https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_e20eebcb5857590755512225e_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Geologiya fakültəsində “Məhsuldar qat çöküntülərində kimyəvi elementlərin paylaşmasının süxurların struktur-litoloji-mineraloji xüsusiyyətlərindən asılılığı” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Seminarda Ümumi və tarixi geologiya kafedrasının dosenti Fərrux Həsənov mövzu ilə bağlı çıxış edib. Məruzədə Bulla-dəniz və başqa yataqların neftli çökmə suxurlarının kimyəvi və mineraloji tərkibi haqqında ətraflı məlumat verilib. Qeyd edilib ki, Bulla-dəniz yatağında böyük dərinliklərdə (6314m-dən – 6400m-dək) suxurların kimyəvi və mineraloji tərkibi kəskin dəyişir. Bu intervalda kvars və çöl şpatının miqdarı kəskin azalır, lakin kalsit və barit minerallarının miqdarı artır. Bu kəsilişdə karbonatların əmələ gəlməsi yenidən kristallaşma ilə əlaqədar olub, əsas proseslərdən biri kimi postsedimentasiyon dəyişməsi və polimorf kalsitin yaranmasına səbəb olur.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_e20eebcb5857590755512225e_o.jpg
На геологическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся научный семинар на тему «Зависимость распределения химических элементов в отложениях продуктивного слоя от структурно-литолого-минералогических свойств пород».
На семинаре по теме выступил доцент Фаррух Гасанов. В докладе представлена подробная информация о химическом и минералогическом составе нефтеносных осадочных пород в Булла-море и других месторождений. Отмечено, что химический и минералогический состав пород на больших глубинах (от 6314 м до 6400 м) на месторождении Булла-море резко меняется. В этом интервале резко уменьшается количество кварца и полевого шпата, но увеличивается количество минералов кальцита и барита. Образование карбонатов в этом разрезе связано с перекристаллизацией, и как один из основных процессов приводит к постседиментационным изменениям и образованию полиморфного кальцита.