https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_74c16cb778dbdb21e4b92cd8c_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının insan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) 27 Sentyabr - Azərbaycan Respublikasında Anım Günü ilə əlaqədar bəyanat yayıb.
“İki il bundan əvvəl, yəni 2020-ci il 27 sentyabr tarixində Ermənistan silahlı qüvvələri yeni ərazilər işğal etmək məqsədilə Azərbaycan Ordusunun mövqelərini, habelə mülki əhalinin sıx məskunlaşdığı Tərtər rayonunun Qapanlı, Ağdam rayonunun Çıraqlı və Orta Qaravənd, Füzuli rayonunun Alxanlı, Şükürbəyli və Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndlərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutmaqla insan tələfatı ilə nəticələnən genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlara başlamışdır.
Bununla əlaqədar Azərbaycan Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və işğal altındakı torpaqlarımızı azad etmək məqsədilə beynəlxalq hüquq normalarına, o cümlədən BMT-nin Nizamnaməsinin 51-ci maddəsinə uyğun olaraq əks-hücum əməliyyatları həyata keçirməklə özünümüdafiə hüququndan istifadə etmişdir.
44 gün davam etmiş Vətən müharibəsi dövründə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən mülki əhalinin sıx yaşadığı Naftalan, Ağdam, Ağcabədi, Beyləqan, Daşkəsən, Füzuli, Goranboy, Tərtər rayonları və şəhər mərkəzləri intensiv şəkildə qadağan olunmuş silahlardan atəşə tutulmuş, hətta hərbi əməliyyatların aparıldığı bölgədən çox uzaq məsafədə yerləşən Gəncə və Mingəçevir şəhərləri, Bərdə, Qəbələ, Siyəzən, Xızı və digər rayonlar da uzaqmənzilli əməliyyat-taktiki və ballistik raket qurğularından açılan hücumlara məruz qalmışdı. Ermənistanın növbəti hədəfi isə Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhəri olmuş, lakin buna nail ola bilməmişdir.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin qadağan olunmuş “Skad”, “Smerç” və “İsgəndər-M” tipli ballistik raketlərdən, habelə ağ fosforlu və kaset tipli sursatlardan çəkinmədən istifadə etməklə törətdiyi müharibə cinayətləri 12-si uşaq olmaqla 100-ə yaxın dinc sakinin qətlə yetirilməsi, 450-dən çox mülki şəxsin yaralanması ilə nəticələndi. Bundan əlavə, Azərbaycan ərazisində 12 min mülki infrastruktur obyekti, o cümlədən 3410-dan çox ev, 120 çoxmənzilli yaşayış binası və çoxlu sayda məktəb, xəstəxana, uşaq bağçası ağır artilleriya atəşinə məruz qalaraq dağıdıldı və ya qəzalı vəziyyətə düşdü.
Ermənistan ötən dövr ərzində qadağan olunmuş kimyəvi silahlardan istifadə etməklə, qəsdən kütləvi yanğınlara səbəb olmaqla, ətraf mühiti, o cümlədən təmiz su mənbələrini fiziki və kimyəvi çirklənməyə məruz qoymaqla, təbiətə, flora və faunaya ciddi ziyan vurmaqla Azərbaycana qarşı həm də məqsədli şəkildə ekosid cinayəti törətmişdir.
Məlumdur ki, hazırda qlobal problemlərdən biri olan dövlətlər arasındakı silahlı münaqişələrin həlli və sülhün bərqərar edilməsi, bununla da bəşəriyyətin inkişafına ciddi maneələr yaradan halların aradan qaldırılması BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin yerinə yetirilməsi baxımından da əhəmiyyətlidir. Buna görə də dayanıqlı inkişaf naminə sülhsevər və inklüziv cəmiyyəti təşviq etməklə bilavasitə fundamental insan hüquqlarının müdafiəsinə xidmət edən ədalətli və davamlı sülhün təmin edilməsi, xalqlar arasında irqi, etnik, dini zəmində ayrı-seçkiliyə, nifrət nitqinə, əsassız qarşıdurmalara və ikili standartlara son qoyulması olduqca vacibdir.
Bu baxımdan Ermənistan və Azərbaycan arasındakı bütün hərbi əməliyyatlara son qoyulduğunu elan edən 2020-ci il 10 noyabr tarixli üçtərəfli Bəyanatın imzalanmasından sonra Cənubi Qafqazda dövlətlərarası münasibətlərin yeni reallıqlara uyğun olaraq normallaşdırılmasına və inkişafına xidmət edən davamlı sülhün təmin olunması, regionda uzun müddət davam etmiş münaqişənin tam aradan qaldırılması, bölgədəki iqtisadi və nəqliyyat əlaqələrinin bərpa edilməsi üçün yeni imkanlar yaranmışdır.
Bütün bunlara baxmayaraq, uzun illərdir Azərbaycana qarşı əsassız ərazi iddiaları irəli sürməklə bərabər irqi, etnik, dini zəmində kəskin nifrət siyasəti həyata keçirməklə sülh prosesinə müntəzəm şəkildə maneə yaradan Ermənistan hələ də insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulmasına yönəlmiş hərbi təxribatlar törətməkdə davam edir.
Postmüharibə dövründə Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri tərəfindən Azərbaycanın mövqelərinin dəfələrlə atəşə tutulması, habelə bu il sentyabrın 12-də gecə saatlarından başlayaraq Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Daşkəsən, Kəlbəcər və Laçın istiqamətlərində hərbi qulluqçuların və mülki şəxslərin yaşamaq, təhlükəsiz yaşamaq, sağlamlıq hüquqlarının pozulmasına səbəb olan genişmiqyaslı hərbi təxribat törədilməsi bunu bir daha təsdiq edir. Bundan əlavə, atəşkəs rejiminin dəfələrlə pozulması, qaranlıq hava şəraitində ərazinin dağlıq relyefi və mövcud dərə boşluqları istifadə edilməklə müxtəlif istiqamətlərdə, xüsusilə də, Azərbaycanın ərazilərində geniş bərpa-quruculuq işlərinin aparıldığı yerlərdə, təminat yollarında Ermənistanda istehsal olunmuş çoxsaylı minaların basdırılması, eyni zamanda, son dövrlər erməni əsilli şəxslər tərəfindən xarici ölkələrdə Azərbaycanın diplomatik nümayəndəliklərinə edilən hücumlar da məhz Ermənistanın sülh tərəfdarı olmadığının göstəricisidir.
Yeri gəlmişkən, Ermənistan tərəfindən işğal dövründə ərazilərimizə müxtəlif növ minaların və digər partlayıcı qurğuların basdırılması və onların dəqiq xəritələrinin ölkəmizə təhvil verilməməsi hələ də problem olaraq qalmaqdadır. Ümumiyyətlə, 1991-2022-ci illər ərzində 3190 nəfər Azərbaycan vətəndaşı, o cümlədən 355 uşaq, 38 qadın mina qurbanı olmuşdur. 2020-ci ilin noyabr ayından 2022-ci ilin sentyabr ayınadək 242 nəfər mina qurbanı olmuş, onlardan 40 nəfər həlak olmuş, 202 nəfər ağır bədən xəsarətləri almışdır.
Ermənistan tərəfindən beynəlxalq humanitar hüquq normalarının, o cümlədən “Müharibə qurbanlarının müdafiəsi haqqında” 1949-cu il tarixli Cenevrə konvensiyalarının və onun Əlavə protokollarının tələblərinə zidd olaraq qəsdən törədilən hərbi təxribatlar regionda dayanıqlı sülhə və təhlükəsizliyə böyük zərbə vurmaqla yanaşı, işğaldan azad edilmiş tarixi torpaqlarımızda həyata keçirilən geniş bərpa-quruculuq işlərinə və keçmiş məcburi köçkünlərimizin əzəli ata-baba yurdlarına qayıdışının qarşısını almaq məqsədi daşıyır.
Yuxarıda qeyd olunanlara əsasən hesab edirik ki, beynəlxalq hüququn hamılıqla qəbul edilmiş norma və prinsiplərindən, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquqdan, habelə BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərindən irəli gələn öhdəliklərin səmərəli icrasında ədalətli və dayanıqlı sülhün mühüm rol oynadığını, lakin sülh prosesinə davamlı olaraq maneə yaradan Ermənistanın Azərbaycana qarşı etnik-dini zəmində nifrət və işğalçılıq siyasətindən hələ də əl çəkməməsi səbəbindən Cənubi Qafqaz regionunda davamlı sülhün təmin olunmasına daimi təhdid və təhlükənin mövcud olduğu nəzərə alınmaqla təxirə salınmadan aşağıdakı addımların atılması olduqca vacibdir:
• Beynəlxalq təşkilatlar, dünya dövlətləri, xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən ombudsman təsisatları və digər milli insan hüquqları institutları irqi, etnik, dini və mədəni mənsubiyyətinə görə azərbaycanlıların hüquqlarını kobud şəkildə pozan Ermənistan Respublikası tərəfindən beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüququn tələblərinə əməl olunması və daimi sülhün bərqərar edilməsi istiqamətində birgə səylər göstərməlidir;
• Ermənistan Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazi bütövlüyünə hörmət bəsləməli, mülki əhalinin həyat və sağlamlığı üçün təhlükə yaratmaqla yaşamaq, təhlükəsiz yaşamaq, sağlamlığın qorunması kimi fundamental insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulmasına yönəlmiş təxribatçı əməllərə tamamilə son qoymalıdır;
• Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında dövlət sərhədinin dəqiqləşdirilməsi məqsədilə delimitasiya və demarkasiya prosesi obyektiv şəkildə həyata keçirilməli və regionun siyasi-iqtisadi inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edən sülh müqaviləsinin bağlanması təmin edilməlidir;
• Ermənistan Birinci və İkinci Qarabağ müharibələri dövründə itkin düşmüş şəxslərin taleyi barədə Azərbaycana obyektiv məlumat təqdim etməli və işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə basdırılmış minaların dəqiq xəritələrini təhvil verməlidir;
• Ermənistana məxsus qanunsuz silahlı dəstələr Azərbaycanın ərazisindən dərhal çıxarılmalı, regionun inkişafı üçün əhəmiyyətli nəqliyyat kommunikasiyalarının açılmasına, o cümlədən Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə Azərbaycanın qərb rayonlarını birləşdirəcək yeni nəqliyyat kommunikasiya xətlərinin inşasına, daxili məcburi köçkünlərin və qaçqınların öz əzəli ata-baba torpaqlarına geri qayıdaraq dinc şəkildə yaşamalarına şərait yaratmaqla 2020-ci il 10 noyabr tarixli üçtərəfli Bəyanatın bütün şərtlərinə əməl edilməlidir;
• Ermənistanda və onun sərhədlərindən kənarda azərbaycanlılara qarşı dözümsüzlük mühitinin formalaşmasına səbəb olan, tərəflər arasında dayanıqlı sülhün təmin edilməsinə maneə yaradan xoşagəlməz hadisələr, eyni zamanda erməni əsilli şəxslər tərəfindən açıq çıxışlarda, sosial mediada düşmənçiliyi təşviq edən nifrət və kin dolu ifadələrin işlənməsi kəskin şəkildə pislənilməlidir. BMT tərəfindən qəbul edilmiş “Diplomatik əlaqələr haqqında” 1961-ci il tarixli Vyana Konvensiyasına, "Beynəlxalq müdafiədən istifadə edən şəxslərə, o cümlədən diplomatik agentlərə yönəlmiş cinayətlərin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında" 1973-cü il tarixli Konvensiyaya uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliklərinə edilmiş hücumlarla bağlı qanuni ölçü götürülməlidir.
Ümidvarıq ki, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların və sülhsevər dövlətlərin birgə dəstəyi nəticəsində insan hüquqlarının müdafiəsinə dair beynəlxalq müqavilələrdən irəli gələn öhdəliklərin, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq normalarının, habelə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ermənistan Respublikasının baş naziri və Rusiya Federasiyasının Prezidenti tərəfindən imzalanmış 2020-ci il 10 noyabr və 2021-ci il 11 yanvar tarixli birgə bəyanatların bütün müddəalarının Ermənistan tərəfindən ardıcıl surətdə yerinə yetirilməsinə və beləliklə də, Cənubi Qafqazda sabitliyin, təhlükəsizliyin və iqtisadi inkişafın təmin edilməsinə nail olmaq mümkün olacaqdır”.
Bəyanat BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, UNICEF-in, UNESCO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, Universal Sülh Federasiyasına, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_74c16cb778dbdb21e4b92cd8c_o.jpg
Statement of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan on 27 September - the Remembrance Day in the Republic of Azerbaijan
Two years ago, that is, on 27 September 2020 the Armenian armed forces started large-scale military operations by intensively attacking the positions of the Azerbaijani Army and densely populated civilian settlements like Gapanli village of Tartar, Chiragli, and Orta Garavend villages of Aghdam, Alkhanli and Shukurbeyli villages of Fuzuli and Jojug Merjanli village of Jabrayil districts in order to occupy new territories with the use of large-caliber weapons, mortars and artillery of various calibers, which resulted in human casualties.
Thus, to prevent military aggression of Armenia and liberate our occupied territories, Azerbaijan used its right to self-defense by carrying out counter-attack operations in line with the norms of international law, including Article 51 of the United Nations Charter.
During the 44-day Patriotic War, the Armenian armed forces intensively fired at heavily populated Naftalan, Aghdam, Aghjabedi, Beylagan, Dashkesen, Fuzuli, Goranboy, and Tartar districts and city centers from the prohibited weapons, even Ganja and Mingachevir cities, Barda, Gabala, Siyazan, and Khizi and other districts, which were located far away from the combat zone were subjected to long-range operational-tactical and ballistic missile attacks. The next target of Armenia was Baku, the capital city of Azerbaijan, however, it failed to do so.
We have to note that war crimes committed by Armenian armed forces with the use of banned “Scud”, “Smerch” and “Isgender-M” ballistic rockets, as well as white phosphorous and cluster munitions without hesitation caused to death of nearly 100 civilians, of which 12 were children, and over 450 civilians were badly injured. Furthermore, over 12 thousand civilian objects, including more than 3410 houses, 120 multi-floored apartment buildings, numerous schools, hospitals and kindergartens in Azerbaijan were destroyed or fell into disrepair as a result of artillery attacks.
During the past period, Armenia intentionally committed ecocide against Azerbaijan by using prohibited chemical weapons, intentionally causing massive fires, subjecting the environment, including drinking water sources to physical and chemical pollution and seriously damaging nature, flora, and fauna.
It should be noted that today it’s necessary to solve the clashes between states as one of the global problems and to build peace for the elimination of serious obstacles to the development of mankind in terms of fulfillment of the UN Sustainable Development Goals. Therefore, ensuring just and sustainable peace, serving directly to the protection of fundamental human rights by promoting a peaceful and inclusive society for the sake of sustainable development, and putting an end to racial, ethnic, and religious discrimination among the peoples, unreasonable conflicts, and double standards are of utmost importance.
In this regard, after the signing of the tripartite statement of 10 November 2020 declaring the cease of hostilities between Armenia and Azerbaijan, new opportunities were created for the restoration of peace, which serves the normalization and development of interstate relations in the South Caucasus in line with the new realities, overcoming long-term conflict, and for restoration of economic and transport communications in the region.
Despite all this, Armenia, which regularly creates impediments to the peace by carrying out racial, ethnic, and religion-based hatred policy for long years, along with the assertion of unlawful territorial claims to Azerbaijan, has been still continuing to commit military provocations aimed at severe violation of human rights. This is once more confirmed by the facts of multiple attacks on the positions of Azerbaijan by the Armenian armed forces during the postwar period, and a large-scale military provocation, that started to be committed at night hours on 12 September 2022 in the directions of Dashkesen, Kalbajar, and Lachin of the Azerbaijan -Armenia state border, causing the violation of the rights of servicemen and civilians to life, live in safety and right to health. In addition, it is an indication that namely, Armenia does not support peace as it repeatedly violates ceasefire regime, lays the Armenia-produced multiple mines in various directions using mountainous terrain and valley gaps of the territory of Azerbaijan in the darkness, especially in the places where large-scale restoration and construction works are being carried out, as well as on the supply routes, and attacks made on the diplomatic missions of Azerbaijan abroad by the people of Armenian origin.
Incidentally, the laying of mines and other explosive ordnances in our territories by Armenia during the occupation period and the failure of them to provide us with accurate minefield maps are still remaining as a problem. In general, during 1991-2022 years, 3190 citizens of Azerbaijan, including 355 children, and 38 women became victims of mine explosions. From November 2020 to September 2022, 242 persons were hit by mines, of which 40 persons died and other 202 got serious bodily injuries.
Military provocations purposefully committed by Armenia, in violation of the norms of international humanitarian law (IHL), including the 1949 Geneva Conventions for the protection of war victims and their Additional Protocols, intended to seriously damage sustainable peace and security in the region, along with prevention of extensive reconstruction works carried out in the liberated areas and the return of former internally displaced persons to their own lands.
Based on what has been said above, we think that just and sustainable peace takes an important role in the effective enforcement of obligations arising from the universally recognized norms and principles of international law, including IHL, as well as the UN SDGs; however, considering that Armenia has not yet given up its ethnic and religious-based hatred and aggression policies against Azerbaijan and constantly hinders peace process and causes threat and danger to the provision of sustainable peace in the South Caucasus region, it is necessary to take the following measures immediately:
- International organizations, states, foreign ombudspersons, and other national human rights institutions must join efforts to ensure fulfillment of the norms and principles of international law, including IHL by Armenia, which severely violates the rights of Azerbaijanis due to their racial, ethnic, religious and cultural affiliation, and to ensure the restoration of sustaining peace;
- Armenia should respect the universally recognized territorial integrity of Azerbaijan and completely stop its provocative actions aimed at severe violations of fundamental human rights, such as the right to life, right to live in safety, and right to health by threatening the lives and health of the civilian population;
- The delimitation and demarcation processes between Azerbaijan and Armenia with a view to clarifying the boundary line between states should be carried out objectively and a peace deal, which is significant in terms of political and economic development of the region, should be ensured;
- Armenia should provide Azerbaijan with objective information about the fate of persons who went missing during the First and Second Karabakh Wars and share accurate minefield maps of the liberated territories;
- Illegal armed forces belonging to Armenia should be immediately withdrawn from the territory of Azerbaijan, and all items of the Tripartite Statement of 10 November 2020 should be fulfilled by creating an opportunity for the opening of transport communications that is important for the development of the region, as well as for building new transport communication lines that will connect the Nakhchivan Autonomous Republic with the western districts of Azerbaijan, and for returning and peaceful living of internally displaced persons and refugees in their ancestral lands;
- Unpleasant actions causing the formation of intolerance towards Azerbaijanis in Armenia and beyond its borders and hindering a sustaining peace between the parties, as well as using hateful and spiteful speeches on social media that promote enmity should be strongly condemned. Necessary legal measures should be taken in connection with the attacks made on the diplomatic missions of Azerbaijan in line with the 1961 UN Vienna Convention on Diplomatic Relations, and the 1973 Convention on the Prevention and Punishment of Crimes against Internationally Protected Persons, including Diplomatic Agents;
We do hope that with the joint support of well-known international organizations and peaceful states, Armenia will coherently fulfill its obligations arising from international human rights treaties, including IHL norms, as well as all items of joint statements concluded on 10 November 2020 and 11 January 2021 by the President of the Republic of Azerbaijan, Prime Minister of the Republic of Armenia and President of the Russian Federation and consequently, stability, security, and economic development in the South Caucasus region will be achieved.
The Commissioner for Human Rights of the
Republic of Azerbaijan
27 September 2022
This Statement is addressed to the UN Secretary-General, UN Security Council, UN Office of High Commissioner for Human Rights, UN Office of High Commissioner for Refugees, UN Human Rights Council, the United Nations Children’s Fund, the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, European Union, Council of Europe, Organization for Security and Co-operation in Europe, International and European Ombudsman Institutions, Asian Ombudsman Association, Organization of Islamic Cooperation and the Ombudsman Association of its member states, Independent Permanent Human Rights Commission of the Organization of Islamic Cooperation, European Network of Ombudspersons for Children, International Peace Bureau, foreign ombudsmen and national human rights institutions, embassies of the Republic of Azerbaijan and the foreign embassies in Azerbaijan, as well as to the Azerbaijani Diasporas.