https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_58c8062f2a0101cfde774a1bb_o.jpg
Kaspersky özünün yeni məlumat fidini (lentini) təqdim edib - Kaspersky Open Source Software Threats Data Feed. Bu, üçüncü tərəf komponentlərində və açıq mənbə şifrəli proqramlarda əlfəcinləri aşkar etməyə imkan verəcək. Bu xidmətin tərkib hissəsi olan zəifliklər, zərərli şifrələr və elan edilməmiş xüsusiyyətləri olan paketlər haqqında müasir məlumatlar sayəsində şirkətlər Open Source-dan (Açıq Mənbə) istifadə risklərini minimuma endirə biləcəklər.
Hazırda Kaspersky Open Source Software Threats Data Feed-də populyar məlumat anbarlarında yerləşdirilən üç minə yaxın kövrək və zərərli paket haqqında məlumat var. Üstəlik, onlarla paketdə elan olunmamış xüsusiyyətlər, o cümlədən siyasi yönümlü arzuolunmaz məlumatların təsviri qeydə alınıb. Təhlükə riski daşıyan komponentlərdən bəziləri istifadəçilər tərəfindən on minlərlə dəfə yüklənib. Kaspersky-nin məlumatına görə, Open Source paketlərində aşkar edilən zəifliklərin təxminən 35%-də yüksək (High), təxminən 10%-də isə həyati (Critical) təhlükə səviyyəsi mövcuddur.
Tərtibatçılar tapşırıqlarını yerinə yetirmək üçün tez-tez açıq mənbə paketlərindən istifadə edirlər. Bu, onlara standart funksiyalar yaradarkən vaxt və resurslara qənaət edərək mürəkkəb layihələrə və fərdi proqram təminatı tələblərinə fokuslanmağa imkan verir. Mütəxəssislərin öz layihələri üçün uyğun komponent tapa biləcəyi bir neçə böyük məlumat anbarı var. Bununla belə, bu cür paketlərdə təsadüfi və ya qəsdən yaradılmış zəifliklər, həmçinin zərərli şifrə ola bilər. Üstəlik, bəzən paketi yaradanlar proqramın icra oluna bilən şifrəsini qəsdən onun funksionallığını qoruyan, lakin təhlili, əməliyyat alqoritmlərini başa düşməyi və bölünmə zamanı dəyişiklik etməyi çətinləşdirən formaya gətirirlər.
Kaspersky Open Source Software Threats Data Feed ilə tərtibatçılar həssas və təhlükəli paketlərdən qaça bilərlər. Buraya siyasi şüarları ehtiva edən və ya müəyyən bölgələrdə öz funksionallığını dəyişən paketlər daxildir (məsələn, Rusiya Federasiyasında funksionallığı bloklayırlar). Kaspersky-nin yeni məlumat lenti "JSON" formatında təqdim olunur.
“Proqramın tərtibatı zamanı hazır paketlərdən istifadə adi bir təcrübədir. Bu, proqram təminatı yaradarkən çox vaxta qənaət edir. Bununla belə, tədarük zəncirinə, xüsusilə 2022-ci ildə populyar anbarlarda yüzlərlə təhlükəli və zərərli paketin aşkar edildiyi zaman artan, hücumların ortaya çıxardığı risklərdən xəbərdar olmaq vacibdir. Həssas və ya hətta zərərli paketlərin qoşulması riskini azaltmaq üçün həllimizdən istifadə etməklə onların üçüncü tərəf komponentlərini yoxlamağı təklif edirik”, - deyə Kaspersky-nin kibertəhlükəsizlik üzrə mütəxəssisi Denis Parinov bildirir.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_58c8062f2a0101cfde774a1bb_o.jpg
«Лаборатория Касперского» представила новый фид — Kaspersky Open Source Software Threats Data Feed. Он позволит выявлять закладки в сторонних компонентах и ПО с открытым исходным кодом. С этим сервисом компании смогут минимизировать риски использования Open Source — благодаря актуальным данным о пакетах с уязвимостями, вредоносным кодом и недекларированными возможностями.
На данный момент в Kaspersky Open Source Software Threats Data Feed уже содержится информация примерно о трёх тысячах уязвимых и вредоносных пакетов, размещённых в популярных репозиториях. Причём в десятках пакетов были зафиксированы недекларированные возможности, в том числе отображение нежелательной информации политической направленности. Некоторые из скомпрометированных компонентов были загружены пользователями десятки тысяч раз. По данным «Лаборатории Касперского», среди уязвимостей, обнаруженных в Open Source пакетах, около 35% имеют высокий уровень опасности (High), и около 10% — критический (Critical).
Разработчики часто используют готовые пакеты с открытым исходным кодом при выполнении своих задач. Это позволяет им фокусироваться на комплексных проектах и индивидуальных требованиях к ПО, экономить время и ресурсы при создании стандартных функций. Существует несколько крупных репозиториев, где специалисты могут найти подходящий под свой проект компонент. Однако в подобных пакетах могут содержаться случайные или намеренные уязвимости, а также вредоносный код. Более того, иногда создатели пакета намеренно приводят исполняемый код программы к виду, сохраняющему её функциональность, но затрудняющему анализ, понимание алгоритмов работы и внесение изменений при декомпиляции.
С потоком данных Kaspersky Open Source Software Threats Data Feed разработчики смогут избежать уязвимых и скомпрометированных пакетов. Это в том числе пакеты, которые содержат политические лозунги либо изменяют свою функциональность в определённых регионах (например, блокируют функциональность в РФ). Фид предоставляется в формате JSON.
«Использование готовых пакетов при разработке — это общепринятая практика. Она позволяет экономить много времени при создании ПО. Однако важно помнить о возникающих рисках атак на цепочку поставок, которые особенно возросли в 2022 году, когда были обнаружены сотни скомпрометированных и вредоносных пакетов в популярных репозиториях. Чтобы снизить риски подключения уязвимых или даже вредоносных пакетов, мы предлагаем проверять их сторонние компоненты с помощью нашего решения», — комментирует Денис Паринов, эксперт по кибербезопасности «Лаборатории Касперского».