https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_ab45c7f8bcd4fa617bf62540a_o.jpg
BlueNoroff kiberqrupu kriptovalyutalarla işləyən təşkilatlara - vençur kapitalı fondlarına, kripto startaplara və banklara hücumlarını yenidən gücləndirib. 2022-ci ilin payızında Kaspersky mütəxəssisləri startap işçiləri üçün yeni BlueNoroff tələləri - məşhur vençur fondlarını və bankları, əsasən Yaponiya, həmçinin Amerika, Vyetnam və BƏƏ-ni imitasiya edən 70 saxta domen aşkar ediblər. Bundan əlavə, təcavüzkarlar indi hədəfə alınmış sistemlərə zərərli proqramların yeridilməsinə davam etmək üçün yeni fayl növləri ilə sınaqdan keçirirlər.
Təcavüzkarların sxemi necə işləyir. Ssenarilərdən biri belədir: maliyyə institutunun satış departamentinin əməkdaşı .doc formatında əlavə edilmiş sənədin, guya müştəridən gələn müqavilənin yer aldığı e-poçt məktubu alır. Bu fayl açılarsa, zərərli proqram dərhal cihazı yoluxduracaq və təcavüzkarlar bütün gündəlik əməliyyatları izləyə və oğurluğu planlaşdıra biləcəklər. Yoluxmuş şirkətin əməkdaşı külli miqdarda kriptovalyuta köçürməyə çalışdığı anda təcavüzkarlar əməliyyat prosesinə müdaxilə edir, alıcının ünvanını dəyişdirir, köçürmə limitini artırır və şirkətin hesabını bir göz qırpımında boşaldırlar.
Müdafiədən yan keçməyin yeni yolları. BlueNoroff kiberqrupunun üzvləri əvvəllər istifadə olunmamış fayl növlərindən istifadə edərək yeni zərərli proqramların sistemlərə çatdırılması üsullarını fəal şəkildə təcrübə və sınaqdan keçirirlər. Bunlar, məsələn, Visual Basic Script, Windows Batch və icra edilə bilən Windows fayllardır. Təcəvüzkarlar Mark-of-the-Web (MOTW) funksiyasından yayınmağı öyrəniblər. Bu, istifadəçi İnternetdən yüklənmiş faylı açmağa çalışarkən Windows-un əlavə etdiyi xüsusi işarədir. Məsələn, Microsoft Office xüsusi qorunan rejimdə MoTW kimi işarələnən sənədləri açır. Lakin bütün fayllar bu şəkildə işarələnmir. Bu blokdan yan keçmək üçün bir çox kiberqrup şəkillərə, ISO fayllarına (CD-lərin rəqəmsal nüsxələri) zərərli proqramlar yeritməyə başlayıblar.
“Gələn il WannaCry-ı ötəcək misli görünməmiş böyük bir kiber epidemiya ola biləcəyini gözləyirik. BlueNoroff üzrə məlumatlarımız göstərir ki, təcavüzkarlar daim yeni, daha təkmil alətləri sınaqdan keçirir və təhlil edirlər. Şirkətlər informasiya təhlükəsizliyinə xüsusi diqqət yetirməlidirlər: işçiləri kibertəhlükəsizliyin əsasları üzrə öyrətməli və bütün korporativ cihazlarda etibarlı təhlükəsizlik həllərindən istifadə etməlidirlər”, - deyə Kaspersky-nin Rusiya tədqiqat mərkəzinin (GReAT) rəhbəri İqor Kuznetsov qeyd edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_ab45c7f8bcd4fa617bf62540a_o.jpg
Кибергруппа BlueNoroff вновь усилила свои атаки на организации, работающие с криптовалютами, — венчурные фонды, криптостартапы и банки. Осенью 2022 года эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили новые ловушки BlueNoroff для сотрудников стартапов — 70 поддельных доменов, мимикрирующих под известные венчурные фонды и банки, в основном японские, но также американские, вьетнамские и из ОАЭ. Кроме того, теперь злоумышленники экспериментируют с новыми типами файлов, чтобы продолжать внедрять в целевые системы вредоносное ПО.
Как работает схема злоумышленников. Это может происходить, например, так. Сотрудник отдела продаж финансовой организации получает письмо с вложенным документом в формате .doc, якобы контрактом от клиента. Если открыть этот файл, устройство сразу же будет заражено вредоносным ПО и атакующие смогут отслеживать все ежедневные операции и планировать кражу. В тот момент, когда сотрудник заражённой компании пытается перевести крупную сумму в криптовалюте, злоумышленники вмешиваются в процесс транзакции, меняют адрес получателя и повышают лимит перевода, мгновенно опустошая счёт.
Новые способы обхода защиты. Члены кибергруппы BlueNoroff активно экспериментируют и тестируют новые методы доставки вредоносного ПО с помощью ранее не используемых типов файлов. Это, например, Visual Basic Script, Windows Batch и исполняемые Windows-файлы. Злоумышленники научились обходить функцию Mark-of-the-Web (MOTW). Это специальная маркировка, которую Windows ставит, когда пользователь пытается открыть файл, скачанный из интернета. Например, Microsoft Office открывает документы с пометкой MoTW в специальном защищённом режиме. Но так помечаются не все файлы. Чтобы обойти эту блокировку, многие кибергруппы стали внедрять зловреды в изображения, в файлы формата ISO (цифровые копии компакт-дисков).
«Мы предполагаем, что в следующем году может случиться крупная киберэпидемия невиданного масштаба, которая превзойдёт WannaCry. Наши данные по BlueNoroff показывают, что злоумышленники постоянно тестируют и анализируют новые, более продвинутые инструменты. Компаниям нужно обратить особое внимание на информационную безопасность: обучайте сотрудников основам кибербезопасности и используйте надёжное защитное решение на всех корпоративных устройствах», — комментирует Игорь Кузнецов, руководитель российского исследовательского центра «Лаборатории Касперского» (GReAT).