https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_4448a0e5901a7f789e0265d8c_o.jpg
Dünyanın ən nüfuzlu reytinqlərindən biri hesab olunan “Şanxay reytinqi” ("Shanghai ranking") tərəfindən “Akademik Fənlərin Qlobal Reytinqi” dərc olunub. Bakı Dövlət Universiteti ilk dəfə sözügedən reytinqdə riyaziyyat fənni üzrə təmsil olunur. Belə ki, Bakı Dövlət Universiteti reytinqdə 401-500-cü pillələr arasında yer alıb.
Azərbaycan bu reytinqdə riyaziyyat fənni üzrə Cənubi Qafqaz regionunu təmsil edən yeganə ölkədir.
Qeyd edək ki, “Akademik Fənlərin Qlobal Reytinqi”ndə təbiət elmləri, mühəndislik, həyat elmləri, tibb elmləri və sosial elmlər daxil olmaqla 5 geniş sahə və 55 fənn üzrə dünyanın 96 ölkəsindən 1900-dən çox universitet yer alır. Bu reytinq müvafiq fənlər üzrə dünya universitetlərinin fəaliyyətini 5 kateqoriyaya (dünya səviyyəli akademik heyət, dünya səviyyəli elmi göstəricilər, yüksək keyfiyyətli tədqiqat, tədqiqat təsiri və beynəlxalq əməkdaşlıq) əsasən qiymətləndirir.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_4448a0e5901a7f789e0265d8c_o.jpg
Шанхайским рейтингом («Shanghai ranking»), который считается одним из самых престижных рейтингов в мире, опубликован «Глобальный рейтинг академических предметов».
Бакинский государственный университет (БГУ) впервые представлен в вышеуказанном рейтинге по математике.
Так, БГУ занимает в рейтинге 401-500 место.
Азербайджан — единственная страна, представляющая регион Южного Кавказа в этом рейтинге по математике.
Отметим, что «Глобальный рейтинг академических предметов» охватывает более 1900 университетов из 96 стран мира по 5 направлениям и 55 предметам, включая естественные науки, инженерию, науки о жизни, медицину и социальную науку. В этом рейтинге оценивается деятельность университетов мира в соответствующих дисциплинах по 5 категориям (преподавательский состав и научные показатели мирового уровня, высококачественные исследования, влияние исследований и международное сотрудничество).