Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru professor Ədalət Muradov Yunanıstanın Patras Universitetində (UPATRAS) olub.
Patras Universitetinin rektoru prof. Kristos Bouras ilə görüşdə hər iki universitet arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Müzakirələrin sonunda QS beynəlxalq reytinqində Yunanıstanın 3-cü, dünyanın 761-770-ci ən yaxşı universiteti olan və 30 minə yaxın tələbənin təhsil aldığı Patras Universiteti ilə UNEC arasında Birgə Magistr Proqramına başlamağa dair razılıq əldə edilib. Hər iki rektor proqramın maliyyələşdirilməsi üçün müvafiq qrant layihəsinə birgə müraciət etməyə dair memorandum imzalayıblar. Eləcə də, Patras Universitetində sabbatikal professorların UNEC-ə cəlb edilməsinə, tələbə və müəllimlərin mübadiləsinə dair qərar verilib.

The Rector of the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), Professor Adalat Muradov, has undertaken an official visit to the University of Patras (UPATRAS) in Greece.
During the meeting with the Rector of the University of Patras, Professor Christos Bouras, the parties engaged in comprehensive discussions on fostering academic collaboration between the two institutions.
Following the deliberations, a mutual agreement was reached to establish a Joint Master's Program between UNEC and the University of Patras, which is ranked 3rd in Greece and 761-770 globally in the QS International Rankings, serving approximately 30,000 students. A memorandum of understanding was signed by both rectors to jointly apply for a relevant grant to fund the program.
Furthermore, both institutions agreed to initiate the exchange of students and faculty, as well as to involve sabbatical professors from the University of Patras in academic activities at UNEC, thereby enhancing bilateral cooperation and academic excellence.