https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_c1a6d483bd6362851a26b9d1f_o.jpg
Mobil rabitə bazarında sərfəli təklifləri və təhsilə verdiyi önəmlə tanınan “Nar”, ölkədə rəqəmsal biliklərin inkişafını dəstəkləyən layihələrə davam edir. “Nar”ın korporativ sosial məsuliyyət strategiyasına uyğun olaraq, telekommunikasiya ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələrə davamlı olaraq “Mobil rabitənin əsasları” təlimi keçilir.
“Nar” texniki heyətinin hazırladığı və keçdiyi bu təlim mobil rabitə sahəsinin yerli peşəkarlarını hazırlamağı və tələbələrin məzun olduqdan sonra uğurlu karyera qurmasını hədəfləyir. Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) keçilən budəfəki təlimin mövzuları mobil texnologiyanın təkamülü, mobil rabitə şəbəkəsinin quruluşu, əşyaların interneti (IoT), 5-ci nəsil texnologiya, mobil rabitənin strukturu, naqilsiz transmissiya şəbəkəsi, mobil rabitədə tezliklər kimi mövzuları əhatə edib.
Qeyd edək ki, “Nar” Azərbaycan Texniki Universiteti və Azərbaycan Texnologiya Universiteti ilə əməkdaşlıq edərək telekommunikasiya ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrin həm nəzəri, həm də praktiki bilik əldə etmələri üçün mühüm imkanlar yaradır. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində hər iki universitetdə yaradılan “Nar” mobil rabitə laboratoriyaları tələbələrə mobil texnologiyalarla işləmək və real şəbəkədə təcrübə qazanmaq fürsəti verir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_c1a6d483bd6362851a26b9d1f_o.jpg
Recognized for its affordable offers and dedication to education, Nar continues its initiatives to support digital skills development in Azerbaijan. Through its corporate social responsibility strategy, Nar provides students in telecommunications fields with regular, practical training in The Fundamentals of Mobile Communication.
Developed and led by Nar’s technical team, this training program is designed to cultivate local mobile communications experts and support students’ successful career launches post-graduation. The recent session at Azerbaijan Technical University (AzTU) introduced students to key topics, including the evolution of mobile technology, GSM network architecture, the Internet of Things (IoT), 5G technology, mobile communications structure, wireless transmission networks, and frequency management.
Nar collaborates with Azerbaijan Technical University (AzTU) and Azerbaijan Technological University (ATU) to equip students specializing in telecommunications with both theoretical and hands-on experience. As part of this collaboration, Nar has established mobile communications labs at both universities, enabling students to work directly with advanced mobile technologies and gain practical skills in real-world settings.
Nar currently provides high-quality communication services to 2.2 million subscribers. Nar is the leading mobile operator in the country according to the Net Promoter Score for the last 5 years. The mobile operator adheres to a customer-oriented strategy and provides best-in-class service at an affordable price.