https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_a02ac7ed0f2033b5e162b4359_o.jpg
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun Prezidenti Günay Əfəndiyeva Rumıniyanın Müsəlman icmasının müftisi Murat Iusuf, Rumıniya Parlamentinin üzvü, Parlamentdəki Tatar icmasının nümayəndəsi Amet Varol və Rumıniyanın Türk-Müsəlman Tatarlarının Demokratik Birliyinin vitse-prezidenti Arslan Özgün ilə görüşüb. Görüşdə həmçinin Rumıniyanın Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vasile Soare iştirak edib.
Görüşdə Günay Əfəndiyeva Fondun üzv və müşahidəçi dövlətlərini əhatə edən fəaliyyəti ilə yanaşı, müxtəlif ölkələrdə yaşayan türk kökənli xalqların mədəni irsinin qorunması və təbliğ edilməsi istiqamətində həyata keçirilən layihələrindən bəhs edib. Təşkilatın fərqli mədəniyyətləri və xalqları bir araya gətirən missiyasına diqqət çəkən Fondun prezidenti tatarların sıx məskunlaşdığı Litva və Polşa ilə davam edən uğurlu əməkdaşlıq barədə danışıb. Günay Əfəndiyeva, həmçinin, Rumıniyada yaşayan tatarların da qədim mədəni irsinin daha geniş auditoriyaya tanıdılmasının vacibliyinə toxunub .
Rumın nümayəndə heyətinin üzvləri Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlı olduqlarını qeyd edərək, ölkədə yaşayan tatarlar da daxil olmaqla, bütün milli azlıqların hüquqlarının və mənəvi dəyərlərinin qorunmasına yönəlmiş dövlət sisteminin mövcud olduğu barədə ətraflı məlumat veriblər. Qarşı tərəf Fond ilə bu sahədə təcrübə mübadiləsinin aparılması və gələcəkdə ikitərəfli əməkdaşlığın çərçivəsini yaradacaq Anlaşma Memorandumunun imzalanması imkanlarından söz açıb.
Bununla yanaşı, görüşdə iki tərəf arasında tərəfdaşlığın digər istiqamətləri və qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında söhbət aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_a02ac7ed0f2033b5e162b4359_o.jpg
17 июля 2023 года президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева встретилась с муфтием Румынии, главой мусульманской общины Румынии Муратом Юсуфом, депутатом, представителем татарской общины в парламенте Румынии Аметом Варолом и вице-президентом Демократического союза тюрко-мусульманских татар Румынии Арсланом Озгюном. На встрече также принял участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Румынии в Азербайджанской Республике Василе Соаре.
В ходе встречи Гюнай Эфендиева рассказала о деятельности Фонда в направлении продвижения материально-культурных ценностей стран-членов и наблюдателей организации, а также о проектах, реализуемых в целях защиты и пропаганды культурного наследия народов тюркского происхождения, проживающих в различных странах мира. Подчеркнув, что одним из основных приоритетов организации является сближение различных культур, президент Фонда отметила успешное сотрудничество с Литвой и Польшей, где проживают большое количество тюркских меншинств. Гюнай Эфендиева также подчеркнула важность ознакомления широкой аудитории с древним культурным наследием татар, проживающих в Румынии.
Отметив заинтересованность в расширении сотрудничества с Международным Фондом Тюркской Культуры и Наследия, члены румынской делегации дали подробную информацию о существующей государственной системе, направленной на защиту прав и моральных ценностей всех национальных меньшинств, включая татар, проживающих в стране. Они подчеркнули возможность обмена опытом с Фондом в этой сфере и подписания Меморандума о взаимопонимании, который создаст основу для двустороннего сотрудничества в будущем.