961f3f3_o.jpg
Stilerlər (stealer) rəqəmsal cihazlardan şifrə və digər məlumatları oğurlamaq üçün nəzərdə tutulan zərərli proqram növüdür. Kaspersky-nin GreAT (Global Research and Analysis Team — GReAT)) ekspertləri 2024-cü ildə ən aktiv stilerlərin adını açıqlayıblar.
Acrid. Bu zərərli proqram 2023-cü ilin dekabrında aşkar edilib. Bu gün əksər sistemlər 64 bit olsa da, o, 32 bitlik sistemlər üçün C++ dilində yazılmışdır. Daha ətraflı araşdırmadan sonra onun 32 bitlik mühit üçün tərtib edilməsinin səbəbi aydın olur: tərtibatçı “Heaven’s Gate” texnikasından istifadə etmək qərarına gəlib. O, 32 bitlik proqramlara müəyyən təhlükəsizlik tədbirlərindən yayınmaq üçün 64 bitlik mühitə daxil olmağa imkan verir. Stilerin funksionallığı bu növ zərərli proqram üçün xarakterikdir: brauzer məlumatlarının (kukilər, şifrələr, digər giriş məlumatları, bank kartı məlumatları), lokal kriptovalyuta pul kisələri, müəyyən adları olan fayllar (o cümlədən wallet.dat, password.docx), quraşdırılmış proqramlardan (FTP menecerləri, messecerlər) hesab məlumatlarını oğurlamaq.
Scarlet Stealer. Bu zərərli proqram “Penguish” yükləyicisinin təhlili zamanı aşkar edilib. Olduqca qeyri-adi stilerdir: onun funksionallığının böyük hissəsi yüklədiyi digər ikili proqramlarda (tətbiqlər və “Google Chrome” brauzer əlavələri) yer alır. “ScarletStealer” stileri işə düşdükdən sonra zaman qovluqlara aparan müəyyən yolları yoxlayaraq kriptovalyutaları və kripto pul kisələrini axtarır.
SYS01. Ən azı 2022-ci ildən bəri mövcud olan və nisbətən az tanınan stilerdir. O, həmçinin “Album Stealer” və “S1deload Stealer” adları ilə tanınır. İnfeksiya vektoru dəyişilməz olaraq qalır: istifadəçiləri aldadaraq məşhur sosial şəbəkədəki səhifə vasitəsilə böyüklər üçün (18+) video kimi maskalanan zərərli ZIP arxivini yükləməyə nail olurlar. “Newb” adlı ən son iterasiya ayrıca bir funksionallığı nümayiş etdirir: brauzerdən məlumatların toplanması “imageclass” adlı ayrıca modula ayrılır. Bu kampaniyanın qurbanlarına əksəriyyəti Əlcəzairdə olmaqla dünya üzrə rast gəlinib.
2023-cü ildə hücuma məruz qalan hər ikinci cihaz “RedLine” stileri tərəfindən yoluxdurulub - daha ətraflı məlumatı buradan görə bilərsiniz.
“Stilerlər real və aktual təhlükə mənbəyidir. Bu cür proqramlar şifrələri və digər məxfi məlumatları oğurlayır ki, onlar sonradan digər zərərli məqsədlər üçün istifadə oluna bilər və bu, ən azı böyük maliyyə itkilərinə səbəb olur. Özünüzü stilerlərdən qorumaq üçün kibergigiyena ilə bağlı bir neçə əsas qaydaya riayət etmək vacibdir: həmişə istifadə etdiyiniz proqram təminatına ən son təhlükəsizlik yamaqlarını quraşdırın, şübhəli mənbələrdən faylları yükləməyin və şübhəli e-poçtlardakı əlavələri açmayın. Daha etibarlı müdafiə üçün “SystemWatcher” komponentimiz kimi kompüterinizdə baş verən hadisələri izləyən təhlükəsizlik həllini quraşdıra bilərsiniz”, - deyə Kaspersky GreAT aparıcı tədqiqatçısı Tatyana Şişkova qeyd edir.
Maliyyə kibertəhdidlərinin qarşısını almaq üçün Kaspersky mütəxəssisləri tövsiyə edirlər:
- təcavüzkarlar tərəfindən dəyişdirilə bilməyən oflayn ehtiyat nüsxələri yaradın və zəruri hallarda fövqəladə vəziyyət zamanı onlara tez daxil oluna biləcəyindən əmin olun;
- istifadə olunan bütün cihazlarda fidyə proqramlarına qarşı müdafiə quraşdırın. Məsələn, pulsuz “Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business” həlli kompüterləri və serverləri fidyə proqramları və digər zərərli proqramlardan qoruyur, eksploytdan istifadənin qarşısını alır və öncədən quraşdırılmış digər təhlükəsizlik həlləri ilə uyğunlaşır;
- kriptomədənçilərin işə salınma ehtimalını minimuma endirmək üçün xüsusi müdafiə həllindən istifadə edin, məsələn, proqramların və vebsaytların monitorinqi funksiyası ilə təchiz edilmiş biznes üçün Kaspersky Security – onun davranışın təhlili funksiyası zərərli fəaliyyəti tez aşkar etməyə kömək edir, boşluq meneceri isə boşluqlardan istifadə edən kriptomədənçilərdən qoruyur.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_672be438e02dbc7b99961f3f3_o.jpg
Стилеры — это вид вредоносного ПО, предназначенный для кражи паролей и другой учётной информации с цифровых устройств. Эксперты Глобального центра исследований и анализа угроз «Лаборатории Касперского» (Global Research and Analysis Team — GReAT) назвали наиболее активные стилеры в 2024 году.
Acrid. Этот зловред обнаружен в декабре 2023 года. Он написан на языке C++ для 32-разрядных систем, хотя сегодня большинство систем 64-разрядные. При внимательном изучении причина компиляции для 32-разрядной среды становится ясна: разработчик решил использовать технику Heaven’s Gate. Она позволяет 32-разрядным приложениям получать доступ к 64-разрядной среде, чтобы обойти некоторые меры безопасности. Функциональность стилера обычна для вредоносного ПО такого типа: кража данных браузера (файлы cookie, пароли, другие данные для входа в систему, данные банковских карт), локальных криптовалютных кошельков, файлов с определёнными именами (в том числе wallet.dat, password.docx), учётных данных из установленных приложений (FTP-менеджеры, мессенджеры).
ScarletStealer. Этот зловред был обнаружен в ходе анализа загрузчика Penguish. Это довольно необычный стилер: большая часть его функциональности содержится в других бинарных файлах (приложениях и расширениях Chrome), которые он загружает. Когда ScarletStealer запускается, он ищет криптовалюты и криптокошельки, проверяя определённые пути к папкам.
SYS01. Это относительно малоизвестный стилер, существующий как минимум с 2022 года. Он также известен как Album Stealer и S1deload Stealer. Вектор заражения остаётся неизменным: пользователей обманом побуждают загрузить вредоносный ZIP-архив, замаскированный под видео для взрослых, через страницу в популярной социальной сети. Последняя итерация, получившая название Newb, демонстрирует разделённую функциональность: сбор данных из браузера выделен в отдельный модуль под названием imageclass. Жертвы этой кампании были найдены по всему миру, но большинство — в Алжире.
В 2023 году каждое второе атакованное стилерами устройство было заражено RedLine — подробности доступны по ссылке.
«Стилеры — это реальная и по-прежнему актуальная угроза. Такие программы похищают пароли и другую конфиденциальную информацию, которая впоследствии может быть использована в других вредоносных целях, а это приводит как минимум к большим финансовым потерям. Чтобы защитить себя от стилеров, важно соблюдать несколько основных правил кибергигиены: всегда устанавливайте последние патчи безопасности на используемое программное обеспечение, не скачивайте файлы из сомнительных источников и не открывайте вложения в подозрительных письмах. Для большей уверенности можно установить защитное решение, которое отслеживает события на компьютере, например наш компонент SystemWatcher», — комментирует Татьяна Шишкова, ведущий исследователь угроз информационной безопасности Глобального центра исследований и анализа угроз «Лаборатории Касперского» (GReAT).
Для предотвращения финансовых киберугроз специалисты «Лаборатории Касперского» рекомендуют организациям:
- создавать автономные резервные копии, которые злоумышленники не смогут подделать, и убедиться, что в случае необходимости к ним можно быстро получить доступ в экстренной ситуации;
- установить защиту от программ-вымогателей на все используемые устройства. Например, бесплатный инструмент Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business защищает компьютеры и серверы от программ-вымогателей и других видов вредоносного ПО, предотвращает использование эксплойтов и совместим с другими, уже установленными защитными решениями;
- чтобы свести к минимуму вероятность запуска криптомайнеров, нужно использовать специализированное решение для защиты, например Kaspersky Security для бизнеса с функцией контроля приложений и веб-сайтов; анализ поведения помогает быстро обнаружить вредоносную активность, а менеджер уязвимостей и патчей защищает от криптомайнеров, использующих уязвимости.