https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_d583b464bb964640c30816d2a_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Elmi Kitabxanasının direktoru Nigar İsmayılova və kitabxananın Metodiki iş və əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Cəmilə Yusifova Anadolu Universitet Kitabxanaları Konsorsiumu (ANKOS) tərəfindən Türkiyənin Antalya şəhərində “İnformasiyanın əldə edilməsində bərabərsizlik və davamlılıq” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfransda iştirak ediblər. Konfransda yerli kitabxanalar BDU-da fəaliyyət göstərən Azərbaycan Kitabxana İnformasiya Konsorsiumu (Az.KİK) ilə təmsil olunub.
Dünyanın müxtəlif ölkəsindən 200-ə yaxın universitet və 60-dan çox şirkətin, 500-dən çox kitabxana və konsorsium rəhbərinin, kitabxana-informasiya mütəxəssislərinin qatıldığı konfransda elektron xidmətlər, açıq məlumat bazaları, informasiya əldə etməkdə davamlılıq, davamlı rəqəmsal mühafizə, elm və təhsil resursları, verilənlər bazasının idarəedilməsi, süni intellektin kitabxana işinə tətbiqi, beynəlxalq nəşriyyatlara abunəlik və s. kimi məsələlər müzakirə olunub.
Konfransda Az.KİK-ə üzv olan 10 kitabxananın rəhbər və əməkdaşlarından ibarət 15 nəfərlik nümayəndə heyəti ilə ANKOSlink-in təşkilatçıları, məşhur nəşriyyatların Türkiyə üzrə nümayəndələri arasında görüşlər keçirilib. Müxtəlif panellərdə EBSCO, İEEE, “Clarivate Analytics”, “Wiley”, “Wolters Kluwer”, “Gemini” nəşriyyatlarının təmsilçilərinin birgə fəaliyyət məqsədilə təqdimatları dinlənilib.
Konfransın son günü Elmi Kitabxananın direktoru Nigar İsmayılova və Az.KİK-in rəhbəri Cəmilə Yusifova “Azərbaycan Kitabxana İnformasiya Konsorsiumunun inkişafı” adlı məruzə ilə çıxış ediblər. Məruzədə Az.KİK-in 2022-ci ildəki fəaliyyəti, EİFL.net, İFLA, ANKOS və s. beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq, EBSCO, İEEE, “Sage” və bir çox beynəlxalq nəşriyyatların elektron resurslarından istifadə, ölkədaxili akademik kitabxanalar üçün vebinarların təşkili haqqında məlumat verilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_d583b464bb964640c30816d2a_o.jpg
Директор Научной библиотеки Бакинского государственного университета (БГУ) Нигяр Исмайлова и заведующая отделом библиотеки Джамиля Юсифова приняли участие в международной конференции «Неравенство и устойчивость в получении информации», прошедшей в городе Анталья Турции.
На конференции, организованной Консорциумом библиотек университетов Анатолии (ANKOS), библиотеки нашей страны были представлены действующим в БГУ Азербайджанским библиотечно-информационным консорциумом (Az.KİK). В конференции приняли участие руководители более 500 библиотек и консорциумов, библиотечно-информационные специалисты около 200 университетов мира и более 60 компаний. Участники обсуждали электронные услуги, открытые базы данных, устойчивость в получении информации, устойчивое цифровое хранение, научные и образовательные ресурсы, управление базами данных, применение искусственного интеллекта в библиотечной работе, подписка на международные издательства и другие вопросы.
На конференции состоялись встречи представителей 10 библиотек, входящих в состав Az.KİK, с организаторами ANKOSlink и представителями известных издательств по Турции. На различных панелях заслушаны презентации издательств EBSCO, IEEE, «Clarivate Analytics», «Wiley», «Wolters Kluwer», «Gemini». Директор Научной библиотеки БГУ Нигяр Исмайлова и руководитель Az.KİK Джамиля Юсифова на конференции выступили с докладом на тему «Развитие Азербайджанского библиотечно-информационного консорциума». В докладе представлена деятельность Az.KİK в 2022 году, информация о сотрудничестве с международными организациями EIFL.net, IFLA, ANKOS, использовании электронных ресурсов EBSCO, IEEE, «Sage» и других международных издательств, организации вебинаров для отечественных академических библиотек.