https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_7f35e93f79014f93ec13726b9_o.jpg
7 fevral tarixi Təhlükəsiz İnternet Günü kimi qeyd olunur və diqqəti kibertəhlükəsizlik məsələlərinə cəlb etmək məqsədi daşıyır. Kaspersky mütəxəssisləri rəqəmsal məkanda şəxsi məlumatların və pulların qorunmasına kömək edəcək altı vacib tövsiyənin siyahısını tərtib edib.
1. Hesablar üçün unikal şifrələr və iki faktorlu autentifikasiya təyin edin.
Çox vaxt şifrə hesabda saxlanılan şəxsi məlumatlar ilə təcavüzkarlar arasında dayanan yeganə sədd kimi çıxış edir. Buna görə də onlara xüsusi diqqət yetirilməlidir.
Birincisi, onlar unikal olmalıdır, əks halda bir xidmətdə məlumat sızması bütün digər hesablarınızın təhlükə altına düşməsi anlamına gələ bilər. İkincisi, şifrələr uzun və mürəkkəb olmalıdır ki, fırıldaqçılar onları təxmin edə və ya sadalama üsulu ilə ələ keçirə bilməsinlər. Hər birimizin onlarla hesabımız olduğundan, ən yaxşısı şifrələri tapmaq və yadda saxlamaq kimi darıxdırıcı işi şəxsi məlumatları təhlükəsiz və rahat saxlamaq üçün nəzərdə tutulan şifrə menecerinə həvalə etməkdir. Həmçinin, mümkün olduqda, iki faktorlu autentifikasiyadan istifadə edin: SMS və ya autentifikator proqramı vasitəsilə əlavə təsdiq funksiyasını aktivləşdirin.
2. Məxfilik parametrlərini lazımi səviyyədə quraşdırın
Həddindən artıq şəxsi məlumat yerləşdirmək aldatmaq üçün təcavüzkarları əlavə imkanlarla təmin etmək riski daşıyır. Sosial şəbəkələr bir çoxları üçün həyatın ayrılmaz hissəsi olduğundan, məlumatları qorumaq üçün ən yaxşı yol onlara kimin görə biləcəyini yoxlamaqdır. Bunu etmək üçün sosial şəbəkənin məxfilik parametrlərinə keçin və məlumatlarınıza və ən əsası hansı məlumatlarınıza (məsələn, mesajlar, şəkillər, doğum tarixi) kimin baxa biləcəyini təyin edin. Parametrləri başa düşməkdə çətinlik çəkirsinizsə, pulsuz Kaspersky Privacy Checker proqramından istifadə edin: resurs hansı parametr seçimlərinin təhlükəli və hansıların təhlükəsiz olduğunu izah edəcək.
3. Şəxsi məlumatları yad insanlarla paylaşmayın - hətta süni intellektlə belə
İnternetdə tanımadığınız insanlara qarşı diqqətli olun - kiminlə qarşılaşdığınızdan və əslində onların niyyətlərinin nə olduğundan əmin ola bilməzsiniz. Beləliklə, Kaspersky-nin sorğusuna əsasən, onlayn tanışlıq proqramlarından istifadə edən hər altıncı respondent doksinqə məruz qalıb – onların şəxsi məlumatları şəbəkəyə sızıb. Bəzən insanlar yad insanlara şübhə ilə yanaşırlar, amma çatbotlarla əlaqə qurarkən ehtiyat tədbirlərində boşluğa yol verirlər. ChatGPT kimi süni intellekt çatbotları getdikcə daha inandırıcı olur və bir çox insanlar hətta onlarla şəxsi məsələləri müzakirə etməyə meyl edirlər. Eyni zamanda, bəzi çatbot xidmətləri bütün söhbətlərin izlənə bilməsi səbəbindən istifadəçilərdən açıq şəkildə onlara şəxsi məlumatları yazmamağı xahiş edir. Çünki hər hansı digər xidmətdə olduğu kimi, müdaxilə nəticəsində məlumatlar sızdırıla bilər. Buna görə də, ayıq olun və yad insanlarla vacib bir şeyi paylaşmazdan əvvəl iki dəfə düşünün.
4. Kripto birjalardan istifadənin əsaslarını öyrənin
Bu il kriptovalyutalardan və kriptovalyuta birjalardan istifadə etməyi sınamaq istəyirsinizsə, onların seçimini diqqətlə nəzərdən keçirməlisiniz. Seçimi üçüncü tərəf aqreqator saytların təqdim etdiyi reytinqlərə görə etmək və ən böyük və ən məşhurların üzərində dayanmaq daha yaxşı olar. Gələcəkdə məlumatlarınızı və pulunuzu qorumaq üçün platformanın nə olduğunu və onun hansı nüfuza sahib olduğunu daha yaxşı başa düşmək üçün öz araşdırmanızı aparın.
5. Şifrənizi (seed-phrase) qoruyun
Brauzerlərdə və ya aparat cüzdanlarında hüquqi nəzarətdən kənar kripto pul kisələrindən istifadə edirsinizsə, şifrənizi harada və necə saxlamağınız barədə düşünməlisiniz. Onu kompüterinizdə qeydlərdə yazmaq ən yaxşı seçim deyil, çünki hücum zamanı bu parolun sızma riski var. Açarı kağıza yazmaq və evdə saxlamaq daha yaxşıdır, lakin bu halda bu kağız parçasını itirmək riski var və sonra kripto pul kisəsinə girişi itirə bilərsiniz. Gizli ifadəni ictimai fayl mübadiləsi xidmətlərində saxlamayın, messencer və ya elektron poçt vasitəsilə göndərməyin.
