https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_305332747b9f717f474e75301_o.jpg
Özbəkistan Respublikasının Nəqliyyat nazirinin müavini Abdusamat Muminovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə Bakı Limanında görüş keçirilib.
Nümayəndə heyətində həmçinin Özbəkistan Respublikasının “Özbəkistan Dəmir Yolları” QSC -nin İdarə Heyəti sədrinin müavini Akmal Kamalov, o cümlədən Özbəkistanın dövlət qurumlarının rəsmiləri və özəl şirkətlərin rəhbələri təmsil olunub.
Görüş zamanı tərəflər arasında Özbəkistanda fəaliyyət göstərən quru limanlar və logistika şirkətləri ilə Bakı Limanı arasında əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi, Bakı Limanı üzərindən Asiya və Avropaya yükdaşımalarının artırılması imkanları müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, Özbəkistan ilə Bakı Limanı arasında yük dövriyyəsi artmaqda davam edir. Belə ki, keçən il ərzində yükdaşımaların həcmi 904 min tondan çox olub ki, bu da 2021-ci il ilə müqayisədə 65 % çoxdur. Yük dövriyyəsinin əsas hissəsini təkərli nəqliyyat vasitələri, konteynerlər, quru yüklər, xam materiallar, qida, neft və neft məhsulları təşkil edib.
Qeyd edək ki, bu görüş, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin təşkilatçılığıyla keçirilən Azərbaycan Respublikası ilə Özbəkistan Respublikası arasında nəqliyyat və tranzit yükdaşımalar üzrə birgə işçi qrupunun ilk iclası çərçivəsində baş tutub.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_305332747b9f717f474e75301_o.jpg
В Бакинском порту состоялась встреча с делегацией во главе с заместителем министра транспорта Республики Узбекистан Абдусаматом Муминовым.
В состав делегации также вошли заместитель Председателя Совета директоров ЗАО «Узбекистан Демир йоллары» Акмаль Камалов, а также должностные лица государственных учреждений Узбекистана и руководители частных компаний.
В ходе встречи стороны обсудили возможности дальнейшего расширения сотрудничества между сухими портами и логистическими компаниями, работающими в Узбекистане и Бакинском порту, увеличения грузоперевозок в Азию и Европу через Бакинский порт.
Следует отметить, что грузооборот между Узбекистаном и Бакинским портом продолжает увеличиваться.
Так, за прошлый год объем грузоперевозок составил более 904 тыс. тонн, что на 65% больше, чем в 2021 году.
Основную часть грузооборота составляли колесная техника, перевалка контейнеров, сухие грузы, сырье, продукты питания, нефть и нефтепродукты.
Данная встреча состоялась в рамках первого заседания совместной рабочей группы по транспорту и транзитным грузоперевозкам между Азербайджанской Республикой и Республикой Узбекистан, организованного Министерством цифрового развития и транспорта.