https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_a02ac7ed0f2033b5e162b4359_o.jpg
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun Prezidenti Günay Əfəndiyeva Rumıniyanın Müsəlman icmasının müftisi Murat Iusuf, Rumıniya Parlamentinin üzvü, Parlamentdəki Tatar icmasının nümayəndəsi Amet Varol və Rumıniyanın Türk-Müsəlman Tatarlarının Demokratik Birliyinin vitse-prezidenti Arslan Özgün ilə görüşüb. Görüşdə həmçinin Rumıniyanın Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vasile Soare iştirak edib.
Görüşdə Günay Əfəndiyeva Fondun üzv və müşahidəçi dövlətlərini əhatə edən fəaliyyəti ilə yanaşı, müxtəlif ölkələrdə yaşayan türk kökənli xalqların mədəni irsinin qorunması və təbliğ edilməsi istiqamətində həyata keçirilən layihələrindən bəhs edib. Təşkilatın fərqli mədəniyyətləri və xalqları bir araya gətirən missiyasına diqqət çəkən Fondun prezidenti tatarların sıx məskunlaşdığı Litva və Polşa ilə davam edən uğurlu əməkdaşlıq barədə danışıb. Günay Əfəndiyeva, həmçinin, Rumıniyada yaşayan tatarların da qədim mədəni irsinin daha geniş auditoriyaya tanıdılmasının vacibliyinə toxunub .
Rumın nümayəndə heyətinin üzvləri Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlı olduqlarını qeyd edərək, ölkədə yaşayan tatarlar da daxil olmaqla, bütün milli azlıqların hüquqlarının və mənəvi dəyərlərinin qorunmasına yönəlmiş dövlət sisteminin mövcud olduğu barədə ətraflı məlumat veriblər. Qarşı tərəf Fond ilə bu sahədə təcrübə mübadiləsinin aparılması və gələcəkdə ikitərəfli əməkdaşlığın çərçivəsini yaradacaq Anlaşma Memorandumunun imzalanması imkanlarından söz açıb.
Bununla yanaşı, görüşdə iki tərəf arasında tərəfdaşlığın digər istiqamətləri və qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında söhbət aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_a02ac7ed0f2033b5e162b4359_o.jpg
On July 17, 2023, the president of the International Turkic Culture and Heritage Foundation Gunay Afandiyeva met with the Mufti of Romania, the head of the Muslim community of Romania Murat Iuusuf, deputy, representative of the tatar community in the Parliament of Romania Amet Varol and vice-president of the Democratic Union of Turkic-Muslim tatars of Romania Arslan Ozgun. The meeting was also attended by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Romania to the Republic of Azerbaijan Vasile Soare.
During the meeting Gunay Afandiyeva spoke about the activities of the Foundation in the direction of promoting the material and cultural values of the member and observer countries of the organization, as well as about projects implemented to protect and popularization the cultural heritage of Turkic origin peoples living in various countries of the world. Stressing that one of the main priorities of the organization is the rapprochement of different cultures, the president of the Foundation noted the successful cooperation with Lithuania and Poland, where a large number of Turkic minorities live. Gunay Afandiyeva also stressed the importance of familiarizing a wide audience with the ancient cultural heritage of tatars living in Romania.
Noting the interest in expanding cooperation with the International Turkic Culture and Heritage Foundation, the members of the Romanian delegation gave detailed information about the existing state system aimed at protecting the rights and moral values of all national minorities, including tatars living in the country. They stressed the possibility of exchanging experience with the Foundation in this area and signing a Memorandum of Understanding, which will create a basis for bilateral cooperation in the future.