https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_f37973fce7f8aa890773bd321_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Avropa Universitetlər Assosiasiyasının (EUA) nəzdində fəaliyyət göstərən Tədqiqat və İnnovasiya Strategiyası Qrupuna (RISG) üzv qəbul edilib.
RISG-də Avropanın Sarbonna Universiteti (Fransa), Leuven Katolik Universiteti (Belçika), Tilburg Universiteti (Niderland), Oslo Universiteti (Norveç), Lodz Universiteti (Polşa) və digər ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, o cümlədən İsveçrənin Ali Təhsil İnstitutları Assosiasiyasının sədri üzv kimi fəaliyyət göstərirlər. BDU Azərbaycandan RİSG-də təmsil olunan yeganə qurumdur.
EUA-nın nəzdində fəaliyyət göstərən RISG Assosiasiyanın Avropa universitetlərinə dair tədqiqat və innovasiya strategiyasını hazırlamaq üçün geniş səlahiyyətlərə malikdir.
Qrupun tədqiqat və innovasiya sahəsində təcrübə və səriştəyə malik universitet rəhbərlərindən ibarət üzvləri strateji siyasəti nəzərdən keçirməklə, habelə tədqiqat və innovasiya sahəsində Avropa siyasəti üzrə EUA-nın mövqeyini, bəyanatlarını və tövsiyələrini hazırlamaqla EUA Şurasına məsləhət və dəstək verirlər. Sözügedən Qrup EUA-nın uzunmüddətli strateji qrupu kimi yaradılır və onun fəaliyyəti iki ildən bir Şura tərəfindən nəzərdən keçirilir.
Qeyd edək ki, BDU cari ilin fevral ayında 17 milyon tələbənin təhsil aldığı, 47 ölkənin 800-dən çox universitetinin birləşdiyi Avropa Universitetləri Assosiasiyasının tam hüquqlu üzvü qəbul edilib və Avropanın qabaqcıl universitetlərini birləşdirən platformaya qoşulub.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_f37973fce7f8aa890773bd321_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев принят в члены Группы стратегии исследований и инноваций (RISG), действующей в рамках Европейской ассоциации университетов (EUA).
Членами RISG являются руководители Университета Сорбонна (Франция), Лёвенского католического университета (Бельгия), Тилбургского университета (Нидерланды), Университета Осло (Норвегия), Лодзинского университета (Польша) и других высших учебных заведений, в том числе председатель Ассоциации институтов высшего образования Швейцарии. БГУ - единственное учреждение из Азербайджана, представленное в RISG.
RISG, действующий в рамках EUA, имеет широкие полномочия по разработке стратегии исследований и инноваций для университетов Ассоциации.
Члены группы, анализируя стратегическую политику, а также разрабатывая позицию, заявления и рекомендации EUA в области исследований и инноваций, тем самым консультируют и поддерживают Совет EUA.
RISG создана как долгосрочная стратегическая группа EUA, и ее деятельность пересматривается Советом каждые два года.
Отметим, что в феврале БГУ принят в члены EUA, которая объединяет 17 млн. студентов более 800 университетов 47 стран, и присоединился к платформе, объединяющей ведущие вузы Европы.