https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_9ec5271b24496c78944cbd04a_o.jpg
Ölkə ərazisində 649 min ev təsərrüfatı GPON (Gigabit Passive Optical Networks) texnologiyası əsasında sürətli və kəsintisiz fiber-optik internetlə təmin olunub.
Optik kabel texnologiyasının son trendi hesab edilən GPON ənənəvi mis kabel xətləri olmadan yüksəksürətli məlumat ötürülməsinə və hava şəraitindən asılı olmayaraq kəsintisiz xidmət göstərilməsinə imkan yaradır.
Azərbaycanda bu texnologiya ilə fiber-optik şəbəkənin qurulması ilk dəfə 2017-ci ildə başlanılsa da, 2021-ci ildən etibarən daha geniş miqyasda tətbiq edilir. Belə ki, 2017-2020-ci illərdə qurulmuş fiber-optik şəbəkənin əhatə etdiyi ev təsərrüfatlarının sayı 227 min olub. Ancaq təkcə 2021-2022-ci il ərzində 422 min ev təsərrüfatı üçün fiber-optik şəbəkə qurulub. Ümumilikdə, indiyə kimi ölkə ərazisində 649 min ev təsərrüfatı fiber-optik internetlə təmin edilib.
Ölkə ərazisində GPON texnologiyası əsasında sürətli və kəsintisiz fiber-optik şəbəkənin qurulması “Onlayn Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində həyata keçirilir. Bu layihənin əsas məqsədi dövlət-özəl tərəfdaşlıq modeli əsasında bir neçə telekommunikasiya operatorunun birgə səyləri nəticəsində 2024-cü ilin sonuna qədər minimum 25 Mbit/s internet sürəti ilə bütün ölkəni əhatə edən genişzolaqlı şəbəkə qurmaqdan ibarətdir.
Layihənin əsas operatoru olan “Aztelekom” MMC telekommunikasiya infrastrukturunun yenilənməsi və müasir beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması istiqamətində işləri həyata keçirir. Hazırda Bakı, Abşeron, Şəmkir, Cəlilabad, Tovuz, Qazax daxil olmaqla, 60 rayon və şəhərdə GPON və digər genişzolaqlı texnologiyalarla sürətli internetin təmin edilməsi davam etdirilir.
Qeyd edək ki, regionlarda görülən işlərin tərkib hissəsi olaraq, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə öz dədə-baba yurdlarına qayıdan vətəndaşlarımız üçün sabit telefon şəbəkəsi və sürətli internet xidməti təmin edilir. Bununla yanaşı, əhali təchiz edilmiş sürətli internet vasitəsilə artıq ən ucqar kəndlərdə də rəqəmsal imkanlardan yararlana bilir. İndi məktəblilər Lahıc, Xınalıq kimi ucqar dağ kəndlərində belə asanlıqla fiber-optik internetlə onlayn təhsil almaq imkanı əldə ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_9ec5271b24496c78944cbd04a_o.jpg
В стране 649 тысяч домохозяйств обеспечены быстрым и бесперебойным оптоволоконным интернетом на основе технологии GPON (Gigabit Passive Optical Networks).
Считаясь последним трендом в технологии оптических кабелей, GPON обеспечивает высокоскоростную передачу данных без традиционных медных кабелей и обеспечивает бесперебойную работу независимо от погодных условий.
Хотя строительство оптоволоконной сети по этой технологии в Азербайджане впервые было начато в 2017 году, с 2021 года она нашла более широкое применение. Так, количество домохозяйств, охваченных оптоволоконной сетью в 2017-2020 годах, составило 227 тысяч. Только в 2021-2022 годах была построена оптоволоконная сеть для 422 тысяч домохозяйств. На сегодняшний день всего в стране оптоволоконным интернетом обеспечены 649 тысяч домохозяйств.
Строительство быстрой и бесперебойной оптоволоконной сети на основе технологии GPON на территории страны осуществляется в рамках проекта «Онлайн-Азербайджан». Основная цель данного проекта – построить к концу 2024 года сеть широкополосного доступа, охватывающую всю страну, с минимальной скоростью интернета 25 Мбит/с за счет совместных усилий ряда телекоммуникационных операторов на основе модели государственно-частного партнерства.
Основной оператор проекта ООО «Азтелеком» проводит работы в направлении обновления телекоммуникационной инфраструктуры и приведения ее в соответствие с современными международными стандартами. В настоящее время обеспечение высокоскоростным интернетом с помощью GPON и других широкополосных технологий продолжается в 60 районах и городах, в том числе в Баку, Абшероне, Шамкире, Джалилабаде, Товузе, Газахе.
Отметим, что как составная часть проводимых в регионах работ наши граждане, возвращающиеся в родные края на освобожденных от оккупации территориях, обеспечиваются стационарной телефонной связью и скоростным интернетом. Кроме того, население может воспользоваться цифровыми возможностями даже в самых отдаленных селах благодаря обеспечением высокоскоростным интернетом. Теперь школьники, живущие в таких отдаленных горных селах, как Лагич и Хыналыг, имеют возможность легко получить образование в онлайн-форме с помощью оптоволоконного интернета.