https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_33ff6e47df5794974de4e5e9f_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Mədəniyyət üzrə Elmi-Metodiki və İxtisasartırma Mərkəzi və Azərbaycan İncəsənət Məktəbinin birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən “Aktyorluğu öyrən” layihəsi davam edir.
Layihə çərçivəsində Azərbaycan İncəsənət Məktəbi tələbələrindən ibarət daha bir qrupun diplom tamaşaları nümayiş olunub. Xalq artisti Məmmədsəfa Qasımovun quruluşunda Anton Çexovun “Ayı” və “Elçilik” əsərləri əsasında hazırlanan tamaşalar iyulun 7-də Şuşa Dövlət Musiqili Dram Teatrında təqdim edilib.
Səhnə əsərlərini mərkəzin əməkdaşları – Təhlil, təlim və tədris şöbəsinin müdiri Cəmilə Mirzəyeva, teatrşünas Dağlar Yusif, Azərbaycan İncəsənət Məktəbinin təsisçisi Fərid Bağırov, direktoru Tural Əliyev, Xalq artisti Məmmədsəfa Qasımov, Əməkdar artist Qasım Nağı və teatrsevərlər izləyiblər.
Tələbələrin oyunu tamaşaçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Nümayişdən sonra layihə üzrə tədris proqramını uğurla bitirənlər diplomla təltif olunublar.
Xatırladaq ki, “Aktyorluğu öyrən” layihəsinin əsas məqsədi gənclərin səhnə sənətinə marağının artırılması, istedadlarını ifadə etmələri üçün şərait yaradılması, həmçinin onlara aktyorluq ixtisası üzrə ilkin biliklərin verilməsidir.
Mədəniyyət üzrə Elmi-Metodiki və İxtisasartırma Mərkəzinin tərtib etdiyi proqram əsasında təşkil olunan dərslər peşəkar pedaqoqlar tərəfindən aparılıb. 9 aylıq proqram üzrə gənclər həftədə iki dəfə olmaqla dərslərdə iştirak ediblər.
Layihə çərçivəsində eyni zamanda tələbələrin qrup şəklində peşəkar teatr və kino proseslərində təcrübə qazanmasına və tanınmış sənətçilərdən ustad dərsləri almasına da imkan yaradılıb.
Onu da qeyd edək ki, “Aktyorluğu öyrən” layihəsi üzrə iyunun 29-da Pərvin Nurəliyevanın “Cırtdanino” və Aleksandr Volkovun “Zümrüd şəhərinin sehrbazı” əsasında hazırlanan tamaşalar nümayiş olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_33ff6e47df5794974de4e5e9f_o.jpg
Продолжается проект «Изучи актерское мастерство», организованный Научно-методическим и квалификационным центром культуры Министерства культуры Азербайджанской Республики совместно с Азербайджанской школой искусств.
В рамках проекта были показаны еще два дипломных спектакля очередной группы студентов Азербайджанской школы искусств. Спектакли по мотивам произведений Антона Чехова «Медведь» и «Сватовство» в постановке народного артиста Мамедсафы Гасымова были представлены в Шушинском государственном музыкально-драматическом театре 7 июля.
Постановки посмотрели сотрудники центра — заведующая отделом анализа, образования и обучения Джамиля Мирзоева, театральный критик Даглар Юсиф, основатель Азербайджанской школы искусств Фарид Багиров, директор Турал Алиев, народный артист Мамедсафа Гасымов, заслуженный артист Гасым Наги и другие театралы.
Дипломные работы студентов были с интересом встречены зрителями.
После спектакля тем, кто успешно завершил образовательную программу в рамках проекта, были вручены дипломы.
Напомним, что основная цель проекта «Учимся актерскому мастерству» — повысить интерес молодежи к сценическому искусству, создать условия для проявления талантов, а также дать им начальные знания по актерской специальности.
Занятия, организованные на основе программы, разработанной Научно-методическим и квалификационным центром культуры, проводили профессиональные преподаватели. Молодые люди посещали занятия дважды в неделю в течение 9-месячной программы.
В то же время проект предоставил возможность студентам приобрести опыт в профессиональных театральных и кинопроцессах, а также поучаствовать в мастер-классах известных артистов.
Также следует отметить, что 29 июня в рамках проекта «Изучи актерское мастерство» были показаны спектакли по мотивам произведений Парвин Нуралиевой «Джырттан» и Александра Волкова «Волшебник Изумрудного города».