Yanvarın 28-i dünyada Şəxsi Məlumatların Mühafizəsi Günü kimi qeyd olunur. Şəxsi məlumatlar fiziki şəxsi müəyyən etmək üçün istifadə olunan məlumatlardır, yəni ad, soyad, ata adı, cinsiyyət, doğum yeri, ünvanı və ailə vəziyyəti. Buraya tibbi və ya əmlak məlumatları da daxil edilə bilər. Kaspersky şirkətinin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov istifadəçiləri ayıq-sayıq olmağa və təkcə yanvar ayında deyil, il boyu öz məlumatlarının mühafizəsi barədə diqqətli olmağı unutmamağa çağırır.
İnsan özü haqqında məlumatları yaymaqla sosial mühəndisliyin qurbanına çevrilə bilər. Nə qədər çox şəxsi məlumat təcavüzkarın əlinə keçərsə, fırıldaqçı ilə söhbət bir o qədər etibarlı görünə bilər. Belə ki, əgər sosial şəbəkələrdə tətilinizdən fotolar yerləşdirmisinizsə, sizə bank dəstəyi xidmətindən olduğunu bildirən bir nəfər zəng edərək “tətildə olduğunuz zaman kimsə bank hesabınızı sındırmağa cəhd edib” və ya “şübhəli xərclər qeydə alınıb” deyə və hesabınızın bağlanması üçün hesab məlumatlarını təqdim etməli olduğunuzu deyə bilər.
Şəxsi məlumatlar qohumları aldatmaq üçün də istifadə edilə bilər. Məsələn, qurbanın avtomobili haqqında bilən təcavüzkarlar, şəxsin yaxınlarından birinin qəzaya düşdüyünü iddia edərək onun adından zəng edə bilərlər. Eyni zamanda tibbi məlumatlarınızı ələ keçirən fırıldaqçılar israrla sizə zəng edə və "sərfəli qiymətlərlə" dərman təklif edə bilərlər.
Şəxsi məlumatları qorumaq üçün üç sadə tövsiyə
Həmişə məlumatları kimə ötürdüyünüzə, harada saxladığınıza diqqət yetirin. Təcavüzkarın məlumatlarınızı əldə etmək imkanı nə qədər az olarsa, onların bədxah əllərə düşmə ehtimalı bir o qədər az olar. Skan edilmiş sənədləri və ya telefon nömrələrini sosial mediada və ya bulud yaddaşında yerləşdirməyin. Məlumatlarınızı şifrələnmiş şəkildə paylaşın. Şəxsi məlumatların emalı ilə bağlı sənədləri imzalayarkən, operatordan onları niyə topladığını, üçüncü tərəflərə ötürmək və ya şəbəkəyə yükləmək niyyətində olub-olmadığlnı soruşun.
Sosial mediada məxfilik parametrlərinizi dəyişdirin. Bu paylaşımlarınızı kənar baxışlardan gizlətməyə kömək edəcək. İstifadə edilməmiş sosial media hesablarınızı silməkdə fayda var - bu, həm də məlumatların sızması ehtimalını azaldır. Bir çox xidmətlərdən sizin haqqınızda "bildikləri" məlumatları istəyə və onu siməyinizi xahiş edə bilərsiniz.
Hesab şifrələri yaratmaq üçün şəxsi məlumatlardan istifadə etməyin. Onu ələ keçirən təcavüzkarlar hesablarınıza daxil ola bilər. Hər bir hesab üçün güclü və müxtəlif şifrələrdən istifadə edin və ya şifrələrin seçilməsi ilə bağlı qayğılarınızı şifrə menecerinə - kompüter və mobil qurğular üçün həllə həvalə edin ki, vebsaytlarda və proqramlarda login və şifrələri təhlükəsiz saxlamağa və daxil etmək imkanı əldə edəsiniz.

28 января мир отмечает День защиты персональных данных. Персональные данные — это сведения, при помощи которых можно идентифицировать физическое лицо: имя, фамилия, отчество, пол, место рождения и адрес проживания, семейное положение. К ним также можно отнести медицинские данные или сведения об имуществе. Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане, призывает пользователей быть бдительными и вспомнить о бережном хранении своих данных не только в январе, но и в течение всего года.
Распространяя данные о себе, человек может стать жертвой социальной инженерии. Чем больше у злоумышленника личной информации, тем более достоверным может выглядеть разговор с мошенником. Так, если вы выложили в соцсетях фотографии из отпуска, вам могут позвонить якобы из службы поддержки банка и сообщить, что «в ваше отсутствие кто-то пытался взломать ваш банковский аккаунт» или что «были зафиксированы подозрительные траты, сообщите данные счета, чтобы мы его закрыли его на время вашего пребывания за границей».
Персональные данные могут быть использованы для обмана родственников. Например, зная данные об автомобиле жертвы, злоумышленники могут сымитировать звонок от якобы попавшего в аварию близкого человека. Мошенники, которым попали ваши медицинские данные, могут настойчиво звонить вам и предлагать лекарства «по выгодным ценам».
Три простых совета, как уберечь персональные данные
Всегда обращайте внимание, кому вы передаете данные, где их оставляете. Чем меньше у злоумышленников возможностей завладеть вашими данными, тем меньше шанс, что они попадут в плохие руки. Не выкладывайте сканы документов или номера телефонов в соцсети или облачные хранилища. Делитесь данными в зашифрованном виде. Подписывая документы об обработке персональных данных, уточните у оператора, зачем он их собирает, собирается ли передавать третьим лицам или выгружать в сеть.
Измените параметры конфиденциальности в социальных сетях. Это поможет скрыть публикации от лишних глаз. Стоит удалить неиспользуемые учетные записи в соцсетях – это так же снижает вероятность утечки данных. У многих сервисов можно запросить данные, которые они «знают» о вас, и попросить удалить их.
Не используйте информацию из персональные данных для создания паролей к учетным записям. Злоумышленники, ей завладевшие, могут получить доступ к вашим аккаунтам. Используйте надежные и отдельные пароли для каждой учетной записи. Или переложите заботы по подбору паролей на менеджера паролей — решение для компьютера и мобильных устройств, которое позволит безопасно хранить и вводить логины и пароли на сайтах и в программах.