https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_4d2f7ff43cbff08910c263c25_o.jpg
10 oktyabrda İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində Dünya Bankı Qrupunun “Əlverişli Biznes Mühiti” layihəsinin “Kommunal xidmətlərə (internetə) qoşulma” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin həyata keçirilməsinə dair 2022 – 2023-cü illər üzrə Yol Xəritəsinin təqdimatı keçirilib.
Tədbir Yol Xəritəsində qeyd olunan tədbirlərin müzakirəsi, onların icrası üzrə qarşıda duran vəzifələr, eyni zamanda ölkəmizin beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə təşkil olunub.
Təqdimat mərasimində dövlət qurumları və özəl şirkətlərin nümayəndələri, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında İctimai Şuranın üzvləri və media təmsilçiləri iştirak ediblər.
Biznes mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın “İnternetə qoşulma və internet infrastrukturu” İşçi qrupunun rəhbəri, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Fərid Əhmədov çıxışında bildirib ki, sözügedən İşçi qrupu tərəfindən “Əlverişli Biznes Mühiti” layihəsinin “Kommunal xidmətlərə (internetə) qoşulma: İnternetə qoşulma” indikatorunun bir sıra komponentləri əsasında təhlillər aparılıb, həmin təhlillərin və müvafiq təkliflərin əsasında isə Yol Xəritəsi hazırlanıb.
Nazir müavini qeyd edib ki, Yol Xəritəsinin həyata keçirilməsində maraqlı tərəf olaraq biznes və ictimaiyyət nümayəndələrinin məlumatlandırılması, onların islahatların hazırlanması və həyata keçirilməsi prosesində aktiv iştirakı və rəylərin təqdim olunması üçün əlverişli imkanların yaradılması bu sahədə həyata keçiriləcək kompleks tədbirlərin səmərəliliyinin artırılmasına xidmət edəcəkdir.
Tədbirdə İşçi qrupunun katibi Müşfiq Quluyev, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Strateji təhlil, innovasiya və rəqəmsallaşma şöbəsinin müdiri, Yol Xəritəsinin icrasına məsul şəxs Ceyhun Hüseynzadə, Azərbaycan İnternet Cəmiyyətinin sədri və Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında İctimai Şuranın sədr müavini Qalib Qurbanov, “Multimedia İnformasiya Sistemləri və Texnologiyaları Mərkəzi” İctimai Birliyinin direktoru və Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında İctimai Şuranın üzvü Osman Gündüz çıxış ediblər.
Çıxışlarda sözügedən Yol Xəritəsinin əhəmiyyəti və icrasına dair qarşıda duran vəzifələr tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Məlumat üçün bildirək ki, “Dünya Bankı Qrupunun “Əlverişli Biznes Mühiti” layihəsinin “Kommunal xidmətlərə (internetə) qoşulma” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin həyata keçirilməsinə dair 2022 – 2023-cü illər üzrə Yol Xəritəsi” 2022-ci il 30 sentyabr tarixində Biznes mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın sədri tərəfindən təsdiq edilib (https://azranking.az/action-plans ).

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_4d2f7ff43cbff08910c263c25_o.jpg
10 октября в Центре анализа экономических реформ и коммуникаций состоялась презентация дорожной карты на 2022-2023 годы по реализации улучшений в соответствующей сфере по индикатору «Подключение к коммунальным услугам (интернету)» проекта «Благоприятная бизнес-среда» группы Всемирного банка.
Мероприятие было организовано с целью обсуждения мер, указанных в дорожной карте, предстоящих задач по их реализации, а также дальнейшего улучшения позиций Азербайджана в международных рейтингах.
В церемонии презентации приняли участие представители государственных структур, частных компаний и СМИ, а также члены Общественного совета при Министерстве цифрового развития и транспорта.
В своем выступлении руководитель рабочей группы по подключению к интернету и интернет-инфраструктуре Комиссии по бизнес-среде и международным рейтингам, заместитель министра цифрового развития и транспорта Фарид Ахмедов сказал, что указанной рабочей группой были проведены анализы по ряду компонентов индикатора «Подключение к коммунальным услугам (интернету): подключение к интернету» проекта «Благоприятная бизнес-среда», и на основе этих анализов и соответствующих предложений была разработана дорожная карта.
Заместитель министра отметил, что в качестве заинтересованной стороны в реализации дорожной карты информирование представителей бизнеса и общественности, их активное участие в процессе подготовки и реализации реформ и создание благоприятных возможностей для представления мнений послужит повышению эффективности комплексных мер, которые должны быть реализованы в этой области.
Далее выступили секретарь рабочей группы Мушфиг Гулуев, заведующий отделом стратегического анализа, инноваций и цифровизации Министерства цифрового развития и транспорта, ответственный за реализацию дорожной карты Джейхун Гусейнзаде, председатель Интернет-сообщества Азербайджана и заместитель председателя Общественного совета при Министерстве цифрового развития и транспорта Галиб Гурбанов, директор Общественного объединения Центр информационных систем и технологий «Мультимедиа» и член Общественного совета при Министерстве цифрового развития и транспорта Осман Гюндуз. В выступлениях до сведения участников мероприятия было доведено значение данной дорожной карты и предстоящие задачи по ее реализации.
Отметим, что дорожная карта на 2022-2023 годы по реализации улучшений в соответствующей сфере по индикатору «Подключение к коммунальным услугам (интернету)» проекта «Благоприятная бизнес-среда» группы Всемирного банка была утверждена председателем Комиссии по бизнес-среде и международным рейтингам 30 сентября 2022 года (https://azranking.az/action-plans).