https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_2b7cb55e66e0b1ec315cdb01d_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Türkiyənin Ankara Universitetinin Gölbaşıda yerləşən Texnoparkında olub.
Nümayəndə heyəti texnoparkda yerləşən şirkətləri ziyarət edib, onların nümayəndələri ilə danışıqlar aparıb, həyata keçirilən layihə və araşdırmalarla tanış olub.
Elmi tədqiqat əlaqələrinin genişləndirilməsi və beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi məqsədilə gerçəkləşən görüş çərçivəsində Türkiyə universitetlərinin elmi-tədqiqatlarının istehsalata tətbiqi istiqamətində əldə etdiyi nailiyyətlər öyrənilib. Ankara Universitetinin bu sahədə əldə etdiyi təcrübədən BDU-da bəhrələnmək, BDU-nun Texnoparkının qurulmasında mövcud təcrübədən yararlanmaq üçün şirkətlərin Universitet ilə birgə fəaliyyəti ilə tanış olunub. Texnopark rəhbərliyi araşdırma mərkəzləri, icra olunan layihələr, icraçı şirkətlər haqqında geniş məlumat verib, müxtəlif innovativ layihələr nümayiş etdirilib. Tədqiqatlar ətrafında müzakirə aparılıb, əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Ankara Universitetinin Gölbaşı Texnoparkı 2009-cu ildən fəaliyyət göstərir. Təxminən 15 min kv.m ərazidə yerləşir. Parkda 140 ofis fəaliyyət göstərir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_2b7cb55e66e0b1ec315cdb01d_o.jpg
Делегация во главе с ректором Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчином Бабаевым побывала в технопарке Анкарского университета, расположенном в Гёльбаши. Делегация посетила компании, функционирующие в технопарке, провела переговоры с их представителями, ознакомилась с реализованными проектами и исследованиями.
В рамках встречи изучены достижения турецких вузов в направлении внедрения научных исследований в производство. Чтобы в БГУ при становлении технопарка вуза воспользоваться опытом, полученным Анкарским университетом в этой области, проведено ознакомление с совместной деятельностью компаний с университетом. Руководство технопарка предоставило обширную информацию об исследовательских центрах, реализованных проектах, исполнительных компаниях, продемонстрировало различные инновационные проекты. Состоялись обсуждения проведенных исследований, перспектив сотрудничества. Технопарк Гёльбаши Анкарского университета действует с 2009 года. Он расположен на площади около 15 тысяч квадратных метров и в нем расположены офисы 140 организаций.