https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_c28b34338a776a0ba154793bc_o.jpg
Avropa İttifaqının (Aİ) Azərbaycandakı Nümayəndəliyi Aİ-na Üzv Dövlətlərin Azərbaycanda akkreditə olunmuş Səfirlikləri Landmark Biznes Mərkəzi və “CinemaPlus” kinoteatrlar şəbəkəsi ilə əməkdaşlıqda Bakıda 12-ci Avropa Film Festivalını təşkil edəcəkdir. Avropa Film Festivalı 14-25 noyabr tarixlərində keçiriləcəkdir.
Bakıda 12-ci Avropa Film Festivalının on iki unudulmaz Avropa kino günləri keçiriləcəkdir. Proqrama Avropa İttifaqına üzv olan 11 ölkədən (Çex Respublikası, Almaniya, Estoniya, Fransa, Xorvatiya, Latviya, Litva, Macarıstan, Rumıniya, Slovakiya, İsveç) və Ukraynadan 12 filmin nümayişi daxildir.
Festival zamanı Avropa kinematoqrafiyasının ən son tendensiyaları nümayiş olunacaq. Seçilmiş filmlər bütün zövqlərə uyğun olacaqdır. Dram, komediya, tarixi, sənədli və s. janrlarda filmlər nümayiş etdiriləcəkdir.
“Çox şadam ki, hər il keçirilən Avropa Film Festivalını biz bu il böyük ekranlara geri gətirə bildik. Bu, “Avropa Komandası” çətiri altında Aİ və Aİ-na Üzv Dövlətlərin Azərbaycanda ənənəvi və tanınmış təşəbbüslərindən biridir. Biz azərbaycanlı tamaşaçılara Avropanın ən yeni filmləri, mədəniyyəti və dəyərləri haqqında daha çox məlumat əldə etmək, müzakirələrdə iştirak edib əlaqələr qurmaq imkanı vermək istəyirik”, deyə Aİ-nin Azərbaycandakı Səfiri Peter Mixalko bildirmişdir.
Filmlər orijinal dildə, əsasən ingilis, həmçinin Azərbaycan və türk dillərində subtitrlərlə təqdim olunacaq. Filmlər Landmark CineClub (Nizami küçəsi 90) və Deniz Mall-da “CinemaPlus kinoteatrında nümayiş etdiriləcək.
Avropa Film Festivallarının ənənəsinə sadiq qalaraq, “yer birinci gələnindir” prinsipi ilə bütün filmlərə giriş pulsuz olacaqdır.
Azərbaycanda illik ənənəyə çevrilmiş Avropa Film Festivalı Avropa İttifaqı ölkələri ilə Azərbaycan arasında mədəniyyət sahəsində əlaqələrin qurulmasına və inkişaf etdirilməsinə, Avropa film sənayesi vasitəsilə Avropa dəyərlərinin daha yaxşı anlaşılmasına xidmət edir. 2010-cu ildən başlayaraq Avropa Film Festivalları çərçivəsində 158 film nümayiş etdirilmişdir.
Avropa Film Festivalı, filmlərin cədvəli və təfərrüatları ilə bağlı əlavə məlumat üçün www.eeas.europa.eu/delegations/azerbaijan internet səhifəsinə baxın və Aİ-nın Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin facebook səhifəsini izləyin https://www.facebook.com/EUDelegationtoAzerbaijan.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_c28b34338a776a0ba154793bc_o.jpg
The Delegation of the European Union (EU) to Azerbaijan jointly with the Embassies of the EU Member States accredited in Azerbaijan in partnership with the Landmark Business Centre and “CinemaPlus” cinema network will organize the 12th edition of the European Film Festival in Baku. The European Film Festival will run from 14 to 25 November 2022.
Baku will host 12 memorable days of the European cinema for the 12th edition of the European Film Festival. The programme includes screening of 12 films from 11 European Union countries (the Czech Republic, Germany, Estonia, France, Croatia, Latvia, Lithuania, Hungary, Romania, Slovakia, Sweden) and Ukraine.
The Festival will demonstrate the latest trends of the European filmmaking. The selected films will suit all the tastes. There are dramas, comedies, history films, documentary films and others.
“I am delighted that this year we are able to return the annual European Film Festival to the big screen. This is one of the long-established and popular initiatives of the EU and EU Member States under “Team Europe” umbrella in Azerbaijan. We would like to give the Azerbaijani audience an opportunity to learn more about the newest films, European culture and values, indulge in discussions and build connections”, said Peter Michalko, EU Ambassador to Azerbaijan.
The films will be available in the original language mainly with the English but also Azerbaijani and Turkish subtitles. The films will be demonstrated in Landmark CineClub (90 Nizami St) and CinemaPlus in Deniz Mall.
Keeping to the tradition of the European Film Festivals, entrance to all the films will be free, on “the first come first served” basis.
The European Film Festivals are organized on an annual basis with the aim to build and develop the cultural links existing between the European Union countries and Azerbaijan and to contribute to better understanding of the European values through the European movie industry. Since 2010, within the framework of the European Film Festivals, 158 films have been demonstrated in Azerbaijan.
For more information about the European Film Festival, schedule and details of the films, please visit www.eeas.europa.eu/delegations/azerbaijan web-sites and follow EU Delegation to Azerbaijan facebook page https://www.facebook.com/EUDelegationtoAzerbaijan.