https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_3220ee53bc3e37141254e5e88_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən xəbərə görə, η-Aquariid meteor yağışı hər il Yerin Halley kometinin orbitində buraxdığı toz hissəciklərinin içindən keçməsi nəticəsində yaranır. Bu hissəciklər Yer atmosferinə daxil olduqda parlaq işıqlı izlər – "axan ulduzlar" əmələ gətirir.
η-Aquariid yağışının mənşəyi Halley kometidir. Bu, astronomiyada müşahidə olunmuş ən qədim kometlərdən biridir. Maraqlıdır ki, Halley kometi həm mayda müşahidə olunan η-Aquariid, həm də oktyabrda baş verən Orionid meteor yağışlarının səbəbidir.
Halley kometinin Günəş ətrafında dolanma periodu 76 ildir. O, son dəfə 1986-cı ildə görünüb. Növbəti dəfə 2061-ci ildə görünəcək. Məşhur ingilis astronomu Edmond Halley 1705-ci ildə bu kometin 1531, 1607 və 1682-ci illərdə görünən kometlərlə eyni cisim olduğunu sübut edib. Onun şərəfinə kometin adı Halley adlandırılıb.
Meteor yağışı mənbəyi (radiantı) Dolça (Aquarius) bürcündə η Aquariid ulduzunun yaxınlığında olduğu üçün bu adı alıb. Meteorların trayektoriyası göydə bu nöqtədən şüalanırmış kimi görünür, lakin ən yaxşı müşahidə üçün radianta birbaşa yox, 30–40° uzaq sahəyə baxmaq tövsiyə olunur.
η-Aquariid meteor yağışının Bakıdan ən yaxşı müşahidə vaxtı mayın 5-dən 6-na keçən gecə saat 02:15-05:00 arası olacaq. Yağışın mənbəyi maksimumda Bakı üçün üfüqdən 29° hündürlükdə olacaq. İdeal şəraitdə gözlənilən meteor sayı saatda 40-a çatacaq. Bakıda isə bir saatda maksimum 19-20 meteor müşahidə edilə bilər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_3220ee53bc3e37141254e5e88_o.jpg
Согласно информации кафедры астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), поток η-Аквариды возникает каждый год в результате прохождения Земли через пылевые частицы, выбрасываемые кометой Галлея на своей орбите. При попадании этих частиц в атмосферу Земли они образуют яркие световые следы — «падающие звезды».
Источником потока η-Аквариды является комета Галлея. Это одна из древнейших комет, наблюдаемых в астрономии. Интересно, что комета Галлея является причиной как потока η-Аквариды, наблюдаемого в мае, так и потока Ориониды, происходящего в октябре.
Период обращения кометы Галлея вокруг Солнца составляет 76 лет. В последний раз ее видели в 1986 году. В следующий раз она появится в 2061 году. В 1705 году английский астроном Эдмонд Галлей доказал, что эта комета является тем же объектом, что и кометы, наблюдавшийся в 1531, 1607 и 1682 годах. Комета была названа в честь ученого.
Свое название поток получил потому, что его источник (радиант) находится вблизи звезды η Акварииды в созвездии Водолея (Aquarius).
Лучшее время для наблюдения за потоком η-Аквариды из Баку придется на ночь с 5 на 6 мая между 02:15 и 05:00. Ожидаемое количество метеоров достигнет 40 в час. В Баку можно будет наблюдать максимум 19-20 метеоров в час.