Bakı Dövlət Universiteti (BDU) nəzdində “Gənc istedadlar” liseyinin məzunu Murad Novruzov dünyanın nüfuzlu ali təhsil müəssisələri olan Kanadanın MakQil Universitetinin kompüter elmləri ixtisasına qəbul olub.
Murad Novruzov həmçinin Kanadanın Toronto və Britaniya Kolumbiyası Universitetiləri, Koreyanın Qabaqcıl Elm və Texnologiya İnstitutu (KAIST) və Belçikanın Löven Katolik Universitetinə də qəbul alıb.
Murad Novruzov Beynəlxalq Tələbə Təqaüdünün də qalibidir. Onun təhsil aldığı müddətdə alacağı təqaüd məbləği 80.000 ABŞ dolları (illik 20 000 ABŞ dolları olmaqla) təşkil edir.
Qeyd edək ki, Murad Novruzov 2021-ci ildə “Sabahın alimləri” X Respublika müsabiqəsində Riyaziyyat nominasiyası üzrə II yerə layiq görülüb. “Gənc istedadlar” liseyini qızıl medalla bitirib.

Выпускник лицея «Молодые таланты» при Бакинском государственном университете (БГУ) Мурад Новрузов выбрал специальность «Компьютерные науки» Университета Макгилла в Канаде.
Мурад Новрузов также принят в Университет Торонто и Университет Британской Колумбии Канады, Институт передовых наук и технологий (KAIST) Кореи и Левенский католический университет Бельгии.
Мурад Новрузов также является победителем Международной студенческой стипендии. Стипендия, которую он будет получать во время учебы, составит 80 000 долларов США - 20 000 долларов в год.
Отметим, что в 2021 году на X Республиканском конкурсе «Ученые будущего» Мурад Новрузов в номинации «Математика» занял II место. Он окончил лицей «Молодые таланты» с золотой медалью.