https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_14fd9b7b7b9b6b920f5f8d484_o.jpg
Cari ilin 1 – 8 iyun tarixlərində Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatı (ICAO) tərəfindən Uçuşların Təhlükəsizliyinə Nəzarət üzrə Universal Audit Proqramı (USOAP) çərçivəsində Azərbaycan Respublikasında mülki aviasiya sahəsində uçuşların təhlükəsizliyinin beynəlxalq standartlara uyğunluğu üzrə növbəti genişmiqyaslı “ICAO Coordinated Validation Missions (ICVM)” auditi keçirilib.
Audit zamanı uçuşların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üzrə beynəlxalq standartlara uyğunluğun müəyyən edilməsi və dövlət nəzarətinin təşkili səkkiz kritik element üzrə ardıcıl mərhələdə yoxlanılıb. Bu elementlərə qanunvericilik, təşkilati struktur, uçuş əməliyyatlarının həyata keçirilməsinə nəzarət, hava gəmilərinin uçuş yararlığına nəzarət, aeronaviqasiya standartlarına nəzarət, aerodrom istismarçılarına nəzarət, şəhadətnamələrin rəsmiləşdirilməsi, aviasiya hadisələrinin araşdırılması daxildir.
Təşkilatın Baş qərargahı tərəfindən audit nəticələri üzrə 3 aydan artıq davam edən qiymətləndirməyə əsasən Validasiya Komitəsinin 26 sentyabr 2022-ci il tarixli ilkin hesabatına görə, Azərbaycan Respublikasında uçuşların təhlükəsizliyinə nəzarət sisteminin səmərəli tətbiqi və ICAO-nun standartlarına uyğunluq 80 faiz təyin edilib.
Bu göstərici 2025-ci ilə qədər ICAO tərəfindən müəyyən edilən həm dünya, həm də Avropa üzrə orta göstəricidən 5 faiz yüksəkdir və çox yaxşı nailiyyət hesab edilir. Eyni zamanda, bu göstərici 2018-ci ildə Azərbaycan üzrə keçirilmiş son audit nəticəsində müəyyən edilmiş 66 faiz uyğunluq göstəricisindən də xeyli yuxarıdır.
Auditin müsbət nəticələri ilə bağlı ICAO Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə məktub ünvanlayaraq Azərbaycan Hökumətini və RİNN yanında Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyini əldə edilmiş nailiyyətlərə görə təbrik edib. Məktubda, həmçinin gələcəkdə nəzarət potensialının daha da artırılması üzrə fəaliyyət istiqamətlərini müzakirə etməyə hazır olduqları bildirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_14fd9b7b7b9b6b920f5f8d484_o.jpg
1-8 июня текущего года Международная организация гражданской авиации (ICAO) провела очередной широкомасштабный аудит ICAO Coordinated Validation Missions (ICVM) на соответствие международным стандартам безопасности полетов в сфере гражданской авиации в Азербайджанской Республики в рамках Универсальной программы аудита контроля безопасности (USOAP).
В ходе аудита соответствие международным стандартам по обеспечению безопасности полетов и организации государственного контроля последовательно проверялось по восьми критическим элементам. Эти элементы включают в себя законодательство, организационную структуру, контроль выполнения полетов, контроль летной годности воздушных судов, контроль стандартов аэронавигации, контроль эксплуатантов аэродромов, оформление свидетельств, расследование авиационных происшествий.
По оценке результатов длившегося более трех месяцев аудита штаб-квартирой организации, согласно предварительному отчету Валидационного комитета от 26 сентября 2022 года, эффективное внедрение системы управления безопасностью полетов в Азербайджанской Республике и соответствие стандартам ICAO было установлено на уровне 80 процентов.
Этот показатель на 5 процентов превышает средний мировой и европейский показатели, установленные ICAO до 2025 года, и считается очень хорошим достижением. В то же время этот показатель значительно превышает показатель соответствия в 66 процентов, определенный в результате последнего аудита, проведенного в Азербайджане в 2018 году.
В связи с положительными результатами аудита ICAO направила письмо в адрес Министерства цифрового развития и транспорта и поздравила правительство Азербайджана и Государственное агентство гражданской авиации при МЦРТ с достигнутыми успехами. В письме также была выражена готовность обсудить направления деятельности по дальнейшему наращиванию контрольного потенциала агентства.