https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_79e24686840eb0db25a90e731_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsinin Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə “Kriminalistik genetika və STR analizi” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Tədbirdə Biologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Ofelya Abdullayeva kriminalistik genetika, STR analizinin bioloji əhəmiyyəti, tətbiq sahələri və mərhələləri barədə məlumat verib. Çıxışda kriminalistik genetikanın inkişaf tarixində mühüm yer tutan Colin Pitchfork hadisəsinə toxunulub, DNT analizləri zamanı yol verilən səhvlərin insan taleyinə və məhkəmə qərarlarına təsiri izah edilib.
Seminarda bioloji nümunələrin götürülmə texnikaları, onların növləri və laboratoriya avadanlıqlarından, o cümlədən avtoklavdan istifadə qaydaları müzakirə olunub. Müzakirələrdə DNT ekspertizası prosesində çarpaz çirklənmənin (kontaminasiyanın) qarşısının alınması üçün laboratoriya avadanlıqlarının düzgün istifadəsinin vacibliyi vurğulanıb, xüsusilə avtoklavın sterilizasiya rejiminin dəqiq yerinə yetirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Tədbirdə çıxış edən Biologiya fakültəsi Tələbə Elmi Cəmiyyətinin sədri Rasim Abbaszadə kriminalistik genetika kimi həssas sahədə elmi dəqiqliyin və məsuliyyətin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_79e24686840eb0db25a90e731_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) при поддержке Студенческого научного общества (СНО) биологического факультета состоялся научный семинар по теме «Судебная генетика и STR-анализ».
На мероприятии студентка биологического факультета Офелия Абдуллаева представила информацию о судебной генетике, биологическом значении STR-анализа, областях применения и этапах его развития. В докладе затронут инцидент с Колином Питчфорком, занимающий важное место в истории развития судебной генетики, и объяснено влияние ошибок, допущенных при анализе ДНК, на судьбу человека и судебные решения.
На семинаре обсуждались методы взятия биологических образцов, их типы и правила использования лабораторного оборудования, включая автоклавы. В ходе дискуссий была подчеркнута важность правильного использования лабораторного оборудования для предотвращения перекрестного загрязнения в процессе экспертизы ДНК, и в частности, важность точного соблюдения режима стерилизации в автоклаве.