https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_29e20ac577499fe410b7cdcb7_o.jpg
BDU-nun Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin Nanoaraşdırmalar elmi-tədqiqat laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Lalə Qəhrəmanlı İtaliyanın Milli Nüvə Fizikası İnstitutunun Frascati laboratoriyasında (National Laboratory of Frascati (LNF) of the National Institute for Nuclear Physics) tədqiqat aparacaq.
Lalə Qəhrəmanlı İtaliya hökuməti tərəfindən xaricdə yaşayan İtaliya vətəndaşları və xarici vətəndaşlar üçün 2022-2023-cü illər üçün elan edilmiş qrant müsabiqəsində qalib olub.
Proqramda nəzərdə tutulan araşdırmanın professor Stefano Belluccinin rəhbərliyi altında həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Birölçülü nanonaqillərin və hibrid sistemlərin fotokataliz prosesində istifadəsinin effektivliyi qazanılan qrant mövzusunun əsasını təşkil edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_29e20ac577499fe410b7cdcb7_o.jpg
Младший научный сотрудник лаборатории наноисследований Центра совершенства по исследованиям, развитию и инновациям БГУ Лала Гахраманлы проведет исследования в лаборатории Фраскати Итальянского национального института ядерной физики.
Лала Гахраманлы стала победительницей объявленного правительством Италии конкурса грантов на 2022-2023 годы для граждан Италии, проживающих за рубежом и иностранных граждан.
Предусмотренные программой исследования планируется провести под руководством профессора Стефано Белуччи. Темой гранта является эффективность использования одномерных нанопроволок и гибридных систем в процессе фотокатализа.