https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_0c781c166ee3c21aa37231e04_o.jpg
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin (ƏƏSMN) tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi (DMA) “Hökumət buludu”na miqrasiya çərçivəsində “AzInTelecom” MMC-nin təqdim etdiyi IaaS (İnfrastructure-as-a-Service) bulud infrastrukturu xidmətini əldə edib. Agentlik informasiya sistemlərini qismən “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakıda yerləşən Data Mərkəzində yerləşdirməklə kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığını təmin edib.
İlkin mərhələdə Agentliyin ümumi infrastrukturunun qiymətləndirilməsi nəticəsində hesabat hazırlanıb və bunun əsasında İT sistemlərin miqrasiyası üçün konsultasiya xidməti verilib, həmçinin miqrasiya prosesini əks etdirən Yol Xəritəsi formalaşdırılıb.
Dövlət Məşğulluq Agentliyi məlumatların təhlükəsiz saxlanılması məqsədilə Rezervlənmə BaaS (Backup-as-a-Service) bulud xidmətindən də yararlanıb. Bu xidmət daxilində təqdim edilən funksionallıqları daha çevik və sadə formada idarə etmələri məqsədilə dövlət qurumu komitə mütəxəssislərini “Veeam” platforması ilə təmin edib.
Həmçinin DMA “Microsoft Windows Server” məhsulları ilə təmin edilib.
Bunlardan əlavə, Agentliyin Rezervləmə BaaS (Backup-as-a-Service) bulud xidmətindən daha keyfiyyətli formada faydalanması üçün qarşılıqlı razılaşma əsasında transmissiya xidməti həyata keçirilib. Cəmiyyətin İT infrastrukturunun yerləşdiyi inzibati ofislə “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Data Mərkəzi arasında transmissiya xətti çəkilib. Bununla da Rezervləmə xidməti zamanı məlumatların ötürülməsinin sürətliliyi, təhlükəsizliyi daha üstün səviyyədə təmin edilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_0c781c166ee3c21aa37231e04_o.jpg
Государственное агентство занятости при Министерстве труда и социальной защиты населения приобрело услугу облачной инфраструктуры IaaS (Infrastructure-as-a-Service), предоставляемую ООО «AzInTelecom» в рамках перехода на «Правительственное облако». Агентство обеспечило высокую доступность своих критических систем, частично разместив свои информационные системы в Бакинском Дата-Центре, принадлежащем ООО «AzInTelecom».
На начальном этапе был подготовлен отчет по результатам оценки общей инфраструктуры Агентства, на основании которого оказана консультационная услуга по миграции ИТ-систем, а также сформирована Дорожная карта, отражающая процесс миграции.
Государственное агентство занятости также использовало облачный сервис Резервного копирования (BaaS-Backup as a Service) для безопасного хранения данных. Для более гибкого и простого управления функциональными возможностями, предоставляемыми в рамках данной услуги, государственное учреждение предоставило специалистам комитета платформу «Veeam».
Также Государственному агентству занятости были предоставлены продукты «Microsoft Windows Server».
Кроме того, на основе взаимного соглашения была реализована услуга передачи, чтобы Агентство могло воспользоваться облачным сервисом Резервного копирования (BaaS – Backup as a service) в лучшей форме. Между административным офисом, в котором расположена ИТ-инфраструктура компании, и дата-центром, принадлежащим ООО «AzInTelecom», построена линия трансмиссии. Благодаря этому скорость передачи данных и безопасность при резервном копировании были обеспечены на более высоком уровне.