https://innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_07d7d527b1d3e9e5d47906b1f_o.jpg
Birinci Qarabağ müharibəsində itkin düşən Azərbaycan əsgərlərindən biri də 19 yaşlı könüllü Natiq Qasımovdur. 1992-ci ildə Strateji əhəmiyyətli kilsəni düşməndən təkbaşına müdafiə edən Qasımov əsirlikdə olan Azərbaycan əsgərlərinin azad edilməsi müqabilində təslim oldu. Sonra o, Rusiya nəşrlərindən birinə materiallar hazırlayan jurnalist Enriko Sarsinin iştirakı ilə erməni əsgərləri tərəfindən dindirilib. Bu dindirmədən sonra Qasımovun taleyi ilə bağlı heç nə məlum deyil.
Martın 1-dən Park Cinema şəbəkəsində nümayiş olunan “Oğul” sənədli filmində Natiq Qasımovun hekayəsindən bəhs edilir. Hadisə şahidi Enriko Sensi dindirilməsini xatırlayır. Filmin müəllifləri itkin düşən Natiq Qasımovun qohumları və dostları ilə də söhbət ediblər.
Filmin rejissoru Karan Sinq öz izinə düşmək üçün Azərbaycan, İtaliya, Rusiya və Ermənistana səfər edib. O, erməni separatçılarının nəzarətində olan o vaxtkı işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ torpaqlarına da gedib. Natiq Qasımovun anası rejissorla söhbətində itkin düşməsindən 30 il keçməsinə baxmayaraq hələ də onu gözlədiyini və sağ olduğuna inandığını etiraf edib.
“Park Cinema” kinoteatrlar şəbəkəsi qeyd edib ki, biletlərin satışından əldə edilən bütün vəsait Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 8 dekabr 2020-ci il tarixli sərəncamı ilə yaradılmış YAŞAT fonduna daxil olacaq. Fondun əsas məqsədi hərbi əməliyyatlar nəticəsində zərər çəkmiş şəhid ailələrinin və əlillərin sosial müdafiəsi sahəsində dövlət tərəfindən həyata keçirilən vətəndaş cəmiyyəti təşəbbüslərinin həyata keçirilməsi çərçivəsində tədbirlər görməkdən ibarətdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_07d7d527b1d3e9e5d47906b1f_o.jpg
Одним из пропавших без вести азербайджанских солдат в первой карабахской войне был 19-летний доброволец Натик Гасымов. В одиночку защищая стратегически важную церковь от врага, Гасымов все-таки сдался в обмен на освобождение находившихся в плену азербайджанских военных. Затем он был допрошен армянскими солдатами в присутствии журналиста Энрико Сарси, который готовил материалы для одного из российских изданий. После этого допроса о судьбе Гасымова ничего не известно.
История Натика Гасымова рассказана в документальном фильме «Сын» в сети кинотеатров Park Cinema начиная с 1 марта. О допросе вспоминает его очевидец Энрико Сенси, авторы фильма также поговорили с родственниками и друзьями пропавшего без вести Натика Гасымова.
С целью выйти на его след режиссер фильма Каран Сингх посещал Азербайджан, Италию, Россию и Армению. Он также ездил на оккупированные в то время земли Нагорного Карабаха, находившихся под контролем армянских сепаратистов. Мать Натика Гасымова в беседе с режиссером призналась, что до сих пор ждет его и считает, что он жив, несмотря на то, что с его пропажи прошло уже 30 лет.
В сети кинотеатров Park Cinema отметили, что все средства, собранные на продаже билетов, пойдут в фонд YAŞAT, созданный по указу Президента Азербайджана Ильхама Алиева 8 декабря 2020 года. Главная цель фонда - принятие мер в рамках реализации инициатив гражданского общества, предпринимаемых государством в области социальной защиты семей шехидов и инвалидов, пострадавших в результате военных действий.