https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_f7cb9732a3a69dc2a343372f0_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi ilə keçirilən “İnnovativ gənc mühəndislər” layihəsinin mükafatlandırma mərasimi keçirilib. Mərasimdə çıxış edən BDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Hüseyn Məmmədov müasir dövrdə innovativ düşüncəli, geniş elmi-texniki biliklərə və yüksək yaradıcılıq qabiliyyətinə sahib olmağın gənclər üçün vacib olduğunu deyib və belə layihələrdə aktiv iştirakı yüksək qiymətləndirib. Sonra layihə rəhbəri Orxan Güləhmədov layihənin nəticələri barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd edək ki, layihənin seçim turlarına qatılan 100 nəfərdən Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti, BDU nəzdində “Gənc istedadlar liseyi” və Xəzər rayonundakı 322 nömrəli tam orta məktəbi təmsil edən 20 gənc seçilib. Onlar 4 komanda şəklində müxtəlif praktiki tapşırıqları yerinə yetiriblər. 4 komanda arasında ən yaxşı iş təqdim edən "TechnoBrains" komandası qalib gəlib. Layihənin sonunda iştirakçılara sertifikat və hədiyyə kuponları, qalib komandanın üzvlərinə isə diplom və hədiyyələr verilib.
Qeyd edək ki, layihənin əsas məqsədi gənclərin elmi-texniki, praktiki bacarıqlarını, intellektual səviyyələrini inkişaf etdirmək, asudə vaxtlarını səmərəli keçirmələrini təşkil etmək, dövlət gənclər siyasətinin reallaşdırılmasına dəstək olmaq, gənclərdə yaradıcılıq işlərinə marağı artırmaqdır.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_f7cb9732a3a69dc2a343372f0_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась церемония награждения победителей проекта «Инновационные молодые инженеры».
Выступивший на церемонии проректор по науке и инновациям БГУ Гусейн Мамедов сказал, что для молодежи важно иметь нестандартное мышление, обширные научно-технические знания и высокий творческий потенциал, и он высоко оценивает участие в таких проектах. Затем руководитель проекта Орхан Гюльахмедов подробно рассказал о результатах проекта.
Следует отметить, что из 100 человек, принявших участие в отборочных турах проекта, было отобрано 20 молодых людей. Они представляют БГУ, Азербайджанский технический университет, Бакинский инженерный университет, лицей «Молодые таланты» при БГУ и школу № 322 Хазарского района.
20 молодых людей, разделенные на 4 команды, выполняли различные практические задания. Победила команда «TechnoBrains», представившая лучшую работу. По окончании проекта участникам вручены сертификаты и подарочные купоны, а членам команды-победителя – дипломы и подарки.