https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_2bc26881ff8f04cf94fb55036_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) tələbələri ilə görüşüb.
Tədbirin moderatoru, Universitetin sosial məsələlər, tələbələrlə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Əliş Ağamirzəyev BDU-nun ölkənin müxtəlif dövlət və özəl qurumları ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini və belə görüşlərin tələbələrin karyera quruculuğunda mühüm önəm daşıdığını qeyd edib.
BDU rektoru Elçin Babayev isə Bakı Dövlət Universitetinin ölkənin yüksəkixtisaslı kadrlarla təmin edilməsində vacib rolunu diqqətə çatdırıb. O bildirib ki, BDU-nun yaxın əməkdaşlıq etdiyi dövlət qurumlarından biri də Xarici İşlər Nazirliyidir. Nazirliyin strukturlarında fəaliyyət göstərənlərin böyük qismi BDU məzunlarıdır: “BDU məzunları ilə həmişə fəxr edib. Xarici işlər nazirinin 6 müavinindən 5-i, xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən diplomatik nümayəndəliklərimizin rəhbərlərinin də çoxu bizim məzunumuzdur. Təkcə bu faktlar bugünkü görüşün və diplomatik karyera quruculuğunun nə qədər vacib olduğunun göstəricisidir. Belə görüşlər və yaradılan imkanlar tələbələrin həyatında dönüş nöqtəsi ola bilər, ona görə də bundan maksimum yararlanmaq lazımdır”.
Xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev məzunu olduğu universitetin tələbələri ilə görüşdən məmnunluq hissi keçiridiyini bildirib. O, BDU məzunlarının diplomatik xidmətin uğurlarında böyük paya sahib olduqlarını vurğulayıb: “Əminik ki, görüşdə iştirak edən gənclərin də arasından gələcəyin peşəkar diplomatları çıxacaq. Tələbəlik dövrünün imkanlarından maksimum çox istifadə etməyinizi, aktiv olmağınızı, daha çox dil öyrənməyi, nitq və yazı qabiliyyətinizi artırmağı tövsiyə edərdim. Bu gün Azərbaycanın xarici siyasəti çoxvektorlu və balanslıdır. Bu balansı milli maraqları qorumaqla düzgün formada, praqmatik şəkildə istifadə etmək həqiqətən böyük səriştə tələb edən məsələdir. Prezident İlham Əliyev ölkənin birinci diplomatı olaraq şəxsi təcrübəsi, peşəkarlığı və qətiyyəti ilə bütün diplomatlar üçün nümunədir”.
Nazir müavini bildirib ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası artıq yalnız milli deyil, beynəlxalq səviyyədə də legitim bir reallıq kimi qəbul olunub. Bu proses beynəlxalq dəstəyin tədricən möhkəmlənməsi ilə müşayiət olunur. Bu, ölkənin uzun illər apardığı ardıcıl diplomatik fəaliyyətin nəticəsidir.
Bu yaxınlarda diplomatik xidmətə qəbul üzrə növbəti qəbul imtahanı keçiriləcəyini bildirən nazir müavini qeyd edib ki, hazırda Nazirlik tərəfindən gənclərin təcrübə imkanlarının artırılması istiqamətində işlər aparılır: “XİN nəzdində “Diplomatiya könüllüləri” qrupu fəaliyyət göstərir, IV kurs tələbələrinin Nazirlik strukturlarında təcrübəyə cəlb olunması son illər genişləndirilir. Buna səbəb diplomatik xidmətin qarşısında duran vəzifələrin artmasıdır. Beynəlxalq münasibətlər sistemi canlı orqanizmdir və daim dəyişir, ona uyğunlaşmaq və düzgün siyasət aparmaq lazımdır. Əgər diqqət etsəniz, həm təhlükəsizlik, həm də iqtisadi baxımdan regionda ən az zərər görən ölkə elə Azərbaycandır. Bunun da əsas səbəbi indiyə qədər aparılan düzgün siyasət, ölkənin maraqlarını hər şeydən üstün tutaraq təşkil edilən diplomatik fəaliyyətdir. Diplomat peşəsi çox şərəfli peşədir. Çünki siz bu fəaliyyətdə milli maraqlara birbaşa xidmət edirsiniz. Məzunları və magistraturada təhsil alan tələbələri prosesdə aktiv iştirak etməyə dəvət edirik. Onu da qeyd edək ki, son illərdə azərbaycanlı diplomatların fəaliyyətini stimullaşdırmaq üçün bir çox imkanlar yaradılıb”.
Daha sonra nazir müavini tələbələri XİN sisteminə işə qəbul qaydaları, diplomatik xidmətin üstünlükləri, bu sahədə yaradılan imkanlarla tanış edib və onların suallarını cavablandırıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_2bc26881ff8f04cf94fb55036_o.jpg
Заместитель министра иностранных дел Ялчин Рафиев встретился со студентами Бакинского государственного университета (БГУ).
Модератор мероприятия, проректор университета Алиш Агамирзаев, отметил, что БГУ тесно сотрудничает с различными государственными и частными учреждениями страны и что подобные встречи имеют большое значение для построения карьеры студентов.
На мероприятии ректор Эльчин Бабаев подчеркнул важную роль БГУ в обеспечении страны высококвалифицированными кадрами. Он отметил, что одним из государственных учреждений, с которым БГУ тесно сотрудничает, является Министерство иностранных дел. Большинство сотрудников структур министерства - выпускники БГУ: «5 из 6 заместителей министра иностранных дел, а также большинство глав наших дипломатических представительств за рубежом - наши выпускники. Уже одни эти факты свидетельствуют о важности сегодняшней встречи и построении дипломатической карьеры».
Заместитель министра иностранных дел Ялчин Рафиев выразил удовлетворение встречей со студентами университета, выпускником которого он является. Подчеркнув, что выпускники БГУ вносят большой вклад в успех дипломатической службы, он сказал: «Я бы рекомендовал вам максимально использовать возможности студенческой жизни, быть активными, изучать больше языков и совершенствовать навыки устной и письменной речи. Сегодня внешняя политика Азербайджана - многовекторная и сбалансированная. Обеспечение этого баланса правильным и прагматичным образом при защите национальных интересов требует большой компетентности. Президент Ильхам Алиев, как первый дипломат страны, является примером для всех дипломатов своим личным опытом, профессионализмом и решительностью».
Отметив, что в ближайшее время состоится очередной вступительный экзамен по приему на дипслужбу, заместитель министра сказал, что министерство в настоящее время работает над расширением возможностей стажировки для молодежи: «При МИД действует группа «Добровольцы дипломатии» и в последние годы расширяется участие студентов четвертого курса в стажировках в структурах министерства. Причина этого - расширение задач, стоящих перед дипслужбой. Система международных отношений - это живой организм, постоянно меняющийся, необходимо адаптироваться к нему и проводить правильную политику. Если обратить внимание, то страной, которая меньше всего пострадала в регионе как в плане безопасности, так и экономике, является Азербайджан. Главная причина этого - правильная политика, проводимая до сих пор, дипломатическая деятельность, организованная с приоритетами интересов страны. Дипломат - очень почетная профессия. Потому что в этой деятельности ты непосредственно служишь национальным интересам. Мы приглашаем выпускников и студентов магистратуры активно участвовать в этом процессе».
Затем замминистра ознакомил студентов с правилами приема на работу в систему МИД, преимуществами дипслужбы, возможностями, создаваемыми в этой сфере, и ответил на их вопросы.