https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_70408ae3226586361301c8c36_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) “BDU könüllüləri” təşkilatının təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Məzunun izində” layihəsi çərçivəsində növbəti görüş keçirilib. Tədbirin qonağı İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Təmiz Enerji Mərkəzinin (CECECO) icraçı direktoru, BDU-nun məzunu Aysel Yaqubova olub.
Tədbirin açılışında çıxış edən BDU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Şahin Pənahov qeyd edib ki, Universitetin formalaşdırdığı insan kapitalı bu gün ölkədə və beynəlxalq müstəvidə müxtəlif sahələrdə uğurla təmsil olunur. Prorektor bu kimi görüşlərin universitet-məzun əlaqələrinin gücləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Daha sonra çıxış edən BDU-nun əməkdaşı, “BDU könüllüləri” təşkilatının baş katibi Qasım Xəlilov “Məzunun izində” layihəsinin yaranma tarixi və məqsədləri barədə məlumat verib. O, Universitetin dayanıqlı inkişaf məqsədləri çərçivəsində əldə etdiyi nailiyyət və bu istiqamətdə həyata keçirilən fəaliyyətlərdən bəhs edib.
BDU-nun bakalavr və magistr məzunu Aysel Yaqubova çıxışında Universitetdə keçdiyi təhsil yolundan, BDU-nun onun peşəkar kadr kimi formalaşmasında oynadığı roldan və uzun illər diplomatik xidmətdə qazandığı təcrübədən danışıb. O, son dövrlərdə alternativ enerji mənbələrindən istifadənin aktuallaşdığını qeyd edib, iqlim dəyişiklikləri və dayanıqlı inkişaf məsələlərinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
BDU-nun Karyera və məzunlarla iş Mərkəzinin əməkdaşı İlkin Şərifovun moderatorluğu ilə davam edən sessiyanın sonunda tələbələrin çoxsaylı sualları cavablandırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_70408ae3226586361301c8c36_o.jpg
В рамках проекта «По следам выпускника» в Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась очередная встреча - гостем мероприятия стала исполнительный директор Центра чистой энергии Организации экономического сотрудничества, выпускница вуза Айсель Ягубова.
Выступая на открытии встречи, проректор БГУ Шахин Панахов отметил, что человеческий капитал, сформированный университетом, сегодня успешно представлен в различных областях в стране и на международном уровне. Проректор подчеркнул, что подобные встречи имеют большое значение для укрепления связей между вузом и выпускниками.
Затем сотрудник БГУ, генеральный секретарь организации «Волонтеры БГУ» Гасым Халилов рассказал об истории и целях проекта «По следам выпускника».
Выпускница БГУ Айсель Ягубова рассказала о своем образовании в университете, о роли БГУ в ее становлении как профессионала и об опыте, полученном за годы работы в дипломатической службе. Она отметила, что использование альтернативных источников энергии стало актуальным в последнее время, и обратила внимание на важность вопросов изменения климата и устойчивого развития.