6. Ümumi təhlükəsizlik tövsiyələrini öyrənin
Kripto pul kisələri və kriptovalyuta birjalarından təhlükəsiz istifadə üsullarına əlavə olaraq, fırıldaqçılardan yayınmağa və pula qənaət etməyə kömək edəcək ümumi təhlükəsizlik qaydalarına riayət etmək də yararınızadır. Məsələn, daxil olan poçt və messencer sorğularına - çox cəlbedici təkliflər, pulunuzun təhlükəsizliyinə təhdidlər və s. - qarşı ehtiyatlı olmaq vərdişini inkişaf etdirməkdə fayda var. Siz həmçinin kibertəhlükəsizlik üzrə mütəxəssislərin müasir təhdidlərin gündəlik təhlil etdiyi və həm istifadəçilər, həm də bizneslər üçün müvafiq məsləhətləri ilə bölüşdüyü bloqları oxuya bilərsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_7f35e93f79014f93ec13726b9_o.jpg
День безопасного интернета отмечается 7 февраля и призван привлечь внимание к проблемам кибербезопасности. Эксперты «Лаборатории Касперского» составили список из шести важных советов, которые помогут защитить личные данные и деньги в цифровом пространстве.
1. Установите на учётные записи уникальные пароли и двухфакторную аутентификацию
Часто пароль — это единственное, что стоит между личными данными, хранящимися в учётной записи, и злоумышленниками. Вот почему паролям стоит уделять особое внимание.
Во-первых, они должны быть уникальными, иначе утечка данных на одном сервисе будет означать, что и все остальные ваши аккаунты в опасности. Во-вторых, пароли должны быть длинными и сложными, чтобы мошенники не могли их угадать или получить методом перебора. И поскольку у всех нас есть десятки учётных записей, лучше всего делегировать скучную работу по придумыванию и запоминанию паролей менеджеру паролей ― программе, предназначенной для безопасного и удобного хранения учётных данных.
Также, где возможно используйте двухфакторную аутентификацию: включите функцию дополнительного подтверждения через SMS или приложение-аутентификатор.
2. Настройте параметры конфиденциальности на подходящем уровне
Выкладывая слишком большое количество личной информации, есть риск предоставить злоумышленникам дополнительные возможности для обмана. Поскольку для многих социальные сети ― неотъемлемая часть жизни, лучший способ защитить данные — проверить, у кого есть к ним доступ. Для этого зайдите в настройки конфиденциальности соцсети и укажите, кому будут доступны ваши данные и главное какие (например, сообщения, изображения, дата рождения). Если вам сложно разобраться в настройках, воспользуйтесь бесплатным Kaspersky Privacy Checker: ресурс объяснит, за какими опциями настроек стоят угрозы, а какие из них являются безопасными.
3. Не передавайте личные данные незнакомцам — даже с искусственным интеллектом
Будьте осторожны с незнакомцами в интернете ― вы не можете знать наверняка, с кем имеете дело и какие у них намерения на самом деле. Так, согласно опросу «Лаборатории Касперского», каждый шестой респондент, использующий приложения для онлайн-знакомств, подвергался доксингу ― их личная информация утекала в сеть. Иногда люди с подозрением относятся к незнакомцам, но могут потерять бдительность, когда общаются с чат-ботами. Чат-боты с искусственным интеллектом, такие как ChatGPT, становятся всё более убедительными, и многие склонны обсуждать с ними личные дела. При этом некоторые сервисы чат-ботов прямо просят пользователей не писать им личных данных, поскольку все разговоры могут быть просмотрены. Потому что, как и в случае с любым другим сервисом, может произойти утечка данных в результате взлома. Поэтому будьте бдительны и дважды думайте перед тем, как поделиться с незнакомцами чем-то важным.
4. Изучите основы использования криптобирж
Если в этом году вы хотите попробовать использовать криптовалюту и криптобиржи, стоит внимательно отнестись к их выбору. Биржи лучше выбирать по сторонним рейтингам сайтов-агрегаторов и останавливаться на самых крупных и известных. Проведите собственное исследование, чтобы лучше понять, что это за платформа и какая у неё репутация, — это поможет защитить ваши данные и деньги в будущем.
5. Защитите сид-фразу
Если вы используете некастодиальные криптокошельки в браузерах или аппаратные кошельки, вам нужно подумать, где и как хранить Seed-фразу. Записывать её на компьютере в заметки — не лучший вариант, так как есть риск, что этот пароль утечёт в случае атаки. Лучше записать ключ на бумаге и хранить дома — но в этом случае есть риск потерять эту бумажку и тогда вы можете лишиться доступа к криптокошельку. Не храните секретную фразу в публичных файлообменниках, не отправляйте через мессенджеры или по электронной почте.
6. Изучите общие советы по безопасности
Помимо методов безопасного использования криптокошельков и криптобирж, стоит соблюдать общие правила безопасности, которые помогут избежать мошенников и сохранить деньги. Например, полезно выработать привычку настороженно относиться к поступающим на почту и в мессенджеры запросам ― слишком заманчивым предложениям, угрозам сохранности ваших денег и так далее. А еще можно читать блоги, в которых эксперты по кибербезопасности держат руку на пульсе современных угроз и делятся актуальными советами как для пользователей, так и для бизнеса.