https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_51231e97ae2b778633c74d968_o.jpg
“Times Higher Education” (THE) 2024-cü il üçün dünya universitetlərinin reytinq siyahısını açıqlayıb. 2023-cü ildə də Bakı Dövlət Universiteti Azərbaycanda “Times Higher Education” reytinq siyahısında yer alan yeganə ali təhsil müəssisəsi oldu.
Məlumat üçün bildirək ki, BDU həm də Azərbaycanda “Times Higher Education Subject Ranking” siyahısında yer alan yeganə universitetdir.
Belə ki, BDU Fiziki elmlər (Fizika, Kimya, Geologiya, Astronomiya, Riyaziyyat və s.) və Mühəndislik elmləri (Kimya mühəndisliyi, Geologiya mühəndisliyi, Hidrogeologiya mühəndisliyi, Geofizika mühəndisliyi və s.) üzrə 1001+ mövqelərini tutub.
Nüfuzlu “Times Higher Education” təşkilatının əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri dünyanın ali təhsil müəssisələrinin reytinqini tərtib etmək, universitetlərin reytinqinin yüksəlməsi üçün tövsiyələr verməkdir. THE dünya universitetləri reytinqi universitetlərin tədris, elmi-tədqiqat, istinad indeksi, beynəlxalq reputasiyası, sənaye gəlirləri və digər meyarları nəzərə alınmaqla həyata keçirilir.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_51231e97ae2b778633c74d968_o.jpg
Журнал «Times Higher Education» опубликовал рейтинг университетов мира. И в 2023 году Бакинский государственный университет (БГУ) стал единственным вузом в Азербайджане, включенным в рейтинг Times Higher Education.
Отметим, что БГУ также является единственным университетом в Азербайджане, включенным в список Times Higher Education Subject Ranking. БГУ по физическим науках (физика, химия, геология, астрономия, математика и др.) и инженерных науках (химическая, геологическая, гидрогеологическая, геофизическая инженерия и др.), занял позицию 1001+.
Одним из основных направлений деятельности организации Times Higher Education является составление рейтинга вузов мира, предоставление рекомендаций по их повышению. Мировой рейтинг университетов проводится с учетом учебных, исследовательских и индексов цитирования вузов, а также международной репутации, промышленных доходов и других критериев.