https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_ce11efdc0255b4be88059c821_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsində Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə 27 mart – Azərbaycan Respublikasında “Elm günü”nə həsr olunmuş silsilə tədbirlər çərçivəsində növbəti elmi seminar keçirilib. Elmi seminarda BDU-nun Redaksiya-nəşriyyat işi kafedrasının magistrantı Pəri Xəlilova “Qərbi Azərbaycan tarixinə dair kitabların nəşri” mövzusunda məruzə edib. Gənc tədqiqatçı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə tarixi Zəfərlə bitən 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Qarabağa və Şərqi Zəngəzura böyük qayıdışdan sonra əzəli torpaqlarımız olan Qərbi Azərbaycana qayıdış məsələsinin xüsusi aktuallıq kəsb etdiyini vurğulayıb. Bu mövzuda fundamental araşdırmaların aparılmalı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Məruzəçi mövzunun öyrənilməsi zamanı müxtəlif qaynaqlardan, o cümlədən, yerli, türk, rus mənbələrindən istifadə etdiyini qeyd edib. Tədqiqatda Azərbaycan türklərinin qədim yurd yeri olan Qərbi Azərbaycanın mahallarının, həmçinin İrəvan xanlığının tarixinə aid kitablar təhlil olunub, mövzuya dair müxtəlif məlumat bazaları, internet resursları təqdim edilib. Məruzədə Qərbi Azərbaycan tarixinə dair kitabların nəşr tarixi xronoloji əsasda izlənilib, bu kitabların ictimai-siyasi proseslərin analizi, regionun tarixi-mədəni irsinin öyrənilməsi və tədqiqi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığı vurğulanıb. Həmçinin bəhs olunan kitablar bədii tərtibat, dil-üslub xüsusiyyətləri, redaktə məsələləri baxımından təhlil edilib. Ayrı-ayrı nəşriyyatların bu mövzuda buraxdığı nəşrlərin müxtəlif əlamətlərə görə müqayisəli təhlili aparılıb, çap məhsullarının dinamikası ad və tiraj göstəriciləri baxımından təqdim olunub.
Məruzəçi çıxışını Prezident İlham Əliyevin 2022-ci il dekabrın 24-də Qərbi Azərbaycan İcmasının üzvləri ilə görüşdə səsləndirdiyi fikirlərlə yekunlaşdırıb: “Bir daha onu da bildirməliyəm ki, bu yer icma üçün təsadüfən seçilmədi, rəmzi mənası var. Bu binada yerləşmiş qarabağlılar artıq Qarabağa ya qayıdıblar, ya da qayıtmağa hazırlaşırlar. Burada yerləşən Qərbi azərbaycanlılar da qayıdacaqlar, İnşallah”.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_ce11efdc0255b4be88059c821_o.jpg
На факультете информации и менеджмента документов Бакинского государственного университета (БГУ) прошел научный семинар, посвященный 27 марта – Дню науки.
На семинаре с докладом на тему «Издание книг по истории Западного Азербайджана» выступила магистрантка кафедры редакционно-издательского дела БГУ Пери Халилова.
Она подчеркнула, что вопрос возвращения в Западный Азербайджан стал особенно актуальным после широкомасштабного возвращения в Карабах и Восточный Зангезур в результате 44-дневной Отечественной войны, завершившейся победой. Она указала на необходимость проведения фундаментальных исследований по этой теме. Спикер отметила, что использовала различные источники, включая местные, турецкие и российские. В исследовании проанализированы книги по истории регионов Западного Азербайджана – древней родины азербайджанских тюрков, а также Иреванского ханства, представлены базы данных и интернет-ресурсы по данной теме. В докладе прослеживается история издания книг по истории Западного Азербайджана, подчеркивается, что эти книги имеют особое значение с точки зрения анализа общественно-политических процессов, изучения и исследования историко-культурного наследия региона. Рассматриваемые книги также анализировались с точки зрения художественного оформления, языковых и стилистических особенностей, а также вопросов редактирования. Проведен сравнительный анализ изданий по различным характеристикам, представлена динамика выпуска печатной продукции по наименованиям и тиражным показателям.