https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_387869df4ef69474368fd0517_o.jpg
Türkiyənin cənub-şərqində baş vermiş şiddətli zəlzələlərlə əlaqədar ölkədə elan olunmuş ümummilli matəm səbəbilə Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun baş qərargahında üzv və müşahidəçi dövlətlərin bayraqları yarıya endirilib. Bununla Fond tərəfindən təşkilatın qurucu üzv ölkəsi Türkiyə Respublikasına və qardaş türk xalqına həmrəylik mesajı verilib.
Qeyd edilməlidir ki, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu hadisənin meydana gəldiyi ilk saatlardan etibarən bəyanat yaymışdır.
Bəyanatda deyilir: “Can Türkiyəmizdə, episentri Kahramanmaraş şəhərində yerləşən güclü zəlzələnin baş verməsi xəbərini böyük sarsıntı ilə qarşıladıq.
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu bu kədərli gündə Türkiyənin yanında olduğunu bildirir, fəlakət nəticəsində həyatını itirənlərə Allahdan rəhmət, ailələrinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verir, yaralılara tezliklə şəfa diləyir.
Fond dağıntılar altında qalan vətəndaşların sağ-salamat xilas edilməsini arzulayır, lazımi dəstəyi göstərməyə hər zaman hazır olduğunu bildirir.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_387869df4ef69474368fd0517_o.jpg
В связи с объявленным в стране общенациональным трауром вследствие сильных землетрясений, произошедших на юго-востоке Турции, в штаб-квартире Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия были приспущены флаги стран-членов и наблюдателей организации. Этим Фонд выразил свою солидарность с Турецкой Республикой – страной-учредителем организации, а также со всем братским турецким народом.
Следует отметить, что Международный Фонда Тюркской Культуры и Наследия сделал заявление с первых часов начала бедствия.
В нем говорится: «Мы потрясены известиема о сильном землетрясении, произошедшем с эпицентром в городе Кахраманмараш в родной Турции.
В этот скорбный день Международный Фонд Тюркской Культуры и Наследия выражает свою поддержку Турции, а также просит милости Аллаха погибшим в результате стихийного бедствия, приносит глубокие соболезнования их семьям и близким, желает скорейшего выздоровления раненым.
От имени Фонда желаем в кратчайшие сроки благополучного спасения граждан, находящихся под завалами, и выражаем готовность в оказании необходимой помощи.