https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_cf619c158986b19a067ece0f7_o.jpg
2022-ci il ərzində Kaspersky 111 patent alıb və 54 yeni patent üçün müraciət təqdim edib. Bu yaxınlarda dərc edilmiş patentlərdən 47-si ABŞ Patent və Əmtəə Nişanları İdarəsi, 31-i Rusiya Əqli Mülkiyyət üzrə Federal Xidməti, 23-ü Çin Dövlət Əqli Mülkiyyət İdarəsi, səkkizi Avropa Patent İdarəsi və ikisi Yaponiya Patent Ofis tərəfindən təsdiqlənib.
Ötən il qeydə alınan innovasiyaların əksəriyyəti kibertəhlükəsizlik sahəsinə dair texnologiyaları əhatə edir. Bunlar maşın öyrənməsi, bulud infrastrukturu, təhlükəsizlik hadisələrinin idarə edilməsi (SIEM) və zərərli proqramların aşkarlanması ilə əlaqədar, həmçinin spam əleyhinə tətbiq olunan texnologiyalardır. Bundan əlavə, Kaspersky məlumatların ötürülməsi, reklamların bloklanması və mülki pilotsuz uçan aparatların aşkarlanması üçün həllər ilə bağlı texnologiyalar da daxil olmaqla, digər sahələrdə də öz ixtiralarını fəal şəkildə patentləşdirib.
İnnovasiya - Kaspersky-nin aparıcı İT şirkəti kimi inkişafında mühüm rol oynayır, onun mütəxəssisləri daim kibertəhlükəsizlik sənayesinin inkişafı üçün yeni texnologiyaların yaradılması və tətbiqi üzərində çalışırlar. Şirkət mütəmadi olaraq öz ekspert həlləri və eksperimental tədqiqatları ilə bağlı sahələr üzrə patent müraciətləri edir.
“Bu ilki nəticələr Kaspersky-nin dünyanın müxtəlif texnologiya sahələrində düşüncə liderliyini və innovasiyaları həyata keçirmək öhdəliyini bir daha təsdiqləyir. KasperskyOS, EDR, KUMA, mobil inkişaf, məzmun filtrasiyası və təhdidlərin təhlili daxil olmaqla, artıq şirkət daxilindəki müxtəlif komandalardan çoxlu yeni ideyaların daxil olduğunu nəzərə alsaq, gələn il daha çox patent ərizəsi təqdim edəcəyimizə ümid edirik”, - deyə şirkətin Əqli Mülkiyyətin Strateji İnkişafı Şöbəsinin rəhbəri Anton Tixomirov qeyd edir.
Yarandığı gündən etibarən Kaspersky bütün dünyada, o cümlədən Avropa İttifaqı, Çin, Rusiya, ABŞ və Yaponiyada 1300-dən çox patent əldə edib. Kaspersky texnologiyaları haqqında ətraflı məlumatı şirkətin saytından öyrənə bilərsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_cf619c158986b19a067ece0f7_o.jpg
В течение 2022 года «Лаборатория Касперского» получила 111 патентов и подала 54 новые заявки. Среди недавно опубликованных патентов 47 были выданы Ведомством по патентам и товарным знакам США, 31 — российской Федеральной службой по интеллектуальной собственности, 23 — Государственным ведомством по интеллектуальной собственности Китая, восемь — Европейским патентным ведомством и два — Японским патентным ведомством.
Большинство зарегистрированных в уходящем году инноваций охватывают технологии в области кибербезопасности. Они связаны с машинным обучением, облачной инфраструктурой, управлением событиями безопасности (SIEM), а также обнаружением вредоносных программ и защитой от спама. Кроме того, «Лаборатория Касперского» активно патентовала свои изобретения и в других областях, включая технологии, связанные с передачей данных, блокировкой рекламы, и решения для обнаружения гражданских дронов.
Инновации играют важную роль в развитии «Лаборатории Касперского» как ведущей IT-компании — её специалисты постоянно работают над созданием и внедрением новых технологий для развития отрасли кибербезопасности. Организация регулярно подаёт патентные заявки в областях, связанных с её экспертными решениями и экспериментальными исследованиями.
«Результаты этого года ещё раз подтверждают идейное лидерство „Лаборатории Касперского“ в различных областях технологий по всему миру и её стремление воплощать инновации в жизнь. Мы надеемся, что в следующем году подадим ещё больше патентных заявок, учитывая, что у нас уже есть много новых идей от различных команд внутри компании, включая KasperskyOS, EDR, KUMA, мобильную разработку, фильтрацию контента и анализ угроз», — комментирует Антон Тихомиров, руководитель отдела стратегического развития интеллектуальной собственности «Лаборатории Касперского».
За всё время существования «Лаборатория Касперского» получила более 1300 патентов по всему миру, в том числе в ЕС, Китае, России, США и Японии. Узнать подробнее о технологиях «Лаборатории Касперского» можно на сайте компании.