https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_acf610d5613bc18b9ebae4635_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Özbəkistanın Diplomatiya Universitetinin rektoru Elyor Muxtarov ilə görüşüb.
Rektor qonağa Azərbaycanın ilk və ən böyük universiteti olan BDU-nun tarixi, fəaliyyəti, strukturu barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, 25 mindən artıq tələbəsi olan BDU-da elmin bütün istiqamətləri üzrə kadr hazırlığı aparılır. Rektor xalqlarımız arasında qədim tarixə malik dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin bu gün dövlətlərimiz arasında uğurla davam etdiyini, BDU-nun beynəlxalq əlaqələrində türkdilli dövlətlərin ali məktəbləri ilə münasibətlərin önəmli yer tutduğunu, son illər Özbəkistanın nüfuzlu elm və təhsil müəssisələri ilə sıx əlaqələr yaradıldığını və inkişaf etdiyini vurğulayıb.
BDU-da olmaqdan məmnunluğunu dilə gətirən Özbəkistanın Diplomatiya Universitetinin rektoru Elyor Muxtarov isə elm və təhsil sahəsində ortaq layihələrin hər iki universitetin inkişafına fayda verəcəyinə əminliyini bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_acf610d5613bc18b9ebae4635_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев встретился с ректором Университета дипломатии Узбекистана Эльёром Мухтаровым.
Ректор Эльчин Бабаев рассказал гостю об истории, деятельности и структуре БГУ - первого и крупнейшего вуза Азербайджана. Отметил, что БГУ, в котором обучается более 25 тысяч студентов, ведет подготовку кадров по всем направлениям науки. Ректор подчеркнул, что дружеские и братские отношения между нашими народами успешно продолжаются, в БГУ связам с вузами тюркоязычных стран придается важное значение, установлены и развиваются тесные связи с престижными научными и образовательными учреждениями Узбекистана.
Ректор Университета дипломатии Узбекистана Эльёр Мухтаров выразил уверенность, что совместные проекты в области науки и образования пойдут на пользу развитию обоих вузов.