CinemaPlus-da "Köhnə çamadanlar" filminin nümayişi ilə Anım Günü qeyd olunub - VİDEO
CinemaPlus-da "Köhnə çamadanlar" filminin nümayişi ilə Anım Günü qeyd olunub - VİDEO CinemaPlus-da "Köhnə çamadanlar" filminin nümayişi ilə Anım Günü qeyd olunub - VİDEO
Sentyabrın 27-də "Gənclik Mall" TM-də yerləşən "CinemaPlus" premium kinoteatrında, Anım Günü ilə əlaqədar, Birinci və İkinci Qarabağ müharibəsini əks etdirən "Köhnə çamadanlar" filminin qapalı nümayişi keçirilib.
Şəhidlərin anım gününə təsadüf edən nümayişdən öncə filmin yaradıcı heyəti, real qəhrəmanları və İkinci Qarabağ müharibəsi qaziləri çıxış edərək fikirlərini bölüşüblər.
Ekran işində şəhid atası obrazını canlandıran Xalq artisti Məmməd Səfa, eləcə də filmdə haqlarında söhbət gedən Birinci Qarabağ müharibəsinin qadın iştirakçıları Aliyə Piriyeva, Kəmalə Qəhrəmanova, Xanımzər Həsənova  və  Məhəbbət Paşayeva, eləcə də  44 günlük Vətən müharibəsinin qaziləri ürək sözlərini bölüşdülər.
Müharibənin ağrılarını hələ də fiziki və mənəvi yük kimi daşıdıqlarını, amansız savaşın həyat yollarında dərin izlər qoyduğunu və məhz belə filmlər sayəsində az da olsa yaşayıb, hiss etdiklərinin təsvirindən təsəlli umduqların dedilər.
Real həyat hekayələri əsasında çəkilən film müharibənin qadınların taleyində buraxdığı ağrılı izlərə ekran həyatı verib. Birinci Qarabağ müharibəsində torpaqlarından didərgin düşən, işgəncələrə məruz qalan, doğmalarını itirən müxtəlif qadın obrazları, onların yaşadıqları psixoloji travmalar filmdə öz əksini tapıb. Eyni zamanda bu ekran əsərində 44 günlük Vətən müharibəsini və qələbə sevincini əks etdirən sənədli kadrlar yer alıb.
Filmin quruluşçu rejissoru Saida Haqverdiyeva, ssenari müəllifi Sevda Sultanova, görüntü rejissoru Şahmar Səfəroğlu, montaj rejissoru Rza Almasi Pərqu, quruluşçu rəssamı Əfşan Əsədova, bəstəkarı Vuqar Camalzadə, art direktoru Tahir Əliyev, baş prodüseri Pərvinə İsmayılova, icraçı prodüserləri Kəmalə Nəhmətova və Nicat Məmmədov, redaktoru Həmidə Rüstəmova, menecerlər Aynurə Əkbərova və Gülər Məlikdir.
Ekran əsərində rolları Xalq artistləri Məmməd Səfa, Pərvanə Qurbanova, Əməkdar artistlər  Gülzar Qurbanova, Nəsibə Eldarova, Şəfəq Əliyeva, aktyorlar Zemfira Əbdülsəmədova, Zümrüd Qasımova, Ülviyyə Əliyeva, Zülfiyyə Qurbanova, Oksana Rəsulova, Zülfiyyə Nəzər Məmmədova, Rada Nəsibova, Zarina Qurbanova, Aygün Fətullayeva, Türkay Cəfərli, Könül Qasımova, Səmimi Fərhad, Aqil M. Quliyev, Namiq Ağayev, Vüqar Hacıyev, Cavanşir Məhərrəmov, Rəsmiyyə Nurməmmədova, Qızılgül Quliyeva və başqaları oynayırlar.
Bundan başqa filmdə İkinci Qarabağ Müharibəsinin iştirakçıları, Dövlət Sərhəd Xidmətinin Sərhəd qoşunlarında xidmət edən hərbçilər, eləcə də sağlamlıq imkanları məhdud istedadlı şəxslər iştirak ediblər.
2021-ci ilin payızından çəkilişlərinə başlanılan "Köhnə çamadanlar” tammetrajlı bədii filmi Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzi, "RS Production” və "OYUN” inklüziv teatr Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində ərsəyə gətirilib.
Tədbirin təşkilində “MADO” restoranı, foto çəkiliş - “Light in Black” kreativ şirkəti və “Strafor kəsim” dəstək göstəriblər.
Qeyd edək ki, film sentyabrın 29-dan etibarən bütün "CinemaPlus" kinoteatrlar şəbəkəsində nümayiş olunacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_a58a423925cbe328efe4e5ef5_o.jpg
27 сентября в кинотеатре премиум класса «CinemaPlus», расположенном в ТЦ «Gənclik Mall», в связи с Днём памяти, состоялся закрытый показ фильма «Köhnə çamadanlar» (Старые чемоданы) о Первой и Второй Карабахской войне.
Перед показом фильма, приуроченным ко Дню памяти шехидов, выступили и поделились своими ощущениями творческая группа фильма, настоящие герои и ветераны Второй Kарабахской войны. Главные герои фильма перенесли всю тяжесть тех событий на своих плечах и кому как не им, знать, что такое война.
Народный артист Мамед Сяфа, сыгравший в фильме образ своего отца-мученика, а также участницы Первой карабахской войны Алия Пириева, Кямаля Гахраманова, Ханимзер Гасанова и Махаббат Пашаева, а также ветераны 44-дневной Отечественной войны, рассказали о том, что они пережили, какие чувства, мысли у них были, как проходить через боль за потерю близких, за свой дом, за свою Родину.
Они говорили, что до сих пор несут в себе тяжесть войны, как физическую так и духовную ношу, и все кадры происходящего у них перед глазами до сих пор. Беспощадная война оставила в их жизни глубокий след и благодаря таким фильмам, они надеяться на то, что, будущее поколение поймет, через что прошла наша земля, какую потерю они пережили и дорожили миром, который сейчас царит благодаря этим людям.
Фильм основан на реальных событиях. В нём рассказывается о судьбах и трагедиях женщин первой и второй Карабахских войн, с разницей почти в 30 лет… Эти женщины – жертвы армянской агрессии и герои войны, среди которых воины, матери шехидов, сестры, жёны, врачи, пленные и беженцы. Разные истории, объединённые одной драматургией, происходящие на фоне войны, в сложных психологических условиях, но главное – всегда с верой в Победу!
Режиссёр-постановщик и автор проекта - Саида Хагвердиева, автор сценария - Севда Солтанова, оператор-постановщик - Шахмар Сафароглу, художник-постановщик - Афшан Асадова, композитор - Вугар Джамалзаде, режиссёр монтажа - Рза Алмаси Пегру, арт-директор - Таир Алиев, генеральный продюсер - Пярвина Исмайлова, продюсеры - Кямаля Нейматова и Ниджат Мамедов, редактор - Гамида Рустамова, менеджеры Айнура Алекперова и Гюляр Малик.
В ролях – народные артисты Мамед Сяфа, Пярвана Гурбанова, заслуженные артисты Гюльзар Гурбанова, Шафаг Алиева, Насиба Эльдарова, актёры – Земфира Абдулсамедова, Зюмруд Гасымова, Ульвия Алиева, Зульфия Гурбанова, Оксана Расулова, Зульфия Назар Мамедова, Рада Насибова, Зарина Гурбанова, Айгюн Фатуллаева, Тюркай Джафарли, Кёнуль Гасымова, Самими Фархад, Агиль М.Гулиев, Намиг Агаев, Вугар Гаджиев, Джаваншир Магеррамов, Расмия Нурмамедова, Гызылгюль Гулиева и другие.
В фильме, наряду с профессиональными актёрами, снялись участники 44-дневной Отечественной войны, военнослужащие, проходящие службу в Пограничных войсках Государственной пограничной службы, а также талантливые люди с ограниченными возможностями здоровья.
Съёмки фильма совместного производства RS Production, инклюзивного театра «OYUN», Центра инклюзивного развития и творчества DOST и министерства труда и социальной защиты населения Азербайджана начались осенью 2021 года.
Поддержку в организации мероприятия оказали ресторан «MADO», фотосъёмка - креативная компания «Light in Black» и «Strafor kəsim».