https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_63c26922b6003473f1159cda6_o.jpg
Avropa İttifaqının “Erasmus+KA2” proqramının “Azərbaycanda institusional repozitoriyalar şəbəkəsi vasitəsilə tədqiqat potensialının inkişafı” (101082124 — DIRNA — ERASMUS-EDU-2022-CBHE) adlı layihəsi çərçivəsində Bakı Dövlət Universiteti (BDU) ilə Xəzər Universiteti arasında tərəfdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Xəzər Universitetinin koordinatoru olduğu layihənin məqsədi digər tərəfdaş ölkələrin – Türkiyə, İtaliya və Finlandiyanın təcrübəsi əsasında Azərbaycanın 8 ali təhsil müəssisəsində hamıya əlçatan institusional repozitoriyalar (elektron arxivlər) şəbəkəsinin yaradılması və tədqiqat nəticələrinin idarə edilməsində universitetlərin tədqiqat potensialının artırılmasıdır. Elektron arxivin yaradılması universitet tədqiqatçılarının nəşr etdirdiyi məqalə, kitab və digər elmi nəşrlərin qorunub saxlanmasına, həmçinin bu materialların beynəlxalq aləmə çıxarılmasına zəmin yaradır. DIRNA yalnız keyfiyyətli elmi tədqiqatın üzə çıxması və idarə olunmasını təkmilləşdirmir, həm də tədqiqat nəticələrinə açıq çıxışı dəstəkləyir, ölkə daxilində ali təhsil müəssisələri arasında elmi əlaqə və koordinasiyanı saxlayır və təşviq edir.
Layihənin Avropadan tərəfdaş universitetləri Jyväskylä Universiteti (Finlandiya), İzmir Yüksək Texnologiya İnstitutu (Türkiyə), Università degli Studi dell’Aquila (İtaliya), Azərbaycandan olan tərəfdaşları isə Xəzər Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyası, Gəncə Dövlət Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Lənkəran Dövlət Universiteti, Mingəçevir Dövlət Universitetidir.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_63c26922b6003473f1159cda6_o.jpg
В рамках проекта «Развитие исследовательского потенциала через сеть институциональных репозиториев в Азербайджане» программы «Erasmus+KA2» Европейского Союза (101082124 — DIRNA — ERASMUS-EDU-2022-CBHE) между Бакинским государственным университетом (БГУ) и Университетом Хазар (координатор) подписано соглашение о партнерстве.
Целью проекта является создание сети институциональных хранилищ (электронных архивов) в 8 высших учебных заведениях Азербайджана на основе опыта Турции, Италии и Финляндии и повышение потенциала университетов в управлении результатами исследований. Создание электронного архива закладывает основу для сохранения статей, книг и других научных публикаций, опубликованных исследователями университета, а также для распространения этих материалов по всему миру. Проект не только улучшает открытие и управление исследованиями, но также поддерживает открытый доступ к результатам исследований, поддерживает и способствует коммуникации и координации между высшими учебными заведениями.
Европейскими университетами-партнерами проекта являются Университет Ювяскюля (Финляндия), Измирский институт высоких технологий (Турция), Университет Лаквила (Италия). Партнерами проекта из Азербайджана являются Университет Хазар, БГУ, Азербайджанский технический университет, Академия Государственного таможенного комитета, Гянджинский государственный университет, Нахчыванский государственный университет, Лянкяранский государственный университет, Мингячевирский государственный университет.