https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_0c781c166ee3c21aa37231e04_o.jpg
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin (ƏƏSMN) tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi (DMA) “Hökumət buludu”na miqrasiya çərçivəsində “AzInTelecom” MMC-nin təqdim etdiyi IaaS (İnfrastructure-as-a-Service) bulud infrastrukturu xidmətini əldə edib. Agentlik informasiya sistemlərini qismən “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakıda yerləşən Data Mərkəzində yerləşdirməklə kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığını təmin edib.
İlkin mərhələdə Agentliyin ümumi infrastrukturunun qiymətləndirilməsi nəticəsində hesabat hazırlanıb və bunun əsasında İT sistemlərin miqrasiyası üçün konsultasiya xidməti verilib, həmçinin miqrasiya prosesini əks etdirən Yol Xəritəsi formalaşdırılıb.
Dövlət Məşğulluq Agentliyi məlumatların təhlükəsiz saxlanılması məqsədilə Rezervlənmə BaaS (Backup-as-a-Service) bulud xidmətindən də yararlanıb. Bu xidmət daxilində təqdim edilən funksionallıqları daha çevik və sadə formada idarə etmələri məqsədilə dövlət qurumu komitə mütəxəssislərini “Veeam” platforması ilə təmin edib.
Həmçinin DMA “Microsoft Windows Server” məhsulları ilə təmin edilib.
Bunlardan əlavə, Agentliyin Rezervləmə BaaS (Backup-as-a-Service) bulud xidmətindən daha keyfiyyətli formada faydalanması üçün qarşılıqlı razılaşma əsasında transmissiya xidməti həyata keçirilib. Cəmiyyətin İT infrastrukturunun yerləşdiyi inzibati ofislə “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Data Mərkəzi arasında transmissiya xətti çəkilib. Bununla da Rezervləmə xidməti zamanı məlumatların ötürülməsinin sürətliliyi, təhlükəsizliyi daha üstün səviyyədə təmin edilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_0c781c166ee3c21aa37231e04_o.jpg
Azerbaijan Public Employment Agency, operating under the Ministry of Labour and Social Protection of Population, has acquired the IaaS (Infrastructure-as-a-Service) cloud infrastructure service provided by AzInTelecom LLC as part of the transition to the Government Cloud. The Agency ensured high availability of its critical systems by partially hosting its information systems in the Baku Data Center, owned by AzInTelecom LLC.
At the initial stage, a report was prepared based on the results of an evaluation of the overall infrastructure of the Agency, on the basis of which a consulting service was provided on the migration of IT systems, and Roadmap, reflecting the migration process, was formed.
Azerbaijan Public Employment Agency also used the Backup (BaaS-Backup as a Service) cloud service for secure data storage. For more flexible and easier management of the functionality provided as part of this service, the government agency provided the committee specialists with the Veeam platform.
Also, the Azerbaijan Public Employment Agency was provided with Microsoft Windows Server products.
In addition, based on mutual agreement, a transfer service was implemented so that the Agency could use the BaaS (Backup as a service) cloud service in the best possible way. A transmission line has been built between the administrative office, where the company's IT infrastructure is located, and the data center owned by AzInTelecom LLC. In this way, the data transfer speed and backup security were ensured at a higher level.
With the migration of government agencies to the Government Cloud, current IT costs are reduced and the productivity of information systems is increased.