https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_c216ce04335b3de68740608c0_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Jurnalistika fakültəsinin təşkilatçılığı ilə 27 mart - Azərbaycan Respublikasında “Elm günü”nə həsr edilmiş tədbirlər çərçivəsində AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, filologiya elmləri doktoru, professor Nadir Məmmədlinin "Azərbaycan dilində işgüzar və akademik kommunikasiya" mövzusunda ustad dərsi keçirilib.
Jurnalistika fakültəsinin elmi işlər üzrə dekan müavini, dosent Sevinc Əliyeva “Elm günü”nün əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, elm yalnız laboratoriyalarda və kitabxanalarda aparılan tədqiqat deyil. Elm həm də cəmiyyətin düşüncə tərzini formalaşdıran, həqiqəti axtaran və insanlığı daha işıqlı gələcəyə aparan bir qüvvədir. Buna görə də alimlərin zəhməti hər zaman böyük hörmət və ehtirama layiqdir. O, qonaq, tanınmış alim Nadir Məmmədli haqqında da tələbələrə ətraflı məlumat verib, onun 13 kitab, 5 monoqrafiya, 100-dən artıq elmi, 200-ə qədər publisistik məqalə müəllifi, "Filologiya məsələləri" elmi jurnalının redaksiya heyətinin üzvü olduğunu vurğulayıb.
Nadir Məmmədli qeyd edib ki, müasir dövrdə elmi və rəsmi ünsiyyətdə Azərbaycan dilinin düzgün, aydın və terminoloji baxımdan dəqiq işlədilməsi böyük əhəmiyyət daşıyır. Onun sözlərinə görə, akademik mühitdə dil normalarına riayət olunması elmi fikrin daha sistemli və anlaşıqlı şəkildə təqdim edilməsinə imkan yaradır. Eyni zamanda, işgüzar kommunikasiya sahəsində dil mədəniyyətinin inkişafı cəmiyyətin ümumi nitq səviyyəsinin yüksəlməsinə və rəsmi ünsiyyətin daha səmərəli qurulmasına xidmət edir.
Dilçi alim Türkoloji Qurultayın yenidən təşkil olunması prosesində iştirak edən şəxslərdən biri kimi qurultayın məqsədləri və əhəmiyyəti barədə fikirlərini bölüşüb. O bildirib ki, türk dünyasının ortaq dil, mədəniyyət və elmi irsinin araşdırılması baxımından belə platformaların fəaliyyəti mühüm rol oynayır. Bu cür qurultaylar müxtəlif ölkələrdən olan alim və tədqiqatçıları bir araya gətirərək elmi əməkdaşlığın genişlənməsinə şərait yaradır. Ortaq layihələrin həyata keçirilməsi, yeni tədqiqat istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi və türk xalqlarının zəngin irsinin gələcək nəsillərə ötürülməsi baxımından da xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Sonda fakültənin dekanı Vüqar Əliyev də belə görüşlərin tələbələrin elmi dünyagörüşünün formalaşmasında mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib. O, Türkoloji Qurultayın türk dünyasının elmi və mədəni əlaqələrinin gücləndirilməsində xüsusi rol oynadığını vurğulayıb.
Görüş zamanı tələbələrin sualları cavablandırılıb, dilçilik elmi və türkoloji araşdırmalarla bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_c216ce04335b3de68740608c0_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялся мастер-класс на тему «Деловая и академическая коммуникация на азербайджанском языке», проведенный директором Института языкознания им. Насими НАНА, профессор Надиром Мамедли и посвященным 27 марта - Дню науки.
Заместитель декана факультета журналистики, доцент Севиндж Алиева отметила, что наука – это не только исследования, проводимые в лабораториях и библиотеках. Наука – это также сила, которая формирует образ мышления общества, ищет истину и ведет человечество к светлому будущему. Поэтому труд ученых всегда заслуживает большого уважения и почета. Она также подробно рассказала студентам о госте, известном ученом Надире Мамедли, подчеркнув, что тот является автором 13 книг, 5 монографий, более 100 научных и до 200 публицистических статей, а также членом редакционной коллегии научного журнала «Вопросы филологии».
Надир Мамедли отметил, что правильное, ясное и терминологически точное использование азербайджанского языка имеет большое значение. По его словам, соблюдение языковых норм в академической среде позволяет более систематически и понятно излагать научные идеи. В то же время развитие языковой культуры в сфере деловой коммуникации способствует повышению общего уровня речи в обществе и установлению более эффективной официальной коммуникации.
Ученый-лингвист, как один из участников процесса восстановления Тюркологического съезда, поделился своими взглядами на цели и значение съезда. Он отметил, что деятельность подобных платформ играет важную роль в изучении общего языка, культуры и научного наследия тюркского мира. Такие съезды объединяют ученых и исследователей из разных стран, создавая условия для расширения научного сотрудничества. Они также имеют особое значение с точки зрения реализации совместных проектов, определения новых направлений исследований и передачи богатого наследия тюркских народов будущим поколениям.
В заключение декан факультета Вугар Алиев также отметил, что подобные встречи имеют большое значение для формирования научного мировоззрения студентов. Он подчеркнул, что Тюркологический съезд играет особую роль в укреплении научных и культурных связей тюркского мира.
В ходе встречи были даны ответы на вопросы студентов и состоялся обмен мнениями по лингвистическим и тюркологическим исследованиям.