Yanvar ayı yeni rəqəmsal vərdişlərin formalaşdırılması üçün ən yaxşı vaxtdır. Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov qarşıdakı il ərzində məlumatlarınızı qorumaq və həyatınızı asanlaşdırmaq üçün sadə tövsiyələri ilə bölüşür.
1. Yeni il - yeni şifrələr!
Şifrələrin auditini aparın: köhnələri dəyişdirin, yenilərin etibarlılığını yoxlayın. Əsas qaydanı xatırladırıq - bir neçə hesab üçün eyni şifrələrdən istifadə etməyin!
Əksər insanlar kimi, birdən çox hesabınız varsa, etibarlı şifrə meneceri sizə kömək edəcək. Müasir həllər bir çox faydalı xüsusiyyətlərə malikdir: məsələn, müxtəlif brauzerlər və platformalar üçün avtomatik doldurma və ya avtomatik şifrə generatoru.
2. Hesablarınızdan məlumat sızması ilə bağlı bildirişləri aktivləşdirin
Şəxsi məlumatların sızması şəxsi və korporativ hesablarınız üçün böyük təhlükə yaradır. Fırıldaqçılar hesabınıza daxil olmaq üçün oğurlanmış məlumatlardan istifadə edə bilərlər. Təəssüf ki, sızmalar olduqca tez-tez baş verir və hər birini izləmək çətindir.
2023-cü ildə təcavüzkarları qabaqlaya və oğurlanmış məlumatları içində sizin haqqınızda məlumatın olub-olmamasını öyrənmək üçün skan edəcək xüsusi sızma monitorinqi proqramlarından istifadə edə bilərsiniz. Qabaqcıl şifrə menecerləri bu funksiyanı, eləcə də şəxsi məlumatların sızması zamanı sürətli bildirişi funksiyasına malikdir.
3. Daha çox məxfiliyə ehtiyacınız var? VPN quraşdırın!
VPN onlayn təhlükəsiz və məxfi olmaq istəyən hər kəs üçün vacibdir. Müasir həllər istifadəçilərin bütün ehtiyaclarına cavab verir, istifadəsi asandır, sürətli trafik və şəxsi məlumatların məxfiliyini təmin edir.
Müasir VPN xidmətləri təhlükəsiz onlayn alış-veriş etməyə, dünyanın istənilən yerində axın xidmətlərindən istifadə etməyə və yerli məzmuna çıxışı təmin etməyə imkan verir. Onlar həmçinin istifadəçilərə keyfiyyət itkisi və ya ilişmə olmadan 4K keyfiyyətində məzmuna baxmaq üçün sürətli trafik təmin edir. Xidmət həmçinin daha çox anonimlik təmin edərək, IP ünvanını vebsaytlardan və reklamçılardan gizlədir.
4. Sənədləri təhlükəsiz yerə köçürün
Elektron sənədlərin təhlükəsiz qalması və yanlış əllərə düşməməsi üçün onları necə düzgün saxlamaq lazımdır? Etibarlı seçim sənədləri şifrə menecerində saxlamaqdır. Müasir proqramlar təkcə şifrələr və bank məlumatlarından daha çoxunu saxlamağa qadirdir. Yəni, skanlar, PDF şəkillər və qorumaq istədiyiniz tibbi arayışlar, telefon nömrələri və iş sənədləri də daxil olmaqla, digər vacib sənədləri yükləyə biləcəyiniz hərtərəfli təhlükəsiz elektron saxlanc qutusu kimi çıxış edirlər.
Bu cür qutular xüsusi şəkildə şifrələnir və yalnız istifadəçinin ayrıca olaraq yadında saxlamalı olduğu olan əsas şifrədən istifadə etməklə deşifrə edilə bilər.
5. Uşaqların təhlükəsizliyinin qeydinə qalın
Yalnız özünüzə deyil, uşaqlarınıza da diqqət yetirin. Uşağın rəqəmsal dünyaya açılan qapısının təhlükəsiz olması üçün ona onlayn təhlükəsizlik qaydalarını dərhal öyrətmək vacibdir. Valideynlər kibertəhlükəsizlik haqqında danışmağı təkcə faydalı deyil, həm də maraqlı etmək üçün oyunlar və ya digər əyləncə formatlarından istifadə edə bilərlər.

Январь – лучшее время для формирования новых цифровых привычек. Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане, делиться простыми советами, которые помогут обезопасить ваши данные и сделают вашу жизнь проще в наступившем году.
1. Новый год – новые пароли!
Проведите ревизию паролей: старые – поменяйте, новые – проверьте на надежность. Помните главное правило – не используйте одинаковые пароли для нескольких аккаунтах!
Если у вас, как и у большинства людей, есть несколько аккаунтов, тогда вам поможет надежный менеджер паролей. У современных решений есть множество полезных функций: например, авто-заполнение для разных браузеров и платформ или автоматический генератор паролей.
2. Включите уведомления об утечках данных ваших аккаунтов
Большую угрозу для ваших личных и корпоративных аккаунтов представляют утечки персональных данных. Украденные данные мошенники могут использовать, чтобы завладеть доступом в ваш аккаунт. К сожалению, утечки происходят довольно часто, отследить каждую трудно.
В 2023 году вы можете опередить злоумышленников и использовать специальные программы для мониторинга утечек, которые будут сканировать украденные данные на наличие информации о вас. Продвинутые менеджеры паролей включают в себя данную функцию, а также быстрое уведомление об утечке их персональных данных.
3. Нужно больше конфиденциальности? Установите VPN!
VPN необходим каждому, кто хочет безопасно и конфиденциально находиться онлайн. Современные решения удовлетворяют все нужды пользователей, просты в использовании, обеспечивают быстрый трафик и конфиденциальность персональных данных.
Современные VPN сервисы позволяют безопасно совершать онлайн покупки, пользоваться стриминговыми сервисами из любой точки мира, дают доступ к локальному контенту. Они также предоставляют быстрый трафик, что позволяет пользователям смотреть контент в 4K без потери качества или задержек. Еще сервис прячет IP-адрес от сайтов и рекламодателей, предоставляя еще большую анонимность.
4. Перенесите документы в безопасное место
Как правильно хранить электронные документы, чтобы они остались в безопасности и не попали в чужие руки? Надежный вариант – хранение документов в менеджере паролей. Современные приложения способны хранить не только пароли и банковские данные. Теперь это – полноценные защищенные электронные хранилища, куда можно загружать сканы, PDF изображения и другие важные документы, включая медицинские справки, номера телефонов и рабочие документы, которые вы хотите защитить.
Такие хранилища зашифрованы специальным образом и могут быть расшифрованы только с помощью мастер-пароля, который должен храниться исключительно в памяти пользователя.
5. Позаботьтесь о детской безопасности
Позаботьтесь не только о себе, но и о детях. Чтобы путь ребенка в цифровой мир был безопасным, важно сразу научить его правилам онлайн безопасности. Родители могут использовать игры или другие развлекательные форматы, чтобы разговор о кибербезопасности был не только полезным, но и интересным.