https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_b6143064102f688cee98dde12_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin “BDU könüllüləri” təşkilatının təşkilatçılığı ilə keçirilən “Şəhərsalma və memarlıq həftəsi” çərçivəsində “Dayanıqlı şəhərlər: Gələcəyin urbanizasiya perspektivləri” mövzusunda panel müzakirə olub.
Əvvəlcə BDU-nun Humanitar məsələlər və gənclər siyasəti şöbəsinin müdiri Ramin Səmədov “Şəhərsalma və memarlıq həftəsi”nin əhəmiyyətindən bəhs edib. O bildirib ki, sürətli urbanizasiya şəraitində şəhərlərin planlı və dayanıqlı şəkildə inkişafı yalnız memarlıq baxımından deyil, sosial, ekoloji və iqtisadi amillərin qarşılıqlı şəkildə uzlaşdırılmasını tələb edir.
“BDU könüllüləri” təşkilatının layihələrin idarə edilməsi və təşkilatlarla iş üzrə meneceri Mədinə Xəlilova panel müzakirənin qonaqlarını təqdim edib. O bildirib ki, panel müzakirə müxtəlif sahələr üzrə mütəxəssislərin iştirakı ilə təşkil olunaraq şəhərsalma məsələlərinə kompleks yanaşmanın formalaşdırılmasına xidmət edir.
Panel müzakirədə BDU-nun Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsinin Ekoloji kimya kafedrasının müdiri, professor Sevinc Hacıyeva şəhərsalma prosesinin sonrakı mərhələsində yaranan ekoloji problemlərə toxunub, müasir şəhərlərin qarşılaşdığı əsas çağırışları diqqətə çatdırıb. O bildirib ki, sürətli urbanizasiya, sənayeləşmə və nəqliyyat vasitələrinin sayının artması ətraf mühitə mənfi təsir göstərir, havanın keyfiyyətinin pisləşməsinə, səs-küy çirkliliyinin artmasına və iqlim dəyişikliklərinin sürətlənməsinə səbəb olur. Bu baxımdan o, şəhərsalma siyasətində ekoloji tarazlığın qorunmasının prioritet məsələlərdən biri kimi qəbul edilməli olduğunu vurğulayıb.
Yasamal Rayon İcra Hakimiyyətinin Memarlıq-tikinti məsələləri və rayon təsərrüfatı sektorunun müdiri, baş memar Eyvaz Bağırov şəhərsalma prosesi zamanı istismar müddəti başa çatmış tikililərin söküntü mərhələsinə xüsusi diqqət ayırıb və bu prosesin planlı, təhlükəsiz və ekoloji tələblərə uyğun şəkildə həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin yanında İctimai Şuranın üzvü, nəqliyyat və logistika üzrə ekspert Rauf Ağamirzəyev şəhərsalma istiqamətləri üzrə ölkədə həyata keçirilən layihələrin məqsədləri, tətbiq olunan yanaşmalar və əldə olunan nəticələr barədə ətraflı məlumat verib. O vurğulayıb ki, layihələrin icrası zamanı inklüzivlik prinsipi xüsusi diqqət mərkəzində saxlanılır və fərqli ehtiyaclara malik olan şəxslərin gündəlik həyatdakı imkanlarının artırılması əsas prioritetlərdən biri kimi nəzərə alınır. Bununla yanaşı, ümumilikdə bütün yaş kateqoriyalarının ehtiyacları, rahatlığı və təhlükəsizliyi layihələndirmə prosesində əsas meyar kimi götürülür.
BDU-nun Sosial iş kafedrasının müdiri Üzeyir Şəfiyev çıxışında şəhərsalmanın sosial və insan amili ilə bağlı tərəflərinə xüsusi diqqət yetirib. O bildirib ki, şəhərlər yalnız fiziki məkan deyil, insanların gündəlik həyatını, davranışlarını və sosial münasibətlərini formalaşdıran mühitdir. Düzgün planlaşdırılmış şəhər mühiti insanların psixoloji rifahına, sosial inteqrasiyasına və ümumi həyat keyfiyyətinə birbaşa təsir göstərir. Üzeyir Şəfiyev bu baxımdan inklüziv şəhərsalma yanaşmasının vacibliyini qeyd edib. Bildirib ki, inklüziv şəhər fiziki imkanları, yaşı, sosial statusundan asılı olmayaraq bütün insanların bərabər şəkildə yararlana bildiyi mühit deməkdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_b6143064102f688cee98dde12_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) в рамках «Недели градостроительства и архитектуры», проводимой организацией «Волонтеры БГУ», состоялась панельная дискуссия на тему «Устойчивые города: перспективы урбанизации будущего».
Вначале заведующий отделом гуманитарных вопросов и молодежной политики БГУ Рамин Самедов рассказал о важности «Недели градостроительства и архитектуры». Он отметил, что в условиях стремительной урбанизации плановое и устойчивое развитие городов требует взаимной координации социальных, экологических и экономических факторов, а не только в архитектурном плане.
Менеджер по управлению проектами и работе с организациями организации «Волонтеры БГУ» Медина Халилова представила участников панельной дискуссии. Она отметила, что проведение дискуссии с участием специалистов различных областей способствует формированию комплексного подхода к вопросам градостроительства.
В ходе дискуссии заведующая кафедрой экологической химии факультета экологии и почвоведения БГУ, профессор Севиндж Гаджиева затронула экологические проблемы, возникающие на поздних этапах процесса градостроительства, и выделила основные вызовы, стоящие перед современными городами. Она отметила, что быстрая урбанизация, индустриализация и увеличение количества транспортных средств оказывают негативное воздействие на окружающую среду, приводя к ухудшению качества воздуха, усилению шумового загрязнения и ускорению изменения климата. В этой связи она подчеркнула, что сохранение экологического баланса следует рассматривать как один из приоритетных вопросов в политике градостроительства.
Руководитель сектора архитектурно-строительных вопросов и хозяйства района Исполнительной власти Ясамальского района, главный архитектор Эйваз Багиров уделил особое внимание этапу сноса зданий, отслуживших свой срок, в процессе градостроительства и подчеркнул важность планового, безопасного и экологически чистого осуществления этого процесса.
Член Общественного совета при Министерстве цифрового развития и транспорта, эксперт по транспорту и логистике Рауф Агамирзаев представил подробную информацию о целях, подходах и результатах проектов, реализуемых в стране в области градостроительства. Он подчеркнул, что при реализации проектов в центре внимания находится принцип инклюзивности, а одним из приоритетов считается расширение возможностей людей с различными потребностями в повседневной жизни. При этом потребности, комфорт и безопасность всех возрастных категорий рассматриваются как основные критерии в процессе проектирования.
В своем выступлении заведующий кафедрой социальной работы БГУ Узеир Шефиев уделил особое внимание социально-гуманитарным факторам градостроительства. Он отметил, что города — это не только физическое пространство, но и среда, формирующая повседневную жизнь, поведение и социальные отношения людей. Правильно спланированная городская среда напрямую влияет на психологическое благополучие людей, социальную интеграцию и общее качество жизни. В этой связи Узеир Шефиев отметил важность инклюзивного подхода к градостроительству. Он заявил, что инклюзивный город означает среду, где все люди, независимо от физических возможностей, возраста или социального статуса, могут получать равную пользу.