https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_b8f4d1276cd977f3e74be8921_o.jpg
Dünya şöhrətli Azərbaycan bəstəkarı, SSRİ Xalq artisti Fikrət Əmirovun 100 illik yubileyi münasibətilə Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən keçirilən musiqi festivalı çərçivəsində noyabrın 22-də Beynəlxalq Muğam Mərkəzində bəstəkarın vokal əsərlərindən ibarət konsert proqramı təqdim olundu.
Əsasən “Sevil” operasından seçilmiş ariyaların yer aldığı konsert proqramında bəstəkarın romansları və işləmələri əsasında daha da zənginləşən Azərbaycan xalq mahnıları müxtəlif səs tembrlərinə malik vokalçılar tərəfindən təqdim olundu. Akademik vokal ifaçılarının iştirak etdiyi proqramda milli vokal ifaçılığına da yer ayrılmışdı.
Konsert proqramında Xalq artistləri Teyyub Aslanov, Fidan Hacıyeva, Gülnaz İsmayılova, Əməkdar artistlər Anar Şuşalı, Fəridə Məmmədova, İlham Nəzərov, solistlər Çilənay Hüseynova, Taleh Yahyayev, Fəxri Kazım-Nicat, Mahir Tağızadə, Atəş Qarayev Fikrət Əmirovun vokal və mahnı janrında olan əsrarəngiz əsərlərini tamaşaçılara ərməğan etdilər. Artistləri konsertmeyster Svetlana Əhmədova müşayiət edirdi.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_b8f4d1276cd977f3e74be8921_o.jpg
22 ноября в Международном Центре Мугама в рамках музыкального фестиваля, приуроченного к 100-летнему юбилею со дня рождения всемирно известного азербайджанского композитора, народного артиста СССР Фикрета Амирова состоялся концерт. В организованном Министерством Культуры мероприятии прозвучали вокальные произведения выдающегося композитора.
В программу концерта были включены арии из оперы «Севиль», а также азербайджанские народные песни, обработанные тонким знатоком народного искусства Азербайджана - Фикретом Амировым. В программе также прозвучали произведения народного вокального исполнительства.
В концертной программе в исполнении народных артистов Тейюба Асланова, Фидан Гаджиевой, Гюльназ Исмаиловой, заслуженных артистов Анара Шушалы, Фариды Мамедовой, Ильхама Назарова, солистов Чиланай Гусейновой, Талеха Яхьяева, Фахри Казим-Ниджата, Махира Тагизаде, Атеша Гараева были представлены загадочные произведения Фикрета Амирова. Аккомпанировала артистам концертмейстер Светлана Ахмедова.