https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_d0346bb7174998b803be53ea2_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tələbə Gənclər Təşkilatı, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və “BDU könüllüləri”nin təşkilatçılığı ilə 2 fevral - Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunmuş forum keçirilib.
Əvvəlcə Dövlət himni səsləndirilib, torpaqlarımızın azadlığı uğrunda həlak olan şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev bildirib ki, Azərbaycan Gəncləri Günü gənc nəslə daim böyük diqqət və qayğı ilə yanaşmış, dövlətin gənclər siyasətinin təməlini qoymuş və bu siyasəti Azərbaycanın inkişafının mühüm istiqamətlərindən biri kimi müəyyənləşdirmiş Ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. 28 il əvvəl Ulu Öndərin imzaladığı Fərmanla fevralın 2-si MDB məkanında və Şərqi Avropa ölkələri arasında ilk dəfə olaraq Azərbaycanda təntənəli şəkildə qeyd edilən Gənclər Günü kimi təqvimdə yer alır. Bütün dünyaya nümunə olan bu addımdan xeyli sonra BMT Baş Məclisinin 1999-cu il 17 dekabr tarixli qətnaməsi ilə Beynəlxalq Gənclər Günü (12 avqust) elan edilib. Məhz Ümummilli Liderin qəbul etdiyi fərman və sərəncamlar, qanunlar və dövlət proqramları gənc nəslin cəmiyyətdə mütəşəkkil qüvvəyə çevrilməsində, ictimai fəallığının yüksəldilməsində, dövlət idarəçiliyinə cəlb edilməsində və faydalı məşğulluğunun təmin olunmasında mühüm rol oynayıb. Dövlətimizin gənclər siyasəti Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yeni mərhələyə qədəm qoyub: “Yetişməkdə olan nəslin təhsili və mənəvi inkişafı, vətənpərvərlik tərbiyəsi, dövlətə və xalqa sadiqlik ruhunda formalaşması, hərtərəfli sosial müdafiəsi istiqamətində atılan addımlar buna bariz nümunədir. Bu gün ölkəmizdə bakalavr və magistr hazırlığını həyata keçirən dövlət və özəl ali təhsil müəssisələrində, eləcə də elmi təşkilatlarda 200 minə yaxın, 60-dan çox orta ixtisas təhsil müəssisəsində 60 mindən artıq tələbə təhsil alır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2028-ci illər üçün Dövlət Proqramı”ı çərçivəsində yüzlərlə gənc dünyanın ən nüfuzlu təhsil ocaqlarında elmi biliklərə yiyələnir. Müxtəlif elm sahələrində elmi dərəcə və ad alan gənclərimizin də sayı artmaqdadır. Azərbaycanın gənc idmançıları Olimpiya və dünya çempionatlarında uğurla çıxış edir, yüksək mükafatlara layiq görülürlər. “2015-2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin İnkişaf Strategiyası”nda gənclərin təhsil almalarına və məşğulluğuna, onların yaradıcı və innovativ potensialının üzə çıxarılması, müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından səmərəli istifadə etmək bacarığına yiyələnməsi, gənclər arasında könüllülük hərəkatının inkişaf etdirilməsi ilə bağlı məsələlərə xüsusi önəm verilir. Müstəqil Azərbaycanın gəncləri Vətənə və xalqa sevgisi, dövlətə sadiqliyi, milli adət-ənənələrə bağlılığı ilə seçilən nəsildir. Ölkəmizin suverenliyini təmin etmiş böyük qələbə Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qəhrəman gənclərimizin rəşadəti sayəsində əldə edilib. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun istedadlı gənclərin aşkarlanması istiqamətində həyata keçirdiyi sosial layihələr, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə ölkə daxilində və xaricdə təşkil edilən tədbirlər gənclərimizin ictimai fəallığının artırılmasında, məşğulluğunun təmin olunmasında mühüm rol oynayır”.
Rektor diqqətə çatdırıb ki, BDU uğurla həyata keçirilən gənclər siyasətinin gerçəkləşməsinə öz töhfəsini verməkdədir: “BDU-da tələbələrin elmi potensialının üzə çıxarılmasında mühüm rol oynayan Tələbə Elmi Texniki Yaradıcılıq Mərkəzi, Tələbə Elmi Cəmiyyəti, gənclər siyasətinin və könüllülük fəaliyyətinin təşviqini həyata keçirən Tələbə Gənclər Təşkilatı, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və “BDU könüllüləri” təşkilatı gənclərin inkişafında, tələbələrin ictimai fəallığının artırılmasında xüsusi ilə fərqlənir. Son illər BDU-da Tələbə Elmi-Texniki Yaradıcılıq Mərkəzinin, Xarici Dil Mərkəzinin fəaliyyətə başlaması, “Code for Future” layihəsinin həyata keçirilməsi tələbələrin bilik və bacarıqlarını daha da artırır, onların fərdi istedadlarının üzə çıxarılmasına əlverişli şərait yaradır. Məhz bunun nəticəsidir ki, BDU tələbələrinin komandaları son illər “TEKNOFEST” festivallarında mühüm nəticələr əldə edirlər. Ötən il BDU tələbələri nüfuzlu “Robotex Avrasiya” festivalında da ciddi uğur qazanıblar. 2024-cü ilin aprel ayında keçirilən bu festivalda BDU-nun yarışmada iştirak edən 7 komandasının hər biri qalib olub”.
Azərbaycan Gənclər Fondunun İcraçı direktorunu əvəz edən Qədir Xəlilov, Azərbaycan Könüllü Təşkilatları İttifaqının sədri Vüqar Əliyev, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının sədri Rəşad Zeynalov çıxışlarında Azərbaycan gənclərinin müasir, inkişaf etmiş, yüksək intellektli aparıcı qüvvə kimi formalaşmasında dövlətin apardığı gənclər siyasətinin rolundan bəhs ediblər.
Tədbirdə BDU-nun 2 fevral - Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunmuş “İlin gənc alimi” müsabiqəsinin qalibləri elan olunub.
Daha sonra tədris göstəricilərinə görə fərqlənən və BDU-nun ictimai həyatında fəal iştirak edən 40 tələbəyə təşəkkürnamələr təqdim olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_d0346bb7174998b803be53ea2_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) прошел форум, посвященный 2 февраля – Дню азербайджанской молодежи.
На мероприятии ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что День молодежи связан с именем общенационального лидера Гейдара Алиева. 28 лет назад указом великого лидера 2 февраля включено в календарь как День молодежи, который в странах СНГ и Восточной Европы впервые отмечается в Азербайджане. Значительно позже Генеральная Ассамблея ООН резолюцией от 17 декабря 1999 года провозгласила Международный день молодежи (12 августа). Принятые общенациональным лидером указы и распоряжения, законы и государственные программы сыграли важную роль в превращении молодого поколения в организованную силу общества, повышении его социальной активности, вовлечении в государственное управление и обеспечении его полезной занятости.
По словам Эльчина Бабаева, под руководством Президента Ильхама Алиева молодежная политика государства вступила в новый этап. В вузах, а также в научных организациях обучается около 200 тысяч студентов, в средних специальных учебных заведениях — более 60 тысяч учащихся. В рамках «Государственной программы по обучению молодежи в престижных высших учебных заведениях зарубежных стран на 2022-2028 годы» сотни молодых людей осваивают науку в самых престижных учебных заведениях мира. Растет и число молодых людей, получающих ученые степени и звания. Молодые спортсмены из Азербайджана успешно выступают на Олимпийских играх и чемпионатах мира и удостаиваются высоких наград. В «Стратегии развития молодежи Азербайджана на 2015-2025 годы» особое внимание уделяется вопросам, связанным с образованием и трудоустройством молодежи, раскрытием ее творческого и инновационного потенциала, приобретением ею способности эффективно использовать современные информационно-коммуникационные технологии, развитием волонтерского движения среди молодежи. Молодежь независимого Азербайджана – это поколение, отличающееся любовью к Родине и народу, преданностью государству, приверженностью национальным обычаям и традициям. Победа, обеспечившая суверенитет страны, была достигнута благодаря мужеству героической молодежи под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева.
По мнению ректора БГУ, «проекты, реализуемые Фондом Гейдара Алиева под руководством Первого вице-президента Мехрибан Алиевой по выявлению талантливой молодежи, а также мероприятия, организованные по инициативе вице-президента Фонда Лейлы Алиевой, играют важную роль в повышении общественной активности молодежи и обеспечение ее занятости».
Ректор отметил, что БГУ вносит свой вклад в реализацию молодежной политики: «Центр студенческого научно-технического творчества, Студенческое научное общество, Студенческая молодежная организация, Студенческий профсоюзный комитет, организация «Волонтеры БГУ» особо выделяются в развитии молодежи и повышении социальной активности студентов.
Открытие Центра студенческого научно-технического творчества и Центра иностранных языков в БГУ, а также реализация проекта «Code for Future» еще больше повышают уровень знаний и умений студентов и создают благоприятные условия для раскрытия их талантов. Именно благодаря этому студенческие команды БГУ в последние годы добиваются значительных результатов на фестивалях TEKNOFEST. В прошлом году студенты БГУ также добились значительных успехов на фестивале Robotex Eurasia — каждая из 7 команд вуза, участвовавших в соревнованиях, одержала победу».
На мероприятии также выступили исполняющий обязанности исполнительного директора Фонда молодежи Гедир Халилов, председатель Союза добровольных организаций Азербайджана Вугар Алиев и председатель Союза студенческих молодежных организаций Азербайджана Рашад Зейналов.
На форуме объявлены победители конкурса «Молодой ученый года», посвященного Дню молодежи БГУ.
Затем почетные грамоты вручены 40 студентам, отличившимся в учебе и принимавшим активное участие в общественной жизни БГУ.