https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_52a3717153f1ed81839a6a189_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Elmi Kitabxanası EİFL (Electronic Information for Libraries) beynəlxalq konsorsiumunun Baş Assambleyasında təmsil olunub. Vilnüs şəhər Adomas Miçkyaviçyus adına Kütləvi Kitabxanasının (Vilnius County Adomas Mickevičius Public Library) ev sahibliyi etdiyi tədbir Litva Elmi Kitabxanalar Konsorsiumu (LMBA) ilə birgə təşkil edilib. BDU-nun Elmi Kitabxanasında fəaliyyət göstərən Azərbaycan Kitabxana İnformasiya Konsorsiumu (Az.KİK) 2003-cü ildən EİFL-in üzvüdür. Elmi Kitabxana Baş Assambleyada iştirakla yalnız BDU-nu deyil, eyni zamanda Az.KİK-ə üzv olan akademik kitabxanaları təmsil edib.
Bütün tərəfdaş ölkələri bir araya gətirən Baş Assambleya EİFL-in ildə bir dəfə keçirilən əsas toplantısıdır. Tədbirin əsas məqsədi üzv olan ölkə konsorsiumları və aparıcı nəşriyyatlarının peşəkar mütəxəssisləri ilə bir araya gələrək bilik və bacarıqları paylaşmaq, informasiya çeşidini artırmaq, maarifləndirməni genişləndirmək, inkişaf etməkdə olan və keçid dövrü yaşayan ölkələrdə cəmiyyət üzvlərinin elmi elektron informasiyadan istifadəsini təmin etməkdir.
Baş Assambleyada 32 xarici ölkədən 83 nümayəndə və 11 beynəlxalq nəşriyyatın təmsilçiləri iştirak edib. Tədbirin ilk günündə açıq giriş, müəlliflik hüququ, hüquqi sənədlərlə iş və kitabxanalarda innovativ proqramların tətbiqi haqqında təqdimatlar edilib. Litva Elmi Kitabxana Konsorsiumunun beynəlxalq nəşriyyatlar, yerli universitetlər, tədqiqat institutları ilə əməkdaşlıq fəaliyyəti və qazandığı təcrübə konsorsium rəhbərinin çıxışında paylaşılıb.
Akademik kitabxanalarda tədqiqatlara dəstək üzrə təcrübənin öyrənilməsi, universitet kitabxanalarında konsorsiumlar vasitəsilə bilik mübadiləsi mövzularına həsr olunmuş növbəti gün 32 ölkə üzrə konsorsium rəhbəri və koordinatorların, o cümlədən BDU-nun Elmi Kitabxanasının direktoru Nigar İsmayılova, Metodiki iş və əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, Az.KİK-in rəhbəri Cəmilə Yusifovanın çıxışları dinlənilib. Kitabxana sahəsi üzrə beynəlxalq səviyyədə ixtisaslaşmış məruzəçilər ilə elmi ünsiyyət və tədqiqatların qiymətləndirilməsi, məlumat bazalarının çeşidləri və xidmətləri, elektron resurslardan lisenziyalar əsasında istifadənin təşkili və s. mövzular barədə müzakirələr aparılıb.
Tədbirin son günündə müxtəlif rəqəmsal obyektlərə verilən uzunmüddətli istinad növləri (DOI, ORCID, ROR, CrossRef), davamlı identifikatorlar haqqında son yenilənmələr təqdim edilib. Nüfuzlu beynəlxalq nəşriyyat və aqreqatorların (EBSCO, Sage, Cambridge University Press, Oxford University Press, Brill, İOP) təmsilçiləri ilə görüşlər keçirilib, abunəlik və lisenziyalaşdırma üzrə danışıqlar aparılıb.
BDU-nun nümayəndə heyəti Vilnüs Universitetinin Kitabxanasında olub, bu kitabxana ilə BDU-nun Elmi Kitabxanası arasında gələcək əməkdaşlıq müzakirə edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_52a3717153f1ed81839a6a189_o.jpg
Научная библиотека Бакинского государственного университета (БГУ) была представлена на Генеральной ассамблее Международного консорциума электронной информации для библиотек (EIFL). Мероприятие было организовано Вильнюсской публичной библиотекой имени Адомаса Мичкявичюса в сотрудничестве с Консорциумом научных библиотек Литвы (LMBA).
Азербайджанский библиотечно-информационный консорциум (Az.KİK), действующий при Научной библиотеке БГУ, является членом EIFL с 2003 года. Участвуя в Генеральной ассамблее, Научная библиотека представляла не только БГУ, но и научные библиотеки, входящие в Az.KİK.
В Генеральной ассамблее приняли участие 83 представителя из 32 стран и представители 11 международных издательств. В первый день мероприятия прозвучали презентации по вопросам открытого доступа, авторского права, работы с юридическими документами и реализации инновационных программ в библиотеках. В своем выступлении руководитель Литовского консорциума научных библиотек поделился деятельностью консорциума по интеграции и накопленным опытом. Следующий день был посвящен изучению опыта поддержки научных исследований, обмену знаниями через консорциумы в университетских библиотеках. По этим вопросам выступили руководители и координаторы консорциумов из 32 стран мира, в том числе директор Научной библиотеки БГУ Нигяр Исмаилова и заведующая отделом методической работы и сотрудничества, руководитель Az.KİK Джамиля Юсифова. В последний день мероприятия были представлены последние обновления по типам долговременных ссылок (DOI, ORCID, ROR, CrossRef), постоянным идентификаторам цифровых объектов.
Проведены встречи с представителями престижных международных издательств и агрегаторов (EBSCO, Sage, Cambridge University Press, Oxford University Press, Brill, IOP), проведены переговоры о подписке и лицензировании. Делегация БГУ посетила библиотеку Вильнюсского университета, где обсуждалось дальнейшее сотрудничество этой библиотеки с Научной библиотекой БГУ.