https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_cbc16a71bc6835365bac058e6_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və “Alyans” Gənclər Mərkəzinin “Azərbaycan həqiqətlərinin və mədəni irsinin Gürcüstanda təbliği” layihəsi çərçivəsində “Qarayazının matriarxı – Pərixanım Sofiyeva” adlı məqalə dərc olunub.
Məqalə İrakli Xvadaqianinin müəllifliyi ilə Gürcüstan Milli Arxivinin tarixi materialları əsasında hazırlanıb.
Pərixanım Sofiyeva 1918-ci ildə Gürcüstanda deputat seçilən ilk müsəlman qadın olub. O, nüfuzlu Sofiyevlər ailəsinin üçüncü qızı olub və gənc yaşlarından yaşadığı kəndin və rayonun liderinə çevrilib. Cəmiyyətin ağsaqqalları belə onun məsləhətlərinə qulaq asıb, kənd təsərrüfatı və sosial məsələlərdə ona müraciət ediblər. Hətta ona “Kişi Pəri” ləqəbi qoyulub.
1918-ci ildə Gürcüstanın Qarayazı rayonunda keçirilən seçkilərdə güclü partiya namizədlərini məğlub edərək deputat seçilib. Lakin 1921-ci ildə sovet işğalından sonra yerli özünüidarəetmə orqanları ləğv edilib, ailəsinin mülkləri müsadirə olunub. 1937-38-ci illərdə Stalinin "Böyük təmizləmə" kampaniyası zamanı onun 5 qardaşı repressiyaya uğrayıb. Pərixanım ömrünün son illərini qardaşlarının yetim qalan övladlarına baxmaqla keçirib və 1953-cü ildə dünyasını dəyişib.
Xatirəsi Gürcüstanda indi də yaşayır, yaşlı nəsil onun adını hələ də xatırlayır. Tbilisi sakrebulosu (şəhər şurası) sədrinin müavini Marika Darçiyanın təşəbbüsü ilə “Tbilisinin xatirə skamyaları” adlı layihəyə start verilib. Layihə çərçivəsində şuranın binası qarşısında, Azadlıq meydanında yerləşdirilən skamyalara Gürcüstanın tarixində önəmli rol oynamış ictimai xadimlərin adları olan xatirə lövhələri vurulub. Bu lövhələrdən biri Pərixanım Sofiyevanın adını daşıyır. Gürcüstanın Mərkəzi Seçki Komissiyası və Tbilisi Dövlət Universiteti onun haqqında kitab nəşr etdirib. 2018-ci ildə isə məzarı abadlaşdırılıb və qəbirüstü abidəsi qoyulub.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_cbc16a71bc6835365bac058e6_o.jpg
При поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой и в рамках проекта “Пропаганда азербайджанских реалий и культурного наследия в Грузии” Молодежного центра “Aльянс” опубликована статья под заголовком “Матриарх Гараязы – Периханым Софиева”.
Ираклий Хвадагиани подготовил статью на основе исторических материалов Национального архива Грузии.
Периханым Софиева стала первой мусульманкой, избранной в 1918 году депутатом в Грузии. Oна была третьей дочерью влиятельной семьи Софиевых и с юных лет превратилась в лидера своего села и района. Аксакалы общества прислушивались к ее советам, обращались к ней по сельскохозяйственным и социальным вопросам. Ее даже называли “Киши Пери”.
На выборах, проведенных в 1918 году в Гараязском районе Грузии, она, опередив авторитетных партийных кандидатов, была избрана депутатом. Однако в 1921 году после советской оккупации органы местного самоуправления были упразднены, а имения ее семьи конфискованы. В 1937-38 годах во время сталинской кампании "большой чистки" пятеро ее братьев были репрессированы. Последние годы своей жизни Периханым посвятила воспитанию оставшихся сиротами детей братьев и в 1953 году ушла из жизни.
Память о ней до сих пор жива в Грузии, старшее поколение еще помнит ее. По инициативе заместителя председателя Сакребуло (городской совет) Tбилиси Марики Дарчия стартовал проект под названием “Памятные скамьи Тбилиси”. В рамках проекта на скамьях, размещенных перед зданием совета и на площади Свободы, установлены памятные таблички с именами общественных деятелей, сыгравших важную роль в истории Грузии. На одной из этих табличек отражено имя Периханым Софиевой. Центральная избирательная комиссия Грузии и Тбилисский государственный университет издали книгу о ней. А в 2018 году была благоустроена ее могила и установлен надгробный памятник